Тільки 30 відсотків дітей в Україні харчуються в їдальні. Всі інші обідають перекусами: хот-догами й булками. Відомий український кухар Євген Клопотенко представив унікальний збірник рецептур для харчування школярів у черкаській гімназії №31.
- Я вже відвідав стільки міст, а в Черкасах ще жодного разу не був, хоч мій батько і родом зі Шполянщини, - сказав Клопотенко на початку презентації.
У його збірнику 110 рецептів для приготування корисних страв. Книгу можна завантажувати онлайн і впроваджувати в місті хоч із наступного навчального року. У грудні 2018 року Державна служба України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів перевірила збірник і надала дозвіл на впровадження цієї програми.
Відомий кухар вчить, як готувати із тих же продуктів, що і зазвичай, але поєднувати їх по-різному і додавати лише щось незначне й водночас корисне. Наприклад, традиційний салат із буряка можна подавати з насінням, макаронами чи селерою, гречку не варити, а заливати яблучним соком на дві години, або ж до супів не додавати взагалі засмажки. Кожна з цих страв має цікаву незвичну назву й походить із різних країн світу. Якщо дітям розповідати, що сьогодні у них на обід буде якась грецька чи італійська страва, то вони їстимуть із більшою охотою.
- Я не проводив спеціальних досліджень, але у школах, де запроваджують страви із цього збірника, в їдальні харчується вже 50% дітей, а не 30 - каже Клопотенко і додає, що знання про страви та інгредієнти сучасним дітям потрібні, адже після завершення школи багато з них думають, що рукола – це якесь захворювання.
- Для ефективної зміни системи харчування адміністрація школи повинна започаткувати традицію презентувати меню перед походом до їдальні. Вчителі мають зачитувати на уроці назви страв, інгредієнтів, спецій, цікаві факти та інформацію про них, - додає Клопотенко.
Відомий кухар запевняє, що в супи не потрібно додавати засмажку, адже тоді діти не можуть відрізнити один суп від іншого. До того ж смажена цибуля перестає бути корисною, про це також говорила нещодавно в. о. Міністра охорони здоров'я Уляна Супрун. На думку Клопотенка замість традиційних котлет можна приготувати нагетси. Тобто у звичайні котлети додати більше хліба і запікати їх у духовці.
- Я у свої шкільні роки їв те ж саме, що й сучасні діти, адже меню не змінилося відтоді. Любив манну запіканку, на другому місці в моєму топі - булочка з корицею... і все. Відбивні не любив, бо там був жир, - каже відомий кухар.
Заступниця міського голови Людмила Бордунос вважає, що таке шкільне меню можна запровадити вже з наступного навчального року. До того ж воно не дороге, адже двотижневе меню від Клопотенка коштує від 9.60 до 13 гривень, а в черкаських школах воно коштує зараз близько 9.20 – 9.30 грн.
- Було б набагато краще, якби діти мали кілька страв на вибір, щоб ми їм знову не нав’язували. Батьки можуть зібратися батьківським комітетом школи і надати пропозицію на департамент освіти і там затвердять меню. Стосовно ціни, то батьки мають право харчувати своїх дітей за ту суму, яку хочуть, але в нас є категорійні діти, харчування яких фінансується із бюджету. Проте навіть збільшення ціни на кілька гривень - це збільшення витрат із бюджету на чотири мільйони. Якщо це підвищить кількість дітей, які харчуватимуться у їдальнях і їжа справді буде кориснішою, то це не ті гроші, на які потрібно зважати, - прокоментувала Бордунос.
Також заступниця міського голови додала, якщо не всі школи захочуть переходити на таке нове меню, то це питання також можна вирішити.
Мати майбутнього першокласника Анастасія Демиденко завчасно хвилюється, щоб її дитина корисно харчувалася.
- Я вірю, що реально змінити харчування у школах і хочу, щоб діти краще харчувалися. Пам’ятаю своє шкільне меню, там були вареники із вишнями та черв’яками і супи, де багато олії і немає м’яса. Я за правильне харчування і вдома намагаюся готувати все корисне, - говорить черкащанка.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram