Диявол у дрібницях. Народні прикмети та повір’я на Старий Новий рік

13 січня 2019, 17:02

Фото: Unsplash / Nathan Anderson

Вечір 13 і день 14 січня здавна вважалися особливими: щоб не загадав – здійсниться, а як його зустрінеш – так і проведеш.

У ніч з 13 на 14 січня українці відзначають Новий рік, який ще називають Старим, через перехід з юліанського на григоріанський календар. Також наші предки в ці дні святкували день Маланки (13 січня) і день Святого Василя (14 січня), коли належить веселитися і займатися ворожінням. Ці дні вважаються особливими: все загадане збувається, а кожна деталь – має значення і може вплинути якимось чином на весь рік. За століття набожні й уважні до різних дрібниць предки (надто нелегким видавалося їхнє життя) виявили цілу низку повір'їв і прикмет і виробили безліч звичок, аби провести рік добротно, багато, щасливо і в злагоді. І передусім увечері за одним святковим столом має зібратися вся родина, попрохати один в одного пробачення і загадати щастя і достаток у Новому році.

Також у ці дні прийнято щедрувати – ввечері 13 січня. Щедрують тільки маленькі дівчатка і вже дорослі дівчата. І засівати – вранці 14 січня. Засівають тільки хлопчики, юнаки і чоловіки.

HB STYLE зібрав всі можливі прикмети і вірування, актуальні в ці святкові дні. Вірити в них чи ні – особиста справа кожного. Дотримуватись декотрих із них взагалі нескладно, проте прочитання деяких з них допоможе спрогнозувати рік. Як мовиться, попереджений – значить озброєний.

Фото: Instagram

Про святковий стіл

Багатий стіл обіцяє достаток в домі протягом усього року. Чим різноманітніша і ситніша буде кутя, тим багатшим обіцяє бути рік, тому щедро сипте в неї різні горіхи, родзинки, халву, мед та інші сушені або в'ялені фрукти і ягоди. Зерно – це життя, мед – благополуччя і здоров'я, мак – достаток у домі.

Страва зі свинини – до щедрого врожаю і плодючості худоби.

Страва із заячини – до успіху в справах.

Страва з півня – до легкості в прийнятті рішень.

Фото: Unsplash / Galina N

Загальні прикмети

Зайти 13 січня в гості до сусідів (друзям) – провести рік у мирі та злагоді.

Перший гість у домі молодий чоловік із заможної родини – до удачі. Тому хлопчики, юнаки і чоловіки в старовину вирушали на світанку засівати зерном: хрещених, рідних, близьких, друзів.

Перший гість у домі жінка, літня жінка, вдова або хвора людина – погана прикмета. За старих часів жінки в цей день утримувалися від походів у гості.

Одягти новий одяг на Старий Новий рік – рік буде вдалим.

Тиха і ясна погода – до благополучного року.

Яскраве сонце – до вдалого року.

Як проведете 14 січня (перший день Старого Нового року) – таким і буде весь рік.

Взяти в борг у Старий Новий рік – цілий рік бути винним.

Винести сміття з хати – винести з дому щастя.

Дати грошей засівальникам – віддати їм власне благополуччя. Краще обдарувати їх цукерками, пирогами, фруктами та іншими солодощами.

Перераховувати в цей день дріб’язок – весь рік проливати сльози.

Про врожай

Ясне і зоряне небо вночі – до врожаю ягід.

Легкий мороз та іній – до врожайного року.

Іній на деревах – до багатого медозбору.

Легкий м'який сніг – до хорошого урожаю.

Тепла погода – до дощового теплого літа.

Яскраве сонце – до врожаю фруктів і ягід.

Ожеледь – до врожаю плодів і овочів.

Вітер з півдня – рік буде спекотним і благополучним.

Вітер із заходу – до достатку молока і риби.

Вітер зі сходу – до врожаю фруктів. А щоб був хороший урожай яблук, потрібно опівночі струсити сніг з яблунь.

Коментарі

Вгору