Хто формує комунальні тарифи та чи можуть черкащани зменшити квартплату

17 червня 2016, 15:21

Ми часто чуємо «комунальні тарифи», «квартплата», але чи знаєте ви, що входить до складу цієї квартплати? Хто формує ці тарифи та чи є можливість їх зменшити? Громадське ТБ: Черкаси розповідає, як комунальники витрачають гроші містян.

Як формується тариф на утримання будинків та прибудинкової території (квартплата)?

До складової цього тарифу входять багато показників. Якщо ваш будинок обслуговує комунальне підприємство, то щомісяця ви платите за:

• прибирання прибудинкової території;
• прибирання підвалів;
• дератизацію підвалів;
• дезінсекцію підвалів;
• освітлення місць загального користування;
• технічне обслуговування ліфтів;
• електропостачання ліфтів;
• технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж (електричних і санітарних);
• цілодобову аварійну службу;
• експлуатацію номерних знаків на будинках;
• послугу з очищення димоходів і вентиляційних шахт;
• послугу з поточного ремонту (ремонти покрівель, стиків, фасадів будинків, асфальтування прибудинкової території, заміна труб, арматури, кранів тощо).

Також до тарифу входить фонд заробітної плати, зокрема тих працівників, хто безпосередньо виконують послуги (це слюсар, сантехнік, електрик тощо), а також заробітна плата інженерно-технічного персоналу – це головний економіст, бухгалтер, головний інженер, паспортисти тощо. Враховують у тарифі й накладні витрати.

Головний економіст КП «Придніпровська СУБ» Олександр Мороз розповідає, що найбільшу частину витрат складає виконання поточного ремонту, однак про капітальний ремонт мова не йде. До того ж, будинки, які потребують відновлення, на власний розсуд (тобто за результатами обстежень) визначають або працівники СУБ, або міська влада. Жителі багатоповерхівок можуть писати звернення, скарги, але прямо впливати на долю свого будинку не в змозі.

Сам механізм затвердження тарифу на утримання будинків та прибудинкової території є таким:

– Усі витрати розподіляються пропорційно до загальної площі будинку і площі власника квартири, – розповідає Олександр Олександрович. – Ми, як виконавці – КП «Придніпровська СУБ», так само як і КП «Соснівська СУБ» і КП «СУБ Митниця» – подаємо відповідні розрахунки до департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради. Департамент перевіряє обґрунтованість цих розрахунків, і потім вони виносяться на засідання виконавчого комітету. Виконавчий комітет приймає рішення по кожному будинку окремо, адже у кожного будинку свої затрати, свій тариф залежно від технічного стану і кількості технічних мереж і комунікацій. Ця схема використовується з 2009 року, тоді в Черкасах впровадили побудинковий тариф. Відтоді він не змінювався.

Чи буде підвищення тарифу з 1 липня?

1

 

Дискусії навколо того, що ж відбудеться після 1 липня, не вщухають. Як і побоювання щодо майбутнього будинків, які досі перебувають у комунальній власності. Активно ширяться чутки про підвищення тарифів на “квартплату” від 4 до 6 гривень за квадратний метр (зараз максимальний поріг складає 2,99 гривні). Чи дійсно комунальні підприємства чекають цієї дати, щоб підняти ціни?

– Збільшувати тариф на даному етапі ніхто не ризикне. Управління відноситься до третьої групи комунальних послуг, а в законодавстві чітко прописано, що по цій групі послуг ціна – договірна, – пояснює Олександр Мороз. – Інформацію про те, що ніби тарифи різко зростуть і стануть по 4-5 гривень за квадратний метр, на мою думку, розповсюджують ті люди, які дуже хочуть зайти на цей ринок і хочуть відбити від нас, комунальних підприємств, охоту.

Головний економіст комунального підприємства пояснює, що зміниться лише їх становище на ринку – воно матиме конкурентний характер, а не домінуючий, як було раніше. Тепер у мешканців багатоповерхівок з’явиться більша можливість для вибору, і колишні СУБи змушені будуть доводити якість своїх послуг, як і приватні компанії.

Утім імовірність підвищення все ж є. Послуга управління, окрім утримання будинку і його поточним ремонтом, ще має нову складову – винагорода за управління. Олександр Мороз вважає, що всі підприємства, які зараз діють у цій сфері, будуть змушені оптимізувати свої витрати таким чином, щоб ця винагорода значно не впливала на зростання. Окрім того, в тарифі обраховуватимуть зарплати та інші витрати за нинішніми соціальними стандартами, які значно зросли за сім років.

Кому ми платимо зараз?

Тариф на утримання будинків та прибудинкової території – або так звана квартплата – чи не єдиний тариф, на розмір якого можуть впливати люди, які створили ОСББ. Утім більшість багатоповерхівок у Черкасах нині обслуговують три Служби утримання будинків – «Соснівська», «Придніпровська» та «Митниця». Пропонуємо поглянути, як вони працюють.

Головний економіст КП «Придніпровська СУБ» Олександр Мороз  розповідає, що на 500 будинків, які обслуговує підприємство, персонал становить 75 осіб. Все інше – підрядні організації, які самі визначаються з оптимізацією своїх витрат:

«Частину послуг ми виконуємо підрядним способом. У нас є спеціалізовані організації, які мають ліцензії, дозволи. Ми провели через тендерний комітет Черкаської міської ради тендер на послуги з прибирання території і прибирання підвалів. На сьогоднішній момент усі двірники, які працюють на нашому житловому фонді, вони являються працівниками того підприємства, яке виграло тендер».

Також підрядники виконують для СУБ технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж, зокрема електричних, холодного і гарячого водопостачання, каналізації, опалення. Окрім цього, окрема організація здійснює і технічне обслуговування ліфтів.

Фактично всі найважливіші роботи комунальні підприємства віддали іншим організаціям, тож виступають у ролі посередників та контролерів. Працівники СУБів стежать за належним виконанням та підписують акти виконаних робіт.

Власними силами комунальники обслуговують димовентиляційні канали, тут також працюють тесляри. На балансі «Придніпровської СУБ» є транспортний цех, який складається з двох тракторів, вантажного автомобіля, двох легкових авто, на яких виконують технічні замовлення та вивезення великогабаритного сміття.

2

 

Як формується тариф в ОСББ?

Об’єднані співвласники квартир можуть самостійно вирішувати, що їм потрібно для обслуговування будинку. Відтак розмір квартплати може варіюватися. Ми розпитали про це детальніше голову ОСББ, де тариф – один з найнижчих у місті.

Володимир Барабаш, голова правління ОСББ «ОВУ Гоголя, 221»:

«У нас по об’єднанню тариф 2,10 грн за квадратний метр, а для першого поверху він нижчий на 30 копійок, бо люди не платять за ліфт, – каже Володимир Антонович. – Кожного року ми готуємо проект кошторису на наступний рік. Кошторис складається так: беруться всі затрати, які витрачаються на обслуговування будинку і прибудинкової території, всі ці кошти додаються. Є загальна площа квартир, на яку ділиться ця сума, і в результаті виходить вартість обслуговування одного квадратного метра. Далі правління готує цей кошторис і виносить на розгляд загальних зборів. На загальних зборах кошторис затверджується і є обов’язковим для виконання усім мешканцям будинку».

Основна стаття затрат – це фонд заробітної плати, говорить Володимир Барабаш. Якщо вона є офіційною, то може займати третину або й половину всіх витрат. В ОСББ «ОВУ Гоголя, 221» штат складається з голови правління, бухгалтера, паспортиста, сантехніка, електрика, прибиральниці сходових клітин, двірника та двірника-озеленювача. Утім кожне об’єднання самостійно вирішує, хто працюватиме в ОСББ. Наприклад, в ОСББ «Прометей» штат складається всього із трьох осіб: голови, бухгалтера-паспортиста і двірника-прибиральниці. Відповідно, фонд заробітної плати значно менший. А якщо вам потрібні послуги конкретного спеціаліста, ви можете разово найняти його по цивільно-трудовому договору.

Окрім зарплати, до витрат ОСББ належать:

► Технічне обслуговування ліфтів і системи диспетчеризації. Об’єднання укладає пряму угоду із ПП «Черкасиліфт», де вказана договірна ціна.
► Електрична енергія місць загального користування (електроживлення ліфтів, освітлення, системи циркуляції і рециркуляції гарячого водопостачання) – тобто вся електроенергія, яка витрачається на інженерні мережі будинку.
► Вивіз і утилізація твердих побутових відходів та оренда сміттєвих контейнерів. Цю послугу також можна отримати по прямому договору із КП «Черкаська служба чистоти».
► Зв’язок – інтернет і телефонний зв’язок персоналу ОСББ (за бажанням та згодою мешканців).
► Банківські витрати – обслуговування рахунку в банку, адже всі розрахунки об’єднання проводить тільки в безготівковій формі.
► Канцелярські витрати, матеріали на оргтехніку (також за бажанням і згодою мешканців).
► Ремонтний і резервний фонд – обов’язкова стаття витрат. Для того, щоб не було перебоїв у роботі мереж, а також на випадок аварійних ситуацій, повинні бути кошти. За рахунок цього фонду здійснюється і капітальний ремонт будинку. Розмір цієї статті витрат також виноситься на обговорення мешканців об’єднання.
► Для будинків, у яких приватизована прибудинкова територія, ще включається податок на землю. Для ОСББ він встановлений на рівні 0,03% від оціночної вартості ділянки.
► Перевірка димовентиляційних каналів може входити до тарифу. Вона є обов’язковою для проходження раз на рік. Утім якщо цю послугу не включити до квартплати, то її потрібно замовляти окремо.

Як можна зменшити тарифи?

Окрім знижок податку на землю, ОСББ має ще одну додаткову перевагу – воно не платить ПДВ. Таким чином, за словами голови правління ГС «Асоціація голів ОСББ та ЖБК «На варті» Володимира Друмашка, є додаткова економія 20% коштів. Якщо ж ви наймаєте управлінську компанію, то вона, як і комунальні підприємства, не звільняється від сплати цього податку.

Голова правління ОСББ «ОВУ Гоголя, 221» Володимир Барабаш говорить, що окрім постійних витрат – квартплати – ОСББ може заощаджувати і на змінних показниках:

– Найбільш затратна для мешканців зараз – це теплова енергія, опалення. Тут, хочемо ми чи не хочемо, є постанова НКРЕКП, відповідно до якої тарифи з 1 липня збільшаться, – пояснює Володимир Антонович. – Для того, щоб якось можна було на це впливати, необхідно в першу чергу зробити облік кількості спожитої теплової енергії – тобто поставити теплові лічильники. А по-друге, щоб його менше споживати і щоб умови лишалися комфортними, треба робити термомодернізацію – це утеплення будинків, місць загального користування, заміна дверей, вікон, термоізоляція магістральних трубопроводів по будинку, щоб у підвалах не було по 40-50 градусів, утеплення технічних поверхів, витяжки перевіряти і так далі.

Попри всі заспокоювання, зростання тарифів все ж не уникнути. Передусім подорожчання стосується цін на опалення, електроенергію та газ. Тож заощаджувати енергоносії – актуально як ніколи.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору