21 грудня у Черкасах максимальна температура повітря досягала позначки +12,0°. Це абсолютний температурний рекорд за всі роки спостережень на Черкащині. Якщо така зима, то яке ж буде літо? — хвилюються і аграрники, і звичайні громадяни, пише Черкаський край.
Погода — березнева!
— Цьогорічний грудень відзначився температурною аномалією, — коментує ситуацію Віталій Постригань, начальник Черкаського обласного центру з гідрометеорології. — Середня добова температура повітря впродовж місяця була плюсова (за винятком окремих днів). І хоч температурних рекордів за цим показником не встановлено, вона за дві декади грудня перевищувала кліматичні показники на 3º та 4º відповідно. Що більш характерно для третьої декади листопада чи березня.
Схожа погодна ситуація, коли перші дві декади грудня були з позитивною середньою температурою повітря, траплялися в області за повоєнний період у 12-ти випадках, з них п’ять — за останні 20 років. Перед цим такий був у 2011 році. Тоді після аномального тепла третя декада грудня була переважно морозною із нічними мінімумами від -11 до -21°.
А от те, що 21 грудня в обласному центрі максимальна температура повітря досягала позначки +12,0° — це абсолютний максимум температури на цю дату за повоєнний період наших спостережень, — зауважує Віталій Станіславович. — Попередній максимум становив +7,8° і був зафіксований у 1982 році.
За прогнозом синоптиків, атлантичні циклони до кінця робочого тижня збережуть на Черкащині аномальне грудневе тепло: вночі 0..5º, вдень 5..10º.
А от із 26 грудня і до кінця року з північними вітрами почне надходити арктичне повітря, — прогнозує Віталій Постригань. — Та оскільки осередки циклонів розташовуватимуться далеко на півночі, на істотні опади очікувати не варто. Температура повітря поступово знижуватиметься: вночі до 5º морозу, вдень близько 0º.
Озимі розгубились: спати чи не спати?
Озимина не може ані ввійти у стан зимового спокою, ані активно вегетувати. Рослина не збагне, що їй робити, кажуть аграрії.
Через засуху зернові на озимину в області посіяли пізно. Далі — холодний, з тривалими морозами, жовтень. Тому тільки 20 відсотків озимини на кінець осені розкущилося (як правило, мало б бути 80 відсотків), констатує Тетяна Базаєва, інженер-агрометеоролог Черкаського облгідрометеоцентру. Рослина у фазі кущіння мала б запас цукрів, меншу вразливість до умов перезимівлі.
Тільки в кінці листопада відбувся перехід через +5 градусів, хоч на цей час уже мав би бути перехід через 0 градусів, зауважує Тетяна Володимирівна.Та він досі затримується — у грудні поки що лічені ті дні, коли середньодобова температура від’ємна.
— У рослин стресова ситуація. Накопичувати цукри вона не може через брак сонця й контрасту температур (щоб удень плюс, а вночі невеликий мінус), тож тільки витрачає поживні речовини. Але в кінці грудня ми очікуємо поступове зниження температури до морозів, і озимина зможе до них адаптуватися.
Тож усе залежить від подальших погодних умов.
— Такі роки у нас були, зокрема 2011 був ще складніший, але м’яка зима — і урожай вдався. Навіть якщо будуть великі морози, але поля будуть вкриті снігом, вони не завдадуть великої шкоди. Але ж у нас є, як ми називаємо, райони ризику — як правило, це Лівобережжя та Чигиринщина: коли скрізь лежить сніг, а в цих районах вірогідність його утворення найменша, — окреслює ситуацію гідрометеоролог.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram