Концепцію енергозбереження у Черкасах розвалюють підрядники

15 грудня 2017, 09:26

Щоб не замінювати вікна, у черкаській школі їх замурували гіпсокартоном, щоб утеплити садочок – використали небезпечну для життя мінвату. Це все декларується під назвою – «енергозбереження». Чому ж грошові потоки важливіші, ніж якість робіт, з’ясовувало Громадське ТБ:Черкаси..

У листопаді на засіданні сесії міськради депутат Ярослав Нищик повідомив, що у школі №27, де з 2010 року проводився ремонт спортзалу, замість передбачених проектом пластикових вікон вставили зафарбовані листи гіпсокартону. Дефекти проведених тоді робіт виявили тільки зараз.

- Протягом півтора року температура в спортзалі цієї школи була занизькою, діти займались там – і хворіли. У зв’язку з цим ми і вирішили утеплити спортзал, – пояснює ситуацію заступник міського голови Ігор Коломоєць. – Утеплення має кріпитися на стіну. Коли будівельники почали розбиратися, то зрозуміли, що утеплювач нема на що «посадити», бо там гіпсокартон. Було вирішено розбирати ці стінки і заново закладати камінням чи газобетоном, і після цього на газобетон можна прибити утеплювач. Добре, що фірма, яка взялася за ці роботи, вчинила порядно. За проектом там мали бути вікна, замість вікон там сім років тому встановили залізну балку і потім поклали гіпсокартон».

На запит депутата відреагувала Черкаська місцева прокуратура та провела власну перевірку. Вона підтвердила слова депутата та дала висновок: зазначене вказує на зловживання службовими особами міськради своїми обов’язками під час прийняття виконаних робіт та підписання відповідних актів, невживання заходів, спрямованих на усунення підрядником недоліків. Унаслідок цього місцевому бюджету було завдано збитків на майже 700 тисяч.

За цим фактом прокуратура внесла відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України (зловживання владою або службовим становищем).

Нині у департаменті освіти та гуманітарної політики міськради пояснюють: роботи виконувало комунальне підприємство «Інститут розвитку міста». Воно вже не працює, бо його ліквідували через збитковість.

- Роботи виконував «Інститут розвитку міста». Розпорядником коштів був департамент архітектури, містобудування та інспектування міськради. Ані профільний департамент, ані адміністрація школи не приймали роботу, вони навіть не були сторонами угоди про виконання ремонтних робіт. Так цікаво був оформлений договір, – зазначає заступник директора департаменту освіти та гуманітарної політики Богдан Бєлов.

Тепер усі обставини справи мають з’ясувати слідчі.

Лиха доля не оминула і дитячі садочки

Скандал, пов’язаний із утепленням, у Черкасах виникає не вперше. Свого часу увагу громадського активіста Віктора Євпака привернув дитячий садочок № 45 («Теремок»). Туди ходив його старший син, а тепер і донька.

- У процесі виконання робіт помітили купу грубих порушень. Головне з них – те, що в матеріалах для утеплення садочка є канцерогенна речовина, а саме – клей на фенолформальдегідній основі. Це виявило дослідження у Львівському політехнічному інституті, куди відправили зразки утеплювача на аналіз. Легких летючих фенолів в утеплювачі виявлено 3,2% від ваги (на 145 кг ваги, який міститься у метрі кубічному ваги, – майже чотири кілограми хімічних смол), що дуже небезпечно. Це прямий канцероген, який може призвести до появи раку. Юридично, згідно з Державними будівельними нормами, ця кількість фенолу є допустимою. Тому тут більше питання моралі. Ми піднімали питання заміни цього матеріалу, але чиновники цю пропозицію відкинули, оскільки тендер уже був проведений. Хоча в Україні вже є матеріали, які по вартості коштують приблизно так само, але є безпечними, – розповідає Віктор Євпак.

Фенол виявляє властивості протоплазматичної отрути і є небезпечним для будь-яких тканин в організмі. Типовими шляхами потрапляння фенолу до організму є проковтування, вдихання парів, а також всмоктування крізь шкіру.

У Сполучених Штатах Америки допустима норма фенолу – 35 кілограм на квадратний метр, у Литві – 45 грам на квадратний метр. В Україні ці норми не прописані, тому черкаський садочок утеплили матеріалом із вмістом 400 грам на квадратний метр.

Виходить замкнене коло: гроші виділяють, утеплення виконують абияк, через три роки його треба міняти, на це знову виділяють гроші.

- Проблема не тільки черкаського рівня, а й всеукраїнського, – говорить експерт із енергозбереження, сертифікований фахівець з енергоаудиту Максим Кохась. – Хтось лобіює на законодавчому рівні державні будівельні норми, які влаштовують певних українських виробників, ніхто не проводить досліджень, тобто по закону матеріал дозволений. Але якщо його дослідити, то стає страшно за здоров’я наших дітей. Якщо пояснювати «на пальцях», то стіна дихає – вона не лише виводить повітря із приміщення, а й пропускає його всередину. Так фенол і потрапляє в організм дітей. Проблема онкозахворювань полягає в тому, що від раку не застрахований ніхто – навіть той, хто відмиває ці кошти, адже, скажімо, фенол – найнебезпечніший канцероген, який застосовується у будівництві. На жаль, люди зацікавлені у фінансовому процесі, а не в результаті проведених робіт. Підрядники знаходять можливості зекономити на всьому. Ця проблема – не стільки відмивання коштів, а питання відповідальності. Зараз фірм, які можуть здійснювати утеплювання, ледь не на кожному кроці.

За інформацією директора департаменту освіти та гуманітарної політики міськради Ігоря Волошина, цьогоріч на ремонт та реконструкцію фасадів приміщень у 26 черкаських садочках із бюджету було спрямовано понад 34 мільйони гривень.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору