Вибір без вибору. У Черкаській області жителів 17 сіл медреформа поставила перед непростим завданням - вибирати собі сімейних лікарів з-поміж двох фахівців. Чому так вийшло - розбиралися "Подробности".
Маленьке село Копіювате рік тому стало частиною однієї великої територіальної громади з 17 населених пунктів з центром в сусідніх Степанцях. Про реформи жителі Копіюватого не тільки чули, але і активно беруть у них участь. Лариса Радомська гортає місцеву газету - напередодні в ній надрукували перелік сімейних лікарів. Жінка для себе давно вирішила - з ким буде підписувати договір.
"Зараз фактично лікар приїжджає ну раз на дві неділі, раз на місяць вибір у мене, не великий …в мене тут дві людини, ті що я можу", - розповідає Лариса Радомська, жителька села Копіювате .
Два лікарі зі Степанцівської амбулаторії розриваються між пацієнтами 17 сіл. Вранці - прийом у кабінеті, після обіду - обхід за викликами.
"Галина Олександрівна найдіть мені карточку Трузяки Миколи Артемовича …і Зінаїди Олексіївни".
Сімейний лікар Леся Трофимчук - збирається на обхід. У тому, що набере необхідну кількість пацієнтів, - не сумнівається. Зараз на двох з колегою у них - п'ять з половиною тисяч людей.
"Ми як проходили курси по сімейній медицині нам казали, що по сільській місцевості буде 1200, а зараз вже зробили 1800", - каже Леся Трофимчук, завідувачка амбулаторії загальної практики сімейної Медицини Села Степанці
А по факту?
А по факту більше … значно
До переліку медиків, з якими жителі сіл об'єднаної громади можуть підписувати договір, районна лікарня внесла і 17 своїх сімейних лікарів. Але у віддалених селах медицина від цього доступнішою не стане - упевнений голова громади. Від Канева до Копіюватого - 25 кілометрів, і лікар з райцентру - туди не наїздиться.
"Їх мінімум має буть відповідно 5 осіб на всю громаду …тому що 5,5 тисяч населення і я думаю щоб доступна була медицина на селі саме лікарів, не фельдшерів - мінімум 5 чоловік", - розповідає Олександр Яременко, голова Степанцівської Об'єднаної територіальної громади.
У Канівському центрі медико-санітарної допомоги гострої проблеми з браком лікарів в об'єднаних громадах - поки що не бачать. Кажуть, будуть думати про розширення штату сімейних лікарів - після підписання договору.
"Значить будемо говорити із громадою щоб забезпечували житлом в нас є спеціалісти на даний час, які б могли поїхати якщо будуть забезпечені житлом", - розповідає Валентина Андрон, головний лікар КП "Канівський центр первинної медико-санітарної допомоги" .
У Степанцівській громаді Вже готові і житло молодим лікарям дати, і навіть надбавки до зарплати зі свого бюджету виплачувати. А ось жителі Копіюватого поки що мріють хоча б фельдшера в село повернути. У лютому - вона звільнилася через низьку зарплату. Тепер - щоб виміряти тиск - людям доводиться їздити за вісім кілометрів - в Степанці.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram