Можливість легалізації медичного канабісу, як лікувального препарату, в Україні розглядають ще з 2019 року. Проте думки громадськості розділилися, а відповідний законопроєкт і досі не ухвалили. Журналісти "Про все" вирішили дізнатися думку експертів стосовно переваг та перспектив легалізації медичної марихуани в нашій країні.
Група “Рейтинг” провела соціологічне опитування протягом 10-12 квітня 2020 року. За його результатами, 39% українців виступають за легалізацію марихуани в медичних цілях, 49% респондентів виступають проти.
"Українці поки що не готові до легалізації медичного канабісу"
Екснардеп від Черкас Олег Петренко був одним із депутатів минулого скликання, який поставив свій підпис під законопроєктом про легалізацію медичного канабісу в Україні.
- Можна сказати, що я був співавтором цього законопроєкту. Я не прихильник повного легалайзу, щоб на кожному розі у нас продавалася марихуана, ні. Але йдеться саме про використання канабісу в медичних цілях. Наукою доведено, що при дуже багатьох хворобах, цей природний, а не хімічний, лікарський засіб має позитивний терапевтичний ефект. Тому я не розумію, чому забороняють його використання, - говорить Олег Петренко.
За його словами, аргументувати відмову від легалізації можна тим, що після неї лікарі почнуть приписувати рецепти всім підряд.
- Але “шлях тотальних заборон” - це ознака примітивної держави і неефективної влади. Якщо українська влада не може організувати логістику процесу легалізації медичного канабісу, то мабуть, краще відмовитися від цієї ідеї, щоб вона не стала черговим приводом для зловживань, - говорить пан Олег.
Також перепонами є стереотипи в українському суспільстві.
- Більшість громадян не буде глибоко вдумуватися про що саме йдеться у законопроєкті. У словосполученні “медичний канабіс” - слово “медичний” не помічатимуть, а “канабіс” навпаки виділятимуть і акцентуватимуть на ньому увагу. Тому, на мою думку, поки що наше суспільство не готове до легалізації, але я не можу знайти для себе логічного пояснення, чому, - розповідає екснардеп.
"Головний плюс легалізації - це реалізація прав людини"
Радник з питань канабіноїдів та наркополітики у "Демократичній Сокирі" Дмитро Шамрай переконаний, що легалізація медичного канабісу, тобто створення правового поля для обмеженого контрольованого державою обігу продуктів канабісу, потрібна для тяжкохворих пацієнтів.
- Зараз наша країна більше готова до легалізації, аніж ні. Юридично є декілька варіантів реалізації - це декілька місяців звичного темпу злагодженої роботи законодавчих органів влади, без внутрішніх перепон та блокувань на рівні “ми загубили ваше звернення”. Якщо говорити, яи готові ми до медичного канабісу як нація то тут все просто: чи готові ми були до пеніциліну? чи готові ми до вакцин? чи взагалі готові до якісної медицини та реалізації прав пацієнтів? Відповіді на ці питання пов'язані з питанням медичного канабісу. Вважаю що так, країна готова, - говорить Дмитро Шамрай.
За його словами, головний плюс легалізації - це реалізація фундаментальних прав людини та громадянина.
Стаття 3 Конституції України визначає людину, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпеку як найвищу соціальну цінність.
Стаття 27 Конституції наголошує, що захист життя людини є обов’язком держави та правом кожного/ї. Відтак ми наголошуємо, що бездіяльність та ігнорування потреб та прав пацієнтів/ок, зокрема у лікуванні препаратами на основі канабісу, суперечить як нормам Конституції, так і фундаментальним правам людини.
- Перепонами на шляху легалізації медичного канабісу можуть стати заяви сумнівної експертної ваги від осіб, що не мають стосунку ні до сфери охорони здоров'я, ні до науки. По суті поточну політичну позиція озвучено президентом Зеленським фразою: “Ті, що хочуть, потерплять!” і це є не більше, ніж зухвала декларація груп впливу на президента, зацікавлених у збереженні статус-кво, де законного обігу канабісу не існує, а все інше переслідується згідно чинного законодавства. Нас врятує визнання правди що це питання прав пацієнтів та політичної волі, - зазначає пан Шамрай.
"Використання марихуани у терапії – нормальна світова практика"
Лікар-терапевт вищої категорії, начальник відділу інформаційно-комунікаційної роботи КНП «Черкаський обласний центр громадського здоров’я Черкаської обласної ради» Сергій Сокур розповідає, що легалізація медичного канабісу першочергова необхідна для пацієнтів з тяжкими хворобами.
- Серед цих недуг: різні форми епілепсії; онкологія; розлади нервової системи; хвороби Альцгеймера; синдром подразненого кишківника, особливо, хвороба Крона та виразковий коліт; хронічні болі; множинний склероз тощо. Допомогти вилікувати недуги людей чи послабити симптоми їх захворювань здатні ліки на основі речовин, що містить інгредієнт марихуани. Основний з них – тетрагідроканабінол (ТГК) має більш лікувальний ефект ніж дорогі і важкодоступні інші препарати, - каже лікар.
Також Сергій Сокур зазначає, що використання, з певними застереженнями, марихуани у терапії – нормальна світова практика і не потребує коригуючих змін до Кримінального Кодексу – це медичний канабіс і його використання, як і інші наркотики, що використовуються як ліки, може контролювати “Держлікслужба”, що є виправданим і реалізує права людей на медичну допомогу, як це роблять за кордоном
- Наприклад, американським лікарям дозволено призначати хворим, якщо не ефективні інші методи терапії - сертифікований у США “Дронабінол”, що допомагає знизити нудоту та підвищити апетит онкохворим в період проходження курсів хіміотерапії. Також він ефективний у боротьбі з судомами м'язів при розсіяному склерозі та знижує вірогідність судомних нападів при епілепсії, - говорить пан Сокур.
Підготувала Інга Голик
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram