Корупцію у владних кабінетах, зокрема і на районному рівні, не зупинила навіть повномасштабна війна, яку розв’язала росія в Україні 24 лютого. Чиновники продовжують вдаватися до незаконних схем і задовольняти свої інтереси всупереч закону. Ситуація з очільницею відділу освіти, молоді та спорту Тальнівської міської ради Раїсою Карман – яскравий цьому приклад.
Нещодавно посадовицю судили. Як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення – за корупцію.
Згідно з документом, у лютому 2021 року посадовиця підписала договір про закупівлю паливних продуктів на загальну суму 977 035 гривень із ТОВ «Добробут». Джерелом фінансування закупівлі мав бути місцевий бюджет у сумі 1 075 000 гривень.
Жодних питань не виникло б, однак директоркою згаданого підприємства є дружина Тальнівського міського голови Василя Сідька. Водночас до 27 листопада 2019 року мер був одним із засновників підприємства, яким зараз керує його дружина. Цілком очевидна корупційна складова. Втім, суд, який, до слова, проходив в Умані, його не побачив.
В оприлюдненому від 20 липня 2022 року рішенні суду вказано, що пані Карман на засіданні своєї вини не визнала.
"Пояснила, що працюючи на посаді була ознайомлена з необхідністю повідомляти у разі наявності конфлікту інтересів. Ніяких сімейних, дружніх чи будь яких інших стосунків з міським головою Тального не має. Про його сімейні стосунки їй не відомо та не відомо з ким він перебуває у шлюбі. На посаду вона призначалася попереднім головою", – йдеться у документі.
А там, як виявилося, і заробітну плату мер своїй підлеглій не нараховує, і взагалі документи щодо нарахування зарплати вона "підписує собі самостійно", а "преміювання проходить через сесію Тальнівської міської ради".
Також, за словами тальнівської посадовиці, перед підписанням договору вона зверталася до НАЗК з приводу наявності можливого конфлікту інтересів, "однак відповіді не надійшло".
"Після цього вона з метою перевірки ймовірності перебування міського голови та директора ТОВ «Добробут» у шлюбних відносинах звернулася із запитом до РАЦСу на що отримала відповідь про те, що запитувана інформація є конфіденційною. Перед підписанням договору вона особисто зверталася до міського голови для з`ясування вказаних обставин, однак він вказав, що така інформація її не повинна стосуватися. Тобто, станом на підписання договору про закупівлю, вона не мала достовірної інформації, чи являється директор ТОВ «Добробут» у родинних відносинах чи інших відносинах з міським головою"", – йдеться в протоколі.
І тут відразу ще більше питань. Навіщо тоді зверталася до РАЦСу, якщо взагалі, з її слів, нічого про це не знала? До того ж, вона могла бачити цю інформацію у декларації міського голови, яка є у відкритому доступі в інтернеті. Та і взагалі, чи є і без інформації РАЦСу та декларацій аж такою таємницею у такому невеликому містечку, як Тальне, хто з ким одружений...
Крім того, Раїса Карман вказала, що договір дійсно підписувала зі згаданою жінкою, однак вона не власник, а лише директор і має право підпису документів. І що вони між собою не знайомі, ніколи не зустрічалися і перед підписанням договору не спілкувалися. А з міським головою, з її слів, дружніх стосунків вона не мала і на підвищення при його головуванні не йшла.
Позиція адвоката тальнівської посадовиці очікувана: його підзахисна не винна, складу злочину в її діях немає. Відтак він просив суд закрити провадження по справі за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Водночас слідство встановило, що до кінця листопада 2019 року дружина міського голови таки була одним із засновників та кінцевих бенефіціарів зазначеного товариства, а з 2021 року - керівником підприємства. Також, згідно із даними е-декларацій міського голови Тального, підприємиця, в якої Карман закупляла паливно-мастильні матеріали, є дружиною Сідька, згідно з законом – близькою особою. Також встановлено, що Раїса Карман працює у прямому підпорядкуванні у міського голови.
Незважаючи на низку фактів, які були встановлені у досудовому розгляді, Уманський районний суд вини жінки не побачив. Мовляв, і призначав Раїсу Карман на посаду інший голова, і підпорядковується вона не йому, а його заступнику і загалом «сукупність зібраних та проаналізованих у справі доказів не дозволяє у категоричній формі зробити беззаперечний і однозначний висновок».
Тому суд вирішив, що в діях пані Карман "відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-7 КУпАП".
До слова, Шполянський районний суд теж розглядав цю ситуацію у червні 2022 року. І визнав Раїсу Карман винною у вчиненні адміністративного правопорушення та наклав штраф у розмірі ста неоподаткованих мінімумів – 1 700 гривень. Цікаво, що кожен із двох судів по-різному розтлумачив одну і ту ж ситуацію, відповідно до чинного законодавства: Шполянський суд довів факт корупції, а от той, що територіально ближче до Тального, «нічого такого» у цьому не побачив…
Якщо проаналізувати діяльність пані Карман, певне, можна знайти ще багато цікавих фактів. Та і діяльність міського голови, який, виходить, купує «на благо громади» фактично сам у себе, очевидно, всіх влаштовує. Дещо у владних кабінетах і свідомості посадовців не змінює навіть війна.
Сергій Зубатов
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram