Хто хоче нажитися на послугах з охорони Чигиринського заповідника

18 травня 2016, 10:29

chygyryn-muzej-cherk

Тендер на закупівлю послуг охорони більше місяця не дає спокою двом державним установам. Національний історико-культурний заповідник “Чигирин” звинувачує Управління поліції охорони у Черкаській області у тиску через результати відкритих торгів, із яких державна організація вийшла аутсайдером, інформує видання Ні корупції.

Керівництво заповідника змушене було з цього приводу звернутися з петицією до Президента України Петра Порошенка.

«Спроба адміністрації Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» провести закупівлю послуг охорони шляхом застосування процедури відкритих торгів принесла можливість зекономити для держави кошти у сумі більше 1 млн. гривень. Разом з цим такі дії викликали шалений спротив системи, яка категорично не бажає реформуватися і намагається не допустити впровадження ринкових методів у сфері охорони об’єктів культурної спадщини. З метою скасування результатів торгів до нас застосовується широкий спектр засобів впливу: від публікацій відповідного характеру до численних перевірок і погроз», – йдеться у зверненні чигиринських музейників.

Усе почалося із благородних намірів зекономити державні гроші на послугах з охорони комплексу, розповідає заступник генерального директора Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» Віктор Лазоренко. Адже сума чимала – майже третина усього бюджету заповідника. Провели тендер.

«Під час проведення тендерної процедури були прохання, підходи такі з їхньої сторони, стосовно того, щоб ми відмінили тендер. Ми не могли на це піти. Надворі ж 21 століття, і щось має мінятися. Тому ми пішли законним шляхом. Але при цьому нажили собі багато проблем»– повідомив пан Лазоренко.

chygyryn-muzej-lazor-cherk

Окремі місцеві ЗМІ звинуватили гендиректора заповідника Василя Полтавця в упередженості ще до оголошення результатів відкритих торгів.

«На 2016 рік заповідник планує закупити послуги у сфері громадського порядку та громадської безпеки (на що передбачено 3,3 млн. грн.) та провести відповідні державні закупівлі. Незважаючи на законодавчу базу, де такі послуги закуповуються у одного учасника, директор уже підшукав для торгів  двох учасників – ТОВ «Шериф-захист» та ТОВ «ТСК» (обидва – із м. Київ). Не завадив йому і той факт,  що державні музеї, картинні галереї, історико-культурні заповідники охороняються службою охорони в системі МВС (згідно  затвердженого Постановою Кабінетів Міністрів України переліку об’єктів, що підлягають обов’язковій охороні підрозділами Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ за договорами).

Але, враховуючи суму тендеру та закони тіньового ринку, де сума «відкату» складає близько 10 %, на кону для пана Полтавця стоїть доволі значна сума – 300 тис. грн.», – йдеться у публікації.

chygyryn-muzej-poltavec-cherk

«Це нонсенс, абсолютна дурня, – пішли на відкриті торги, щоб директор заробив собі грошей. Ми ще на той час не знали кінцевх учасників. Для того, щоб відкрити документацію, тендерний комітет процедуру ще не завершив. Але вже у виданні знали учасників. Звісно, що це пішло з подачі наших колишніх охоронців», – коментує звинувачення генеральний директор. 

Попри це, тендер провели. Вартість, власне, договору на ці послуги була понад 3 млн. грн. Усі троє учасників торгів запропонували власну ціну, яка становила більше двох мільйонів.

«У процедурі розкриття пропозицій взяли участь: від замовника НІКЗ «Чигирин» члени комітету з конкурсних торгів та представники трьох учасників, які подали свої пропозиції, а саме Приватне підприємство «Шериф-захист», Управління поліції охорони в Черкаській області та ТОВ «Т-С-К», суми пропозицій учасників склали 2321081,28 грн., 2595818,40 грн., 2267697,60 грн. відповідно. Присутніми на процедурі були представники громадської організації АВТОМАЙДАН-ЧЕРКАСИ, Черкаського осередку Цивільного корпусу Азов, Управління захисту економіки в Черкаській області. Під час проведення процедури велась фото та відео фіксація», – повідомляють у заповіднику.

Постійний постачальник цих послуг – Управління поліції охорони – програв торги. Очевидно, вартість послуг, яку вони запропонували,  була найвищою з-поміж усіх пропозицій. Зекономлені унаслідок тендеру гроші повернуться до державної скарбниці.

cherk-chygyr-muzel-doc-01-719x1024 cherk-chygyr-muzel-doc-02-724x1024 cherk-chygyr-muzel-doc-03-744x1024

Відтоді у заповіднику частими гостями стали численні перевіряльники: співробітники фінустанов та правоохоронних органів.

«Я й не знав, що у цій державі існує стільки перевіряльних органів. Я не знаю, який зараз у Міністерстві культури бюджет на охорону, але ми зекономили державних коштів мільйон, і вони не заспокоюються. Вони (Управління поліції охорони – ред.) сказали: ми вас дотиснемо, не так чи інакше ці гроші повернуться до нас. Ми зверталися до профільного Міністерства, бо це наш управлінський орган, нам відповіли, що ми поступили по закону. Відправили листи додатково у прокуратуру, фінінспецію. Додатково міністерство звертатиметься до Антимонопольного комітету, чекатимемо відповіді звідти», – каже Василь Полтавець.

cherk-chygyr-muzel-doc-08-709x1024

Сьогодні ж послуги з охорони чигиринських пам’яток та святинь надає київське ТОВ «Т-С-К».

 «Єдиним критерієм вибору переможця була ціна, вони запропонували ці самі послуги, об’єм, години і найвигіднішу ціну. Вони працюють по усій Україні, надають послуги не гірші, ніж давали управління минулорічні. Наймають місцевих жителів, тих самих, що працювали у поліції», – коментує позицію заповідника юрисконсульт Надія Семенова.

Об’єм робіт, які виконували та виконують охоронні служби у заповіднику, чималий: 14 цілодобових постів (церква св. Іллі з експозиційними матеріалами, Медведівський краєзнавчий музей, інші об’єкти, що потребують охорони, локалізовані по усьому району). Охоронна служба має подбати про громадський порядок та безпеку на територіях вказаних об’єктів.

Безпосередньо самі приміщення заповідника «Чигирин» – під технічною охороною, яку незмінно здійснює управління поліції охорони. За словами Надії Семенової, з ним підписано відповідну угоду на майже 100 тис.грн.

Управління поліції охорони відкидає звинувачення керівництва заповідника. Ні підлеглі, ні хтось інший зі складу управління не тиснув на працівників закладу, кажуть у службі, не пропонував музейникам відмовитися від тендеру на послуги охорони.

“Ми повністю контролюємо цю ситуацію. Тендерні закупівлі у нас на особливому контролі. Бо це робочі місця наших працівників, це валові нарахування, з яких ми платимо податки і заробітну плату.

Управління щороку сплачує більше 15 млн податків у місцеві та державні фонди.

Як і щороку ми надали таку пропозицію. Дочекалися оголошення тендерної процедури. І як годиться згідно із законом прийняли у ньому участь. Ціна наша була на три гривні вищою, ніж у приватної охоронної структури. Різниця між нашими пропозиціями, як з’ясувалося, становить близько 300 грн. на рік. Ціна сформована на підставі наказу,  затвердженого Мінекономіки спільно з МВС, включає в себе заробітну плату, всі види податків, речове забезпечення, речове майно”, - повідомляє начальник управління поліції охорони у Черкаській області.Василь Курятник.

cherk-chygyr-muzel-doc-04-730x1024

Засумнівавшись у прозорості проведення процедури, кажуть у поліції охорони, звернулися до фінінспекції з проханням перевірки тендеру.

«Були сумніви до початку тендерної процедури. Представники приватних охоронних фірм задовго до ідеї з торгами почали відвідувати Чигиринщину. Видно, що умови були виписані відповідно до чиїхось вимог. Я думаю наші підозри підтвердить висновок держфінінспекції. Все мало ознаки дискримінації і порушення Закону «Про музеї» та порушення 615 постанови. Наголошую, по Україні, всі аналогічні музейні заклади по Україні, які входять до постанови, всі заключили договори шляхом проведення переговорної процедури виключно з управлінням поліції охорони», – каже пан Курятник.

cherk-chygyr-muzel-doc-06-651x1024 cherk-chygyr-muzel-doc-07-628x1024

Численні перевірки вилилися у вилучення документів та судову тяганину.  Керівництву заповідника закидають порушення інтересів держави. Результати перевірок та судового розгляду будуть відомі вже за кілька тижнів. Обидві сторони конфлікту, кожна по-своєму, сподіваються на об’єктивність.

«Я працюю з першого дня цього заповідника і мене весь час переслідує відчуття, що я окупант і знаходжуся у якійсь чужій країні. Коли не було охорони на Богдановій горі, якісь нелюди почали пилками по металу відрізати бронзові шаблі від монументу, зірвали карту, виготовлену з бронзи, вага якої 300 кг. Без охорони нам жити не можна. Хрест, який будували кріпаки на честь царя сім’ї Романових більш як 300 років тому, простояв німецьку окупацію, після німців, весь злочинний комуністичний чи соціалістичний режим простояв, а це були його вивернули. Охорона нам зараз украй потрібна», – резюмує генеральний директор заповідника Василь Полтавець.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору