Експерти розповіли, як працевлаштовуватимуться черкащани, звільнені в процесі децентралізації

29 січня 2016, 22:00

110141-636x447

Інформаційний захід з питань обговорення змін до Конституції України в частин децентралізації влади відбувся у Черкасах 28 січня. Як відбуватимуться зміни та як вплинуть на життя пересічних черкащан зібралися послухати представники громадських організацій та місцевого самоврядування. Однак, вочевидь, інтерес до теми децентралізації на Черкащині досить низький, оскільки велика сесійна зала обласної ради лишилася все ж напівпорожньою, інформує ГромЧе.  

– Було кілька законопроектів. Щоб напрацювати оптимальний варіант, Президентом прийнято рішення створити конституційну комісію. Саме вона і створила законопроект, який існує нині, – констатує однин з експертів народний депутат першого скликання, старший консультант програми РАДА Володимир Крижанівський. – Єдина зміна, яку додав Президент – про особливий статус окремих районів Луганської та Донецької областей. Експертами було передбачено, що ця зміна до Конституції має тимчасовий характер і після завершення певного терміну втрачає силу. Президент зробив її постійною.

На сьогодні законопроект пройшов попереднє схвалення у Верховній Раді, однак голосування за остаточне його ухвалення, на думку експертів, ще не на часі, оскільки існує опір з боку громадськості а також мають місце політичні спекуляції. Поруч з цим у фахівців не викликає сумніву, що зміни до таки будуть прийняті і невдовзі в Україні існуватиме зовсім інша система.

– Децентралізація влади – це передача на місця повноважень, ресурсів та відповідальності за прийняття рішень. Це не значить, що якщо громади об’єднались, їм буде надано право здійснювати владні функції, оскільки йдеться про передачу функцій примусу. Чи здатні вони на це і чи виживуть у нових умовах – вирішуватиме КабМін, – відзначає народний депутат шостого скликання, експерт проекту DESPRO і автор бюджетної реформи Юрій Ганущак.

За попередніми розрахунками, в Україні буде створено 1000-1200 громад. Вони утворять 95-105 районів. Області залишать без змін. Громади матимуть старост, які увійдуть у виконкоми і матимуть право голосу. Райони очолять префекти. І це будуть дерслужбовці, котрі матимуть пройти спеціальний вишкіл.

– Префекти призначатимуться Президентом за поданням Уряду. Вони матимуть високу заробітну плату і кожні три роки відбуватиметься їх перепризначення в інші райони, – пояснює деталі Юрій Ганущак. – Префекта матиме кожен район. А префект району, до якого входить обласний центр, буде одночасно і префектом області.

У результаті децентралізації сільські ради а також районні адміністрації зникнуть. Відповідно, працівників буде звільнено.

– Однак ми прорахували систему переходу і стало зрозуміло, що кількість нових робочих місць приблизно відповідатиме кількості вивільнених фахівців. Наприклад, нам вже не потрібні будуть секретарі сільрад, однак будуть потрібні соціальні працівники… Тобто матиме місце зміна форми та роду діяльності, – відзначив Юрй Ганущак.

Перехідний період реформи триватиме два роки, тож у 2018 році в Україні існуватиме вже кардинально інша система. Експерти певні – зміни в деталях ще можливі, однак вцілому система працюватиме саме за таким зразком.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору