Село Мала Смілянка розташоване за 10 км на південь від Сміли, та за 8 км від вузлової залізничної станції ім.Т.Шевченка. Сучасна назва села походить від «Мало-смілянської економії» графа Бобринського. Малосмілянький кар’єр є нічим іншим як кратером колись діючого вулкану. Про це, із посиланням на відділ краєзнавства центральної районної бібліотеки, повідомляє "Юрова гора".
Виверження вулкану відбулося ще за часів мезозою, 235 мільйонів років тому, внаслідок цього виник кратер між двох глибинних розломів земної кори. На цій території було знайдено вироби кам’яного віку: сокири, рубила, скребки, наконечники списів, що свідчить про поселення первісних людей. Всі ці унікальні артефакти були передані в Академію наук України.
На Смілянщині дійсно відбувалися вулканічні процеси і тривали протягом 100-50 мільйонів років. Проби із свердловин виявили вулканічну породу, що показала великий вміст сірки та фосфору. Наявність вулканізму, взагалі, на Черкащині – рідкісне природне явище.
Відпочиваючі на березі живописного і загадкового кар’єру і досі знаходять цінний матеріал для картин та інших доробок – кварцитний пісок, – гранули золотаво-прозорого кольору.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram