Черкащанин Роман Набожняк після демобілізації почав випікати брауні вдома. А за два роки відкрив власний заклад на Подолі. Про це пише "Громадське Черкаси".
Роман Набожняк народився у Черкасах. Закінчив 31 гімназію. Служив у Збройних Силах України від серпня 2015 до жовтня 2016 року. Фронтмен гурту«DVIZH ПАРИЖ». Був учасником телевізійного шоу «Голос країни».
- Брауні – це суперсмачно, мегапросто, дуже зрозуміло і по-чесному, - говорить про свої шоколадні тістечка колишній атовець Роман Набожняк.
На початку березня він із дружиною Юлею відкрив "Veterano Brownie" в Києві на Подолі. Сьогодні їхнє кафе пропонує гостям брауні дванадцяти смаків. Тепер подружжя мріє про міжнародну мережу закладів.
- Браунарня – це виробництво брауні, фантастична команда та 20 посадкових місць. Увесь перший тиждень після відкриття у нас аншлаг. Практично щодня наші брауні розкуповували, навіть коли виробництво збільшували удвічі. До нас приходило дуже багато знайомих і незнайомих людей, жителі району, ті, хто давно мріяв потрапити до браунарні, і ті, хто почув про нас уперше із матеріалів у ЗМІ чи закритих локальних Telegram-каналів. Це був тиждень привітань, гастрономічних відкриттів, мінімальної кількості сну і сотень посмішок. Насправді нам із Юлею самим треба звикнути до думки, що тепер у нас є власний заклад, – розповідає атовець.
Сьогодні у браунарні постійно тривають експерименти. Роман зізнається, йому дуже важливо розуміти, що продукт, який він створює, дійсно приносить задоволення.
- Ми починали із трьох смаків – на основі темного плиткового шоколаду. Сьогодні у нас дванадцять смаків, також кілька робимо на спецзамовлення (наприклад, на безлактозній основі із різними додатками). У нас три категорії: «класика» на бельгійському темному шоколаді (класика, банан, вишня, фундук, цитрусовий мармелад), «екстра» на 100% тертому какао (екстра, волоський горіх, груша з корицею, вишня із сиром дорблю, солона карамель із сиром «Каліфорнія») і «космос» на білому бельгійському шоколаді (блонді і матча-блонді), – розповідає Роман.
Уперше Роман приготував брауні після повернення з війни. Із 2017 року і до відкриття закладу подружжя виготовило більше двох тонн десерту. Це понад 18 тисяч порцій.
- Біля нашого з дружиною дому був цілодобовий супермаркет та доступ до нормальних продуктів. Після 14 місяців у армії починаєш цінувати не тільки життя, але і дуже-дуже прості та зрозумілі речі, на кшталт гречаного багету о другій ночі. Вперше брауні приготував просто тому, що хотілося чимось пригостити Юлю. Вона тоді працювала на радіо, а я проходив медичну і психологічну реабілітацію. Ми з’їли по шматочку і лягли спати, а тоді Юля спитала, чи є ще. Так ми за ніч з’їли цілий кілограм, – пригадує черкащанин.
Після цього подружжя почало пригощати друзів та знайомих своїми шоколадними десертами. Перший брауні Роман приготував за рецептом із Інтернету. Згодом чоловік став експериментувати – із пропорціями, із часом випікання, із додатками, допоки не знайшов ту близьку до ідеальної пропорцію.
- Одного разу наша подруга за шматочком брауні сказала: «Ви не думали це продавати?». Тоді ні. Але тепер розуміємо, що ідея, сказана кимось іншим, раптом перетворюється на щось реалістичне. Брауні – це суперсмачно, мегапросто, дуже зрозуміло і по-чесному. Все це – про нас, – каже Роман.
Думки зайнятися власною справою у Романа були давно. Якось він прочитав пост Леоніда Остальцева, засновника Veterano Group. У ньому Леонід звертався до ветеранів, які мають ідеї щодо власного бізнесу, та пропонував допомогу. На той момент Роман та Юля були у весільній подорожі в Азії, і саме в Непалі вони почали склади свій бізнес-план.
У ньому відкриття власного закладу було третім етапом розвитку бізнесу. Спочатку було домашнє виробництво, потім цех, офлайн-заклад і мережа. Від цеху вони відмовилися через економічну непевність бізнес-плану. Врешті-решт вирішили перестрибнути цей етап і одразу зробити браунарню. Приміщення шукали більше ніж півроку. Так продуктовий магазин на Нижньому Валу став майбутньою браунарнею.
Аби відремонтувати та облаштувати браунарню, Роман та Юля організували збір коштів у мережі. Вони пропонували усім охочим стати патронами закладу за 500 доларів. За це спонсори отримали б пожиттєвий запас брауні на дні народження, безкоштовну каву в іменних чашках, майстер-клас із приготування брауні від Романа та корпоративну знижку для офісу. Таким чином подружжю вдалося зібрати необхідні 15 тисяч доларів. 4 березня заклад офіційно відкрив двері любителям десертів.
- Для нас це важлива складова бізнесу. «Заробив – допоможи» – один із принципів Veterano Group. Підтримувати своїх – невід’ємна частина нашого життя, – каже Роман.
А ще у Veterano Brownie працюють ветерани і ветеранки, переселенці та переселенки.
- У кожного із них свій досвід війни. Наше бачення у тому, що цей досвід можна спрямувати на створення чогось ціннісного, а Veterano Brownie стане точкою дотику абсолютно різних світів. Адже значна кількість проблем у суспільстві від банальної відсутності комунікації. Що ж, якщо потрібно створити таке місце, то це зробимо ми, – додає черкащанин.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram