У Вознесенській громаді, що на Золотоніщині, немає грошей на опалювальний сезон. Голова громади Олександр Титаренко розповів "Суспільному", що без тепла можуть лишитися садок, школа, місцева амбулаторія і будинок пристарілих.
За словами очільника громади, газ для бюджетних установ здорожчав майже у п'ять разів. Аби обігріти ці заклади, потрібно півтора мільйона гривень.
У школі села Богуславець, яка входить до складу Вознесенської громади, навчається 106 учнів. Директорка закладу Тетяна Москаленко розповіла, що з острахом чекає на похолодання, адже не знає, чи зможуть вони розпочати опалювальний сезон і продовжити очне навчання.
- Майже 20 років ми працюємо в умовах газового опалення і ніколи не мали ніяких проблем. Наша школа — компактне приміщення, жодної порожньої кімнати в нас немає, усі приміщення працюють. Ми будемо заручниками цієї ситуації, — каже пані Тетяна.
З її слів, у громаді є три школи, дві з них опалюють палетами, а їхню — газом. Якщо опалення не увімкнуть, доведеться перейти на дистанційне навчання, або ж закупити у кожний кабінет електрообігрівачі.
- Але це теж порушення різних законів. Звертаємося до батьків, але ж ще не відомо, в яку копієчку вийде в фінансове становище для нашої громади. Школу не можуть зовсім закрити та не опалювати, її будуть опалювати по мінімуму, щоб не псувались меблі, не розірвалася система. Ми у кожному класі будемо звертатися до батьків, щоб купували електрообігрівачі, щоб до того мінімального тепла додати електроопалення, — зауважує Тетяна Москаленко.
Одинадцятикласниця Аріна Яншина розповіла, що такі варіанти не розв'яжуть проблему, адже не у кожної сім’ї є зайві гроші, та й дистанційне навчання не в пріоритеті.
- Хотілося б, щоб у цьому році теж було як завжди. Я зараз в 11 класі. Я хочу скласти ЗНО на відмінно і не хочу переходити на дистанційне навчання. Хочу навчатися в очному режимі, для цього треба, щоб обов’язково був опалювальний сезон, — каже школярка.
Директорка школи додає: через два тижні у дітей осінні канікули, у якій формі вони повернуться до навчання опісля – поки невідомо. А от у місцевого геріатричного пансіонату альтернативи немає, зазначила його очільниця Валентина Іщенко. Для двадцяти трьох пенсіонерів — це єдина домівка, тож залишити приміщення без опалення не можна.
У трьох кофтинах, хустці та домашніх капцях — так утеплилась 90-річна черкащанка Євдокія Чорнобай. Вона розповіла, що хоч зараз на вулиці +14 градусів тепла, та все ж вмикає обігрівач.
Директорка додала, що зараз у закладі обходяться власними силами, але довго так протриматись не зможуть.
- Коли наступає осінньо-зимовий період, то набагато більше у нас використовується памперсів, обігрівачі працювали, і грілки підкладали, і в пляшках воду наливали, щоб їм було тепло під ковдрою. Ми б не відмовились, якби вже й увімкнули, — каже Валентина Іщенко.
Зі слів голови Вознесенської громади Олександра Титаренка, така ситуація склалась, бо здорожчав газ.
- Ми бачили резерв для того, щоб за ціною вісім гривень закінчити опалювальний сезон на осінь 2021 року. Але, у зв’язку з тим, що ціна зросла — станом на позавчора 35 гривень, а на сьогодні 41 гривня за кубічний метр, то відносно восьми гривень — це виходить надзвичайно велике зростання. Надходження не збільшились, а витрати зросли у десять разів. Коштів на забезпечення цих потреб у нас немає, — каже голова громади.
Олександр Титаренко додав, що до кінця року, аби обігріти освітні та медичні заклади, потрібно півтора мільйона гривень. Таких грошей у громаді немає. Тож по допомогу звернулися до районної ради та обласної адміністрації.
- Ми навіть готові, щоб ця субвенція була у розмірі позики, тобто ви нам даєте на цей квартал позики, а ми вам віддаємо в наступному році. Ми не просимо без повернення ці кошти, — каже Олександр Титаренко.
Телефоном керівник Золотоніської районної ради Борис Євмина повідомив, що надати субвенцію не можуть, адже самі не мають грошей.
- А де в нас гроші? Я ж кажу, що нас із бюджету 2021 року взагалі викреслили. У нас перехідні кошти були, то ми поки можна було — ми допомагали. А тепер питання стоїть так, що і нам розійтися треба буде, якщо не включать в бюджет 2022 року. Сьогодні питання опалювання стоїть усіх громад, не тільки Вознесенської. Бо знаємо, які школи, які лікарні по об’ємах і їх наповнюваність, — каже Борис Євмина.
Журналісти звернулись за коментарем до голови Черкаської обласної адміністрації Олександра Скічка. На камеру говорити, зі слів його прессекретарки, він відмовився. Письмово відповів: "Громадам потрібно докласти зусиль, аби збільшити надходження до місцевих бюджетів. А також переглянути видатки на утримання апарату управління громади".
Окрім цього, з його слів, держава фінансово підтримає ОТГ у вигляді субвенцій із четвертого кварталу цього року. Нині чекають деталей від Кабміну.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram