Лікарі попереджають про смертельну небезпеку, від якої помер черкащанин

28 серпня 2015, 18:20

1

У м. Черкаси щорічно реєструється від одного до п’яти випадків захворювання на лептоспіроз. За поточний період 2015 року зареєстровано вже три випадки захворювання, одне з яких закінчилось смертю через пізнє звернення по медичну допомогу.

Як інформує КНП «Черкаський міський інформаційно-аналітичний центр медичної статистики та здоров’я», лептоспіроз – спільне для людей і тварин небезпечне інфекційне захворювання, яке провокується мікробами – лептоспірами. Ним хворіють сільськогосподарські тварини, хутрові звірі, гризуни, собаки. У містах основним носієм інфекції є щури. Тварини виділяють лептоспіри з сечою, забруднюючи навколишнє середовище, в тому числі воду і харчові продукти.

У зовнішньому середовищі лептоспіри порівняно малотривкі. При високій температурі в солоній воді морів, озер вони швидко гинуть, а в прісноводних водоймах зберігають життєздатність до 30 діб. У кислому середовищі гинуть моментально. В організм людини лептоспіри потрапляють через незначні пошкодження шкіри і слизові оболонки порожнини рота, шлунково-кишковий тракт, очі, ніс, зовнішні статеві органи.

Спалахи лептоспірозу спостерігаються в основному в літній час. Із сечею хворих і перехворілих тварин мікроби потрапляють у водойми, де зберігають свою життєдіяльність тривалий час.

Людина може захворіти на лептоспіроз, купаючись у заражених водоймах, вживаючи сиру воду з них або заражені харчові продукти, під час догляду за хворими тваринами чи розбирання їхніх туш, через недотримання правил особистої гігієни.

Уражаються цією хворобою також і працівники окремих спеціальностей – сантехніки, працівники м’ясокомбінатів, забійних майданчиків, віваріїв.

Перебіг хвороби

Прихований (інкубаційний) період захворювання – від шести до двадцяти днів. Початок хвороби раптовий. Хворий може назвати не лише день, а й годину захворювання.

Температура підвищується до 38–40 градусів, різка слабість, ломота в усьому тілі, біль у крижах, суглобах, м’язах, нерідко – нудота і блювання. М’язовий біль настільки інтенсивний, що хворий інколи насилу рухається. Часто буває жовтушне забарвлення шкіри і слизових оболонок, носова кровотеча, крововилив під кон’юнктиву очей. При лептоспірозі уражається центральна нервова система, печінка, нирки.

Смертність може сягати до 70 %.

При несвоєчасному зверненні за медичною допомогою, хвороба нерідко приводить до смерті. Смерть частіше настає від гострої ниркової недостатності.

Профілактика лептоспірозу

Профілактика лептоспірозу базується на комплексі медико-санітарних та ветеринарно-санітарних заходів. Величезне значення мають захист житла, продуктових складів та інших об’єктів від проникнення в них гризунів, захист водоймищ від можливих забруднень сільськогосподарськими тваринами і гризунами, знищення щурів і мишей.

Купатися необхідно в спеціально відведених місцях. Зараження лептоспірозом частіше відбувається в закритих водоймищах, особливо мілководних, де багато рослинності. Слід пам’ятати, що ризик зараження зростає під час купання при наявності на тілі подряпин, ран та проковтуванні води.

Бажано відмовитись від прогулянок босоніж у заболочених місцевостях.

На польових роботах, риболовлі, полюванні, догляді за хворою худобою необхідно обов’язково дотримуватися правил особистої гігієни, взувати гумові або кирзові чоботи, рукавички.

Забороняється вживати сиру воду з відкритих водойм.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору