Зусилля Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана в переговорах з НАК «Нафтогаз України» увінчалися успіхом. Вже з 1 травня ціна на газ для населення зменшиться на 300 гривень. В Кабміні переконані, що падіння вартості блакитного палива продовжуватиметься й надалі завдяки сприятливій ситуації на світових ринках та принциповій позиції очільника Уряду.
На необхідності знизити ціну на газ Володимир Гройсман наголосив під час засідання уряду минулого тижня і дав «Нафтогазу» час для озвучення нової ціни до 24 квітня.
«Треба виконати постанову Уряду, і з 1 травня опустити ціну на газ. Якщо менеджмент НАК «Нафтогаз України» цього не зробить, значить він є нечесним. А якщо це так, то я вже казав: поставлю питання про звільнення керівника (НАК «Нафтогаз України») на наступному засідання Уряду. Їм (НАК «Нафтогаз України) потрібно перестати крутити цією темою у такому цинічному варіанті», - зауважив Прем’єр-міністр.
Раніше «Нафтогаз» заявив, що буде змушений з 1 травня підняти ціну на газ для населення до 7184,8 грн (без ПДВ та транспортування), хоча ринкова ціна газу на травень, опублікована станом на середину квітня Українською енергетичною біржею, становить 6800 грн за 1000 кубометрів з ПДВ.
У Кабміні наполягають, що для зниження ціни на газ вже з 1 травня є як економічні, так і юридичні підстави. Зокрема, 3 квітня Уряд прийняв Постанову №293, якою зобов’язав «Нафтогаз» відпускати населенню газ за нижчою ціною.
Фахівці Міністерства енергетики та вугільної промисловості наголошують, аби продавати газ населенню дешевше, не обов’язково відміняти так зване ПСО (право соціального забезпечення). Там апелюють до статті 11 Закону України «Про ринок природного газу», яка не обмежує повноважень Уряду щодо кількості прийнятих актів стосовно покладення спеціальних обов’язків на суб'єктів ринку.
«До 24 квітня «Нафтогаз» має повідомити всім українцям, що ціна газу з 1 травня буде нижчою за 8,55 гривень/куб. м. Мені набридло, як і мільйонам українців, коли приватні інтереси менеджменту компанії ставляться вище за національні інтереси всіх українців», - підкреслив Володимир Гройсман.
Так, вже 22 квітня «Нафтогаз» прийняв рішення про зменшення ціни на газ. Компанія спільно з представниками Уряду розробила новий механізм визначення регульованої ціни. Зокрема він передбачає, якщо ринкова ціна газу для промислових споживачів є нижчою за встановлену в постанові Кабміну №867 від 19.10.2018 року, то ціна для населення відповідно знизиться. Натомість, коли ринкова вартість газу для промисловості зросте понад визначений урядом рівень, то ціна для населення буде на цьому рівні.
«Я поставив жорстку умову монополісту Нафтогазу знизити ціну на газ. Урешті-решт вони ухвалили рішення, що ідуть на зменшення цін на газ. Поки що у травні – мінус 300 грн. Ринки падають, я думаю, ця динаміка продовжиться. Це добра новина. Я радий, що у них запанував здоровий глузд», - відзначив Прем’єр-міністр.
За словами фінансового аналітика Сергія Фурси, впродовж останніх кількох місяців ціни на газових біржах падають.
«Останні кілька місяців дуже суттєво впали ціни на європейських газових біржах. Спочатку це сталося через нафту, ціна на яку знизилася, а потім настала тепла зима в Європі, тому стало менше попиту на газ», - каже Фурса.
Як зауважив фінансовий аналітик компанії «Альпарі» Максим Пархоменко, на європейських ринках ціни через зниження вартості газу нині перебувають на мінімумі 2016 року.
«На даний момент, враховуючи низхідну тенденцію щодо цін, ми можемо прогнозувати, що до нового року нас не чекає чергове підвищення цін на газ», - вважає аналітик.
Володимир Гройсман додав, що «Нафтогаз» має виконувати свою соціальну функцію. При цьому, він уже двічі ставив перед газовим монополістом жорстку умову щодо зниження вартості блакитного палива для населення.
«Це другий раз, коли я поставив жорстку вимогу перед «Нафтогазом». Третього разу не буде. Тому нехай працюють на країну і збільшують видобуток українського газу, хай шукають дешевший газ по всьому світу, щоб українці отримали його дешевшим», - акцентував Прем’єр.
Водночас Володимир Гройсман наголосив, що через зниження ціни газу на світових ринках, в Україні прогнозується позитивна тенденція.
«Прогнози є оптимістичними, але головне – взагалі нічого не купувати за кордоном. Це вже питання видобутку», - відзначив Прем'єр-міністр.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram