Хто має право отримати виплати за загиблих воїнів та як це зробити: пояснення

06 грудня 2022, 21:17

Смерть кожного захисника чи захисниці це велика втрата для України та родини. Тому ще 28 лютого Уряд прийняв рішення про виплату допомоги родинам загиблих, щоб принаймні зняти з них можливий фінансовий тягар. Однак велика кількість громадян та громадянок все ще не знає про те, як отримати допомогу від держави, або ж губиться на бюроктратичному шляху.

Громадська організація “Центр спільних дій” пояснює як отримати виплату від держави і хто має на це право.

На що можуть розраховувати члени сім’ї військовослужбовців, які загинули у війні? Їм виплачується одноразова допомога – 15 мільйонів гривень. Одноразова виплата розподіляється порівну між батьками, одним із подружжя, неповнолітніми дітьми та утриманцями загиблого захисника чи захисниці України. 

Сім’я має право на отримання допомоги з моменту загибелі військовослужбовця. Для цього потрібно отримати свідоцтво про смерть, а також декілька документів від командира частини: витяг про виключення загиблого з особового складу військової частини; довідку про причини та обставини загибелі; також витяг про склад сім'ї військовослужбовця.

З цими документами член сім’ї загиблого пише заяву на виплату одноразової допомоги у найближчому військкоматі. Окрім документів, отриманих від командира частини, до заяви додаються копії свідоцтва про смерть загиблого, власних паспортних даних та ідентифікаційного коду. Якщо на отримання допомоги претендує дружина або чоловік загиблого, потрібна копія свідоцтва про шлюб. Якщо мати або батько - додають копію свідоцтва про народження загиблого. Якщо заявником є дитина, подає копію свого свідоцтва про народження. А якщо це особа, яка перебувала на утриманні, то додає рішення суду про утримання. 

Ці документи військкомат передає на Міноборони і вже там спеціальна комісія впродовж 30 днів ухвалює рішення про виплату допомоги. Його затверджує міністр і вже тоді починають нараховувати кошти членам родини загиблого чи загиблої. 

Чи мають право на отримання допомоги, наприклад, цивільна дружина чи чоловік загиблого або ж загиблої? А брат чи сестра? Дідусь або бабуся? Юристи стверджують, що так, якщо через суд вдасться довести спільне проживання та побут. Такі випадки є – Верховний суд виносив щонайменше два таких вироки: на користь рідної сестри загиблого і на користь повнолітнього сина. 

Якщо військовослужбовець чи військовослужбовиця зникли безвісти, то їх через суд можна визнати загиблим і подавати запит на отримання одноразової допомоги. Але тільки через пів року відтоді як людина зникла. Цей термін відраховується з моменту отримання офіційного документу у військовій частині. 

Ще одна допомога, яку можуть отримати родини - це кошти на поховання загиблих. Місцева рада зобов’язана виділити на це п’ять прожиткових мінімумів. З першого грудня ця сума складатиме 13 420 гривень. Для цього потрібно написати заяву, подати паспортні дані та ідентифікаційний код, свідоцтво про смерть військового чи військової, а також копію документа, що підтверджує участь в бойових діях. 

Жодні виплати не замінять піклування батька або матері, любові чоловіка чи дружини, підтримки брата чи сестри. Але держава готова дбати про родини загиблих військовослужбовців. Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору