Хто і навіщо розгойдує курс гривні

12 лютого 2014, 10:59

Політична невизначеність в країні продовжує підстьобувати курс долара. Тільки протягом вівторка, 4 лютого, долар на міжбанківському валютному ринку підскочив до 8,84/8,89 грн. ( +14 коп./+11 коп.). Цього ж дня середній готівковий курс в обмінниках склав 8,60/8,71 грн. У середу, 5 лютого, загрозлива динаміка продовжилася. Тільки за перші кілька годин торгів курс підвищився до 9,05/9,10 грн. (+21 коп./+21 коп.). Готівковий ринок відреагував підвищенням до 8,77/8,91 грн. Про те, що відбувається з нацвалютою, ЛІГАБізнесІнформ запитала у експертів. 

Слабко контрольована девальвація 

Видима динаміка гривні виходить за рамки більшості минулорічних прогнозів. Адже базові сценарії аналітиків навряд чи враховували настільки різке загострення політичної кризи.

- З грудня 2013 політичний фактор впливу на гривню став домінуючим , - коментує директор IBI-Rating Григорій Перерва. - Нарощування конфронтації призведе до подальшого зниження довіри до нацвалюти. Тиск на неї буде посилюватися за рахунок зниження валютних надходжень до України, очікуваного заморожування фінансової допомоги з боку Росії, а також прагнення вітчизняних бізнесменів зменшити свої ризики за рахунок часткового виведення капіталу за кордон.

Повернення нацвалюти до наміченого в держбюджеті коридору 8,4-8,5 вже бачиться малоймовірним. На думку Григорія Перерви, відкат до рівня 8,5 грн. за долар можливий лише у разі досягнення політичних домовленостей і отримання зовнішньої підтримки. За оцінками партнера інвесткомпанії Capital Times Еріка Наймана, базовий сценарій розвитку ситуації припускає стабілізацію курсу гривні на рівні близько 8,8 за долар, а песимістичний - близько 10 грн.

Кожен день, який віддаляє вирішення політичної кризи, поглиблює девальвацію нацвалюти. Песимістичний прогноз на найближчу перспективу - 10 гривень за долар

З точки зору експерта інформаційно -аналітичного центру Forex Club в Україні Марії Сальниковой, базовим сценарієм є девальвація гривні на готівковому ринку до 9 гривень за долар.

- У разі швидкого вирішення кризи регулятору вдасться заспокоїти учасників ринку валютними інтервенціями за рахунок додаткового залучення коштів із зовнішніх джерел, - коментує свій прогноз співрозмовниця. - Але, поки політична ситуація не вирішиться, курс долара продовжить рости, а потужності регулятора не вистачить для того, щоб утримати гривню навіть на рівні 9.

Про те, що для оздоровлення економіки необхідна керована девальвації, експерти не втомлювалися повторювати протягом усього минулого року.

- Політика НБУ, спрямована на підтримку курсу гривні, призвела до скорочення золотовалютних резервів і відсутності росту ВВП, - констатує керівник відділу аналітики компанії Майстер брок Леонід Білозерський. - Тому девальвація матиме швидше позитивний, ніж негативний ефект для економіки. Вітчизняна продукція стане більш конкурентною за кордоном, а імпорт подорожчає, що підтримає місцевого виробника на внутрішньому ринку.

Не варто забувати, додає аналітик, що нацвалюти зараз дешевшають на багатьох ринках, що розвиваються - в ​​Росії, Бразилії, Індії, Туреччини тощо. Утримувати гривню за такої кон'юнктури, викликаної скороченням програми кількісного пом'якшення в США, було б нерозумно. Втім, в Україні замість поступового контрольованого пом'якшення курсової політики, по всій видимості, реалізовується куди більш небезпечний сценарій запізнілою неконтрольованої девальвації.

Що відбувається на міжбанку

На тлі політичної кризи торги на міжбанку помітно активізувалися. Марія Сальникова відзначає, що їх середньоденний обсяг у січні становив $ 1,951 млрд., що на 22,9 % перевищує грудневі і на 76 % - листопадові показники. Аналітик компанії Альпарі Владислав Антонов нагадує, що в грудні 2013 середній денний оборот міжбанку по долару становив $ 1,70 млрд., в новорічні свята знижувався до $ 1 млрд., а 27 і 28 січня у зв'язку із загостренням політичного конфлікту досяг рекордних $ 4,16 і $ 4,737 млрд. відповідно.

Для підтримки гривні, за даними опитаних експертів, НБУ починаючи з 27 січня чотири дні поспіль продавав долар за курсом 8,40 грн., 4 лютого - по 8,60 грн., А 5 лютого анонсував вихід з курсом 8,7 грн. Прес -служба регулятора у відповідь на запит поки не надала дані про проведені інтервенціях.

- Нацбанк задовольняє до 10 % заявок в цілому по ринку, - повідомило анонімне джерело на банківському ринку. - Точніше, від заявок 5-6 великих банків задовольняється близько половини, а дрібні гравці змушені перекуповувати валюту вже на 10-15 копійок дорожче.

За прогнозами фінансистів, регулятор і далі буде виходити на міжбанк з невеликими обсягами, але спалювати там мільярди поки навряд чи зважиться.

Не маючи даними НБУ, експерти утрудняються оцінити активність на міжбанку тих чи інших учасників.

- Є група гравців , на яких лежить функція поставки валюти на ринок. Крім кількох банків, що мають ліцензію на придбання валюти для імпорту в Україну за кордоном, постачальниками також виступають держбанки, які сьогодні в зв'язці з НБУ переслідують цілі стабілізації ринку, - коментує експерт UniCredit Bank Тантелі Ратувухері. Зокрема, у понеділок, 3 лютого, державний Ощадбанк продавав долар по 8,7-8,73 грн., А в середу, 5 лютого, - вже по 9,10 грн.

Основним генератором попиту на валюту є бізнесмени, охочі вивести валюту з країни або пересидіти кризу, "пішовши в долар".

- У грудні 2013 року, коли на ринку зовсім не було гривні, багато банків продавали долари з своєї валютної позиції. Коли гривня з'явилася, банки в перші два тижні січня откупали долари назад собі на позицію, а тепер в основному виступають як агенти, що купують валюту під клієнта, - пояснило джерело в одній з фінустанов.

Цим клієнтом, в основному, є бізнес.

- За законом, юрособи можуть купити валюту під зовнішньоекономічний контракт і тримати її на своєму рахунку до 90 днів. Потім, якщо контракт не виконаний, валюту можна продати. Зараз бізнес купує валюту під контракти зі своїми ж офшорами. Бізнесмени воліють "пересидіти в доларі" 2-3 місяці, поки в країні не вляжуться політичні пристрасті, - пояснив таємну механіку один з анонімних співрозмовників.

Не можна виключати, що певний обсяг валюти, викуплений бізнесом, буде виведений за кордон.

Втім, про бум на валютному ринку говорити поки рано.

- Попит на міжбанку досить високий, але не ажіотажний. Багато покупців готові купувати валюту за високою ціною, щоб забезпечити виконання поточних зобов'язань, - розповіли в казначействі одного з банків.

Джерело в іншій фінустанові, що побажало залишитися неназваним, поділилось гіпотезою, що за обсягами торгів, які наближаються до $ 5 млрд., стоїть гра держбанків, а не реальний оборот.

- Нацбанк не чіпає офіційний курс в 7,99 грн./долар. При цьому існує обмеження, згідно з яким середньозважений банківський курс не може відрізнятися від офіційного більш ніж на 2%. Саме для того, щоб не виходити за ці рамки, держбанки проводять операції технічного плану - наприклад, ганяють туди-сюди кошти за офіційним курсом, - висловив припущення анонімний експерт.

Бійці невидимого фронту

Тенденцією останніх днів стала відчутна розбіжність курсу валют в обмінниках і на міжбанку.

- В Україні фактично з'явилося чотири курсу гривні - офіційний, на вивісках в обмінних пунктах, міжбанківський і тіньовий готівковий, - пояснив ситуацію Ерік Найман. - Однак реальний ринок відображають тільки два з них - тіньовий і міжбанк. Адже по цінниках обмінних пунктів купити валюту можна тільки на дуже невеликі суми.

Населення, яке до недавнього часу пасивно реагувало на зміну курсу гривні, відчутно активізувалося, коли долар різко підскочив. Проте офіційний готівковий ринок не може задовольнити запити в повному обсязі. За даними поінформованого джерела на тіньовому валютному ринку, 4 лютого курс купівлі долара там склав 8,70 , продажу - 8,85. А вже вранці 5 лютого, у тіньових оптовиків долар спочатку подорожчав до 9,2/9,5 , а до обіду знизився до 8,8/9,10. На нелегальному валютному ринку попит разу на три перевищує пропозицію. За інформацією джерела, у "тіньовиків" валюту купують і бізнесмени, і громадяни. Серед останніх переважають пенсіонери, які забрали депозити в банках.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору