Вибори закінчились. Ніщо не говорить про те, що були значні фальсифікації і є підстави для оскарження результату. Фактично маємо в Черкасах нового міського голову.
Анатолій Бондаренко довго йшов до цієї перемоги. Попередні виборчі кампанії не були для нього вдалими, але він не здавався, робив висновки, вперто йшов вперед і в підсумку досяг свого. Та в даному випадку ми не можемо говорити про перемогу Анатолія Бондаренко. Це абсолютна і 100% поразка Сергія Одарича, адже програв він виключно своєму антирейтингу. До цього все йшло давно і про це ж свідчили і дані опитувань, які оприлюднював центр «Енігма» ще влітку http://cvu.ck.ua/elnews/610.
Черкащани втомились від Сергія Одарича, який майже 9 років керував містом, але не зміг показати значних результатів. Це особливо помітно в порівнянні з сусідніми обласними центрами, такими як Полтава і Вінниця. Отже, в якійсь період рейтинг підтримки Сергія Одарича перетнув критичну межу і вже ніщо не могло врятувати ситуацію. І навіть безліч тактичних і стратегічних помилок, яких припустились противники діючого мера під час виборчої кампанії і якими (як завжди вміло) скористався Сергій Одарич, не витягли безнадійну ситуацію . Хоча «найкращий черкаський піарник» і витиснув максимум із ситуації та впритул наблизився до перемоги. Не допомогла і блискуча кампанія по розхитуванню міського осередку БПП «Солідарність» і вибиванню з другого туру Олександра Радуцького, який мав всі шанси перемогти з серйозним відривом. Вихід у другий тур Анатолія Бондаренка, який був намертво прив’язаний до рейтингу ВО «Батьківщина» і мав свою «електоральну стелю», очевидно заспокоїв штаб «Партії Вільних демократів» і приспав їхню увагу. Це і стало головною помилкою, яка в підсумку призвела до поразки.
Також варто звернути увагу на значний відсоток зіпсованих бюлетенів (більше 5%). Це найактивніша частина виборців, які прагнуть змін і завжди ходять на вибори, але не підтримали жодного кандидата. Невміння (чи небажання) Сергія Одарича достукатись до цих людей, показати перспективи для міста і пояснити свої переваги, стало другою стратегічною помилкою.
В якості «ложки меду» хочу поаплодувати Сергію Одаричу за достойний програш. Здається в Черкасах це вперше, коли кандидат, спираючись на дані власного паралельного підрахунку, та ще й з таким не суттєвим розривом, проголошує перемогу опонента. Сподіваюсь, це стане новою черкаською традицією і кандидати більше не будуть ламати двері в міськвиконком і залазити в кабінет міського голови через вікно, а будуть вітати один одного з перемогою і чесною виборчою кампанією.
Загалом можна констатувати, що запровадження двотурової системи виборів відіграло свою позитивну роль в Черкасах. Технологія «розпорошення голосів», яка вдало застосовувалась в різних містах, новим законом про місцеві вибори була перекреслена. І хоча явка залишає бажати кращого, але все ж можна сказати, що новий міський голова обраний більшістю активних жителів міста. Ті, хто не прийшов на вибори, дозволили, аби їх не брали до уваги. Адже своїм вчинком вони заявили про свою байдужість до долі міста.
Окремо хочу привітати з перемогою Анатолія Бондаренко і побажати йому уникати помилок свого попередника. Часу на те, щоб довести Черкасам свою ефективність, у нього замало. Цілком ймовірно, що через 2 роки завершаться процеси децентралізації і відбудуться нові місцеві вибори. За цей час встигнути створити дієву більшість в міськраді і хоча б почати нарешті приводити до ладу інфраструктуру міста, буде надзвичайно складно. А враховуючи строкатий склад міської ради, запущеність процесів керування містом і передвиборчі обіцянки «любим друзям» - це стає фактично не можливо. Щоб швидко і ефективно почати наводити лад потрібен справжній «залізний характер» і впевненість в тому, що переможець нікому нічого не винен і може починати все з чистого листа.
Маю великі сподівання на опозицію новому міського голові, адже не варто забувати, що Сергій Одарич обраний депутатом міської ради і є керівником найбільшої фракції. Якщо додати до цього знання процесів зсередини і допомогу дружніх фракцій партії «Укроп» і ВО «Черкащани», то виходить потужна сила, яка здатна контролювати всі дії нової влади. І це добре, адже потужна опозиція (якщо вона конструктивна і співпрацює з громадськістю) - це завжди на користь.
Отже, підсумовуючи, можу сказати, що Черкаси закінчують епоху ім. Сергія Одарича і входять в новий етап ім. Анатолія Бондаренко. Наскільки він буде довгим і успішним, ми зможемо сказати вже на початку літа, рівно через 6 місяців після інавгурації. А поки що дамо можливість новому міському голові показати, на що він здатен. І давайте не будемо заважати, а будемо спостерігати і контролювати. А я особисто дуже-дуже сподіваюсь, що найближчі два роки виборів у нас не буде. Тримайтесь.
P.S. В якості картинку до тексту, хочу взяти вірш Olexiy Yurin, написаний ним на бюлетені для голосування. Хоча це і є порушенням закону про вибори, але найкраще ілюструє весь сюрреалізм цієї виборчої кампанії.
* Максим Михлик, голова Черкаської обласної організації Комітету виборців України Максим Михлик, пост у Facebook