Партії "Сильна Україна" Сергія Тігіпка та "Громадянська позиція" Анатолія Гриценка за даними екзит-полів та згідно з підрахованими ЦВК майже 70% голосів українців не проходять 5-процентний бар'єр та, відповідно, не потрапляють у Верховну Раду.
Політичні експерти розповіли ТСН.ua, що так сталося з кількох причин. По-перше, через спільний електорат з конкурентами.
"Щодо партії Гриценка, то, я думаю, що в останній момент частина голосів перейшла до "Самопомочі". У них була достатньо така масована рекламна кампанія, не тільки білборди, а й телевізійна", - сказав політолог Віталій Бала.
Крім того, експерт додав, що проти Гриценка велася достатньо серйозна антикампанія: "За тиждень до виборів у мене була соціологія, я бачив, у них було 5,4%, тобто у них ["Громадянської позиції", - ред.] були всі шанси пройти".
Водночас у Тігіпка, на думку Віталія Бали, "регіональну" частину електорату забрав "Опозиційний блок". "Давайте будемо об'єктивними: ні Тігіпка, ні Хорошковського не можна віднести до класичних регіоналів. Тому ті всі люди, які є ніби одіозними в "Опозиційному блоці", включаючи Шуфрича, Добкіна тощо, так чи інакше більше сприймаються колишніми прихильниками Партії регіонів як свої, ніж Тігіпко чи Хорошковський, тому, безумовно, більшість цих людей віддали перевагу "Опозиційному блоку", - вважає політолог.
Професор політології Києво-Могилянської академії, доктор історичних наук Олексій Гарань погоджується, що "Сильна Україна" мала спільний електорат з "Опозиційним блоком", проте вбачає у програші Тігіпка інше підґрунтя.
"Я думаю, що зрештою було зроблено тими, хто стояв за цими проектами і фінансував їх, основний акцент на "Опозиційний блок". А якщо говорити про "Сильну Україну", то ці постійні хитання, перебігання Тігіпка, вони його повністю дискредитували. Ми ж пам'ятаємо, що це почалося з виборів 2010 року. Слова "Сильна Україна" вже просто викликають сміх", - зауважив Гарань.
Що ж до Анатолія Гриценка, то професор винуватить його у неконструктивній критиці, окрім якої кандидат у нардепи виборцям більше нічого не пропонував.
"Мені шкода, що хлопці з "Демократичного альянсу" [партія, яка йшла у списку "Громадянської позиції", - ред.] залишаться за межами парламенту. Але я думаю, що тут відіграла роль позиція Гриценка неконструктивної критики. Подекуди він перегинав цю палицю. Очевидно, що виборці цього не сприйняли. У цій критиці в якийсь момент він почав втрачати переконливість", - зазначив Олексій Гарань.
У питанні надлишку критики професора підтримав і політтехнолог Тарас Березовець. Водночас він назвав це спільною проблемою обох політсил, які не пройшли у Раду - як "Громадянської позиції", так і "Сильної України". "Вони вели занадто негативну кампанію.
Вони тільки критикували і нічого не пропонували взамін, а суспільство сьогодні хоче зрозумілих рішень. Тобто критикуєш, але давай рецепт, що з цим робити. У них було дуже багато критики, але не було ніяких рішень і це провалило фактично їхню явку. Я думаю, що основна маса виборців Гриценка голосувала за "Самопоміч", а голоси партії Тігіпка перейшли до "Опозиційного блоку", - наголосив Березовець.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram