Тема придбання лінійного прискорювача для Черкаського обласного онкодиспансеру вже кілька місяців є предметом розмов, скандалів та протистоянь у черкаському політикумі. Суперечки у цьому питанні розкололи депутатский корпус Черкаської обласної ради та привели, навіть, до збору підписів за відставку голови.
На останньому засіданні депутатської комісії, яка розглядала варіант придбання обладнання у лізинг, більшість депутатів підтримали такий варіант закупівлі. Директор Черкаського обласного онкодиспансеру Віктор Парамонов, який теж підтримує саме такий формат закупівлі, наголосив, що диспансер буде “потихеньку помирати”, якщо його віддадуть в концесію.
- Важливо, щоб цей апарат був у власності онкодиспансеру. Він буде самоокупний, - зауважив Парамонов. До того ж додав, що сума, яку доведеться сплачувати в разі придбання апарату в лізинг, становить близько мільйона гривень і вона є прийнятною для підприємства.
Напередодні візиту на Черкащину прем’єр-міністра Шмигаля, який за чутками, має “схилити ваги” на сторону концесії, яку підтримує голова Черкаської ОДА Олександр Скічко, ми запитали у представників фракцій в обласній раді щодо їх уподобань на даний момент.
Роман Сущенко, представник фракції “Європейська солідарність”, перший заступник голови Черкаської обласної ради говорить, що найбільш переконливий вигляд поки має саме лізинг, хоча не відкидає можливості третього - придбання обладнання за державні кошти, із залученням меценатів.
- Від самого початку депутати обласної ради розглядали два варіанти: лізинг та концесію. Спілкувалися з експертами, юристами, лікарями, фахівцями, які знають, як працювати з таким обладнанням. Проте ми не відкидаємо і варіант придбання прискорювача за бюджетні кошти. Можливо, із залученням меценатських грошей. На засіданні комісії, яка розглядала варіант лізингу, депутати дійшли висновку, що саме цей варіант має переконливий вигляд. Проте, його ще теж потрібно детально вивчати, аби уникнути корупційних схем, - говорить депутат.
Олександр Коваленко, керівник фракції ВО “ЧЕРКАЩАНИ” підтримує думку директора онкодиспансеру Віктора Парамонова та вважає, що кращим варіантом придбання прискорювача є лізинг. На його думку, у такому випадку залишається менше ризиків для майбутнього онкодиспансеру.
- Це моя особиста думка, адже якогось офіційного політичного рішення стосовно лінійного прискорювача у нас не було. На останній нараді в обласній ради депутати прийняли рішення, що прискорювач потрібно купувати тільки в лізинг. Іншого рішення у нас поки немає і не думаю, що воно зміниться.
За умов концесії онкодиспансер недоотримуватиме кошти за послуги, які відшкодовує НСЗУ. Їх віддаватимуть концесіонерам. Тому я не бачу можливості купувати прискорювач в концесію, адже є ризики, що ми опинимось у “борговій ямі”.
Як і Роман Сущенко, Олександр Коваленко теж зазначає, що одним із варіантів може стати придбання лінійного прискорювача за бюджетні кошти.
- Це теж дуже гарна ідея. Ми абсолютно її підтримуємо. Думаю, що недостатню суму коштів можна зібрати за допомогою бізнесу та громад. Тоді онкодиспансер отримає потрібне обладнання, хворі надію на порятунок, а кошти з бюджету не йтимуть комусь “в кишеню”.
А от керівник фракції “Батьківщина” Семен Радченко, схиляється до придбання обладнання саме в концесію. Хоча і зазначає, що зараз депутати надто поспішають із придбанням лінійного прискорювача, адже спеціальний бункер для нього ще не готовий.
- Питання з придбанням цього обладнання насправді складне. Зараз навіть “роздули” певний скандал стосовно того, що прискорювач потрібно придбати якнайшвидше. Але куди його ставити? Бункера ж немає. На сьогоднішній день, наскільки мені відомо, оголошений лише тендер на ПКД, по якому будуватиметься цей бункер. На мою думку, фізично там цей лінійний прискорювач знадобиться не раніше 2023 року.
Я глибоко переконаний в тому, що концесія - це світова практика, але не в медицині, а у великих інфраструктурних об’єктах. Той самий тунель під Ла-Маншем збудований саме на умовах концесії. Коли приходять приватні інвестори - це правильно і добре. Але в умовах українських реалій, я не знаю, чим це може обернутися, та і в медицині такої практики ніколи не було. Проте, моя думка, що концесія - це світова практика в інфраструктурних проєктах, тому, мабуть, це правильно. А процес лізингу - об’єктивно дуже заплутаний.
Олег Помченко, керівник фракції ОПЗЖ говорить, що лінійний прискорювач - вкрай необхідна покупка для області. А як саме його придбають - питання другорядне.
- Яким чином вдасться швидше придбати обладнання, тим і потрібно це робити. Без цього прискорювача ми щороку втрачаємо 5-6 тисяч людей. Оце питання є важливим. А яким способом його можна придбати якнайшвидше - потрібно вирішувати спеціалістам.
Не зважаючи на рішення депутатської комісії з лізингу та доводи директора онкоцентру, ще не мають остаточного рішення і керівники фракцій “За майбутнє” та “Слуга народу”
Світлана Легойда, керівниця фракції “За майбутнє” говорить, що поки не визначились з найкращим варіантом - і в лізингу, і в концесії є свої переваги та недоліки. Тому обидва варіанти потребують ґрунтовного вивчення.
- І концесія, і лізинг потребують певного документального оформлення. Для лізингу існують відповідні тендерні процедури відповідно до Закону про публічні закупівлі, для концесії - дуже тривала процедура конкурсу. Існує і третій варіант закупівлі власним коштом закладу, за допомогою обласного бюджету та інвесторських коштів. Є ще така практика, коли різне високовартісне обладнання в областях закуповувалося за кошти державного бюджету. Я думаю, що матиме сенс також звертатися і до державного бюджету, і, можливо, до Міністерства охорони здоров’я для залучення ресурсів для закупівлі прискорювача. Адже фахівці в нашому обласному онкодиспансері мають достатній рівень знань та підготовки для використання такого сучасного обладнання. Але для того, щоб схилятися до будь-якого варіанту потрібно детально вивчити питання. Саме для цього і створюються комісії, - говорить Світлана Легойда.
Анатолій Яріш, керівник фракції “Слуга народу” каже, що поки що теж не визначився з тим, підтримує він лізинг чи концесію.
- Лінійний прискорювач однозначно потрібен, тому що в нашій онколікарні застаріле обладнання. Стосовного того, придбати його в лізинг чи концесію, сказати зараз не можу. Нам обіцяли створити робочу групу, яка розгляне детально всі нюанси: яка кількість пацієнтів, скільки коштів відшкодовуватиме НСЗУ, чи ляжуть додаткові витрати на обласний бюджет, інші фінансові питання тощо. Тому зараз конкретно сказати, що з цих варіантів є краще, я не можу. Зараз ми чекаємо напрацювань робочої групи, адже хочемо почути спеціалістів, - говорить Анатолій Яріш.
Також журналісти “Про все” намагалися взяти коментар в заступника голови обласної ради, представника фракції “Слуга народу” Сергія Лісового, проте пан Сергій відмовився коментувати на загал це питання. Хоча, за його словами, з позицією він уже визначився.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Обласний онкодиспансер можуть віддати у приватні руки: чи зважаться депутати ЧОР залишити по собі такий “слід” в історії?
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram