У кінці лютого Кабінет міністрів схвалив низку документів, необхідних для запуску Фонду енергоефективності. З офіційних презентацій зрозуміло, що фонд сфокусує свою роботу на наданні кредитів для ОСББ та житлових кооперативів. Однак зможуть взяти кошти у кредит і приватні домогосподарства. Про особливості роботу новоствореного фонду розповів аналітик DiXi Group Денис Назаренко, пише Інфоміст.
- Уряд нині лише формує нормативно-правову базу. За прогнозами Мінрегіону, перші кредити фонд почне давати наприкінці третього кварталу цього року, хоча це дуже оптимістичні оцінки – говорить Назаренко. – З офіційних презентацій відомо, що фонд починатиме діяльність із двома пакетами: "Легким" та «Комплексним». Перший передбачає надання кредитів на вирішення негайних та найболючіших питань, економія тепла становитиме до 20%. За ним бюджет енергомодернізації будинку орієнтовно на 120 квартир буде 500-600 тисяч гривень, що у перерахунку на кожну квартиру – приблизно 4500 грн. Інший передбачає отримання 3-5 мільйонів для проведення комплексних заходів з енергоефективності, а результат має скласти до мінус 60% від платіжки.
Для того, щоб отримати кредит, власники квартир ОСББ мають спрямувати на ці заходи лише 10% власних коштів, ще 50% від загального бюджету на умовах поворотного кредиту надаватиме фонд, а решта 40% надаватиметься фондом як безповоротний грант. Тобто за умовами пакету "Легкий" і у випадку підтвердженої ефективності використання коштів кожна квартира з власних коштів заплатить лише 450 грн.
– Кошти, які надаватимуться у кредит (50%), повертатимуться за рахунок отриманої економії. Орієнтовно погасити кредит у такий спосіб можна буде за 5 років, – коментує експерт. – Наприклад, до проведення заходів енергоефективнсті ви сплачували за послуги 100 гривень. Після вам вдалося досягнути економії у 20%. Отже, сплачувати ви б мали вже 80 грн. Однак ці кілька років у платіжці буде 90 грн, 10 з яких йтимуть на погашення кредиту.
Фонд енергоефективності може фінансуватися як із держбюджету, так і за рахунок іноземних чи внутрішніх позабюджетних вливань. Однак сума державних коштів не може бути меншою від донорської. За словами Дениса Назаренка, нині в бюджеті на 2018 на наповнення Фонду енергоефективності закладено 1,6 мільярда гривень. Також Україна розраховує на 40 мільйонів євро від Європи. Але поки ані бюджетні, ані європейські кошти не надійшли на рахунок ФЕ.
– Оскільки частина коштів – донорські, за діяльністю Фонду буде відбуватися нагляд та моніторинг на прозорість. Відповідно кредити надаватимуть тим ОСББ, які зможуть підтвердити ефективність використання коштів. Так, щоб отримати кредит, необхідно буде зробити попередньо енергоаудит та отримати сертифікат, що засвідчить поточний стан будівлі, і навіть на фінансування цих первинних витрат Фонд так само зможе спрямувати певне фінансування. Після цього можна буде звернутися до банків-партнерів та отримати кошти. Однак важливою умовою компенсування половини кредиту з рахунку фонду буде повторний енергоаудит, який покаже ефективність вжитих заходів, – говорить аналітик.
Якщо ж мінімального рівня ефективності досягнути не вдасться, то очевидно, що будуть застосовані певні санкції, які, ймовірно, включатимуть менш вигідні умови отримання кредиту і пришвидшене його повернення за рахунок мешканців або недобросовісних підрядників, які надали неякісні послуги з енергомодернізації.
Фонд не матиме територіальних представництв та філій. Усі операції швидше за все відбуватимуться через банки на визначених умовах. За словами чиновників, не виключають можливість працювати напряму із великими позичальниками. Кому насамперед слід видати кредит, визначатиме виконавчий орган фонду. За якими кретиріями – поки не відомо. На запитання, чи буде регіональний розподіл коштів для кредитивуання, чи ж видача відбуватиметься у порядку черги, однозначної відповіді немає.
– Можна спрогнозувати, що ті регіони, у яких більший відсоток ОСББ, отримають кошти. Насправді Черкаська область нині у лідерах за кількістю ОСББ (23%), у той час коли середній показник по Україні – лише 16,2%. Це позитивна ознака для Черкащини, і можна розраховувати на значні суми для проведення енергоефективних заходів, якщо ОСББ будуть активними, – резюмує Денис Назаренко.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram