“Два Різдва”: коли святкують черкащани та що про це думає церква

25 грудня 2020, 13:41

фото тематичне

Четвертий рік поспіль 25 грудня в Україні - офіційний вихідний день. Тож цієї п’ятниці деякі віряни України святкуватимуть Різдво. Проте, за проведеним журналістами "Про все" опитуванням, близько 90% черкащан віддають перевагу відзначати народження Христа, традиційно, 7 січня.

Дві дати святкування Різдва існують через різні календарі, за якими ведуться обчислення. Тож, ми вирішили дізнатися, яку дату підтримують черкасці та церковники.

25 грудня чи 7 січня: що обирають черкащани

фото тематчине

Черкаський реп-виконавець Freel (Андрій Шалімов) говорить, що він не надто релігійна людина, але з повагою ставиться до традицій.

- Для мене Різдво - час, який треба проводити зі своєю родиною, найдорожчими і найближчими. У нас немає звичаю якось святкувати особливо – швидше за все, будемо гуляти з дружиною, зідзвонимось по відео з батьками, подивимось "різдвяний фільм". Думаю, не варто сперечатись, коли святкувати, головне, щоб свято вийшло світлим і добрим. А якщо вагаєтесь - святкуйте двічі, - зазначив музикант.

Речниця УДСНС України в Черкаській області Юлія Норовкова говорить, що у неї в родині два свята.

- 7 числа ми святкуємо традиційно, в колі сім’ї ю, мама готує святкову вечерю і ми збираємося зя столом. Але у мене сестра мешкає в Польщі, тому ми вітаємо її 25-го.

Огранізатор фестивалів у Черкасах Денис Гайда вважає себе далеким від питань віри, однак свою думку теж висловив.

- Я не святкую Різдво, бо не віруючий. Враховуючи традиції більшості та оточення, більше свято відчуваю 7 січня. Але я б хотів аби українці разом з цивілізованим світом святкували Різдво 25 грудня.

фото тематичне

Очільниця управління культури Черкаської ОДА Людмила Фіть говорить, що традиційно святкує 7-го січня, оскільки батьки так святкують.

- Хоча цього року , можливо, до батьків піду 6-го січня, а вдома святкуватиму 25 грудня, - додала пані Людмила.

А от громадський діяч, черкащанин Євген Свиридов святкує виключно 25 грудня.

- Різдво завжди святкували 25-го. А така недоречність виникла через колись прийняте рішення церкви не перпеходити на григоріанський календар разом з усім цивілізованим світом. Тому святкування перенеслося на 7 січня.

Різдво в один день: що каже церква

Настоятель черкаського храму на честь Кирила і Мефодія Андрій Шиманович говорить, що є певна логіка в тому, аби зробити церковний календар повністю відповідним до громадянського, проте, на його думку, це не можна робити на рівні окремої парафії чи єпархії.

- Це повинно бути консолідоване рішення усієї церкви, затвержене Священним синодом, тому що це буде призводити до хаосу і невиправданого різноманіття. У церкві повинна бути певна одностайність, тому, якщо вводити щось нове, це повинно втілюватись централізовано. Будь-яка самодіяльність в плані церковного календаря - є недоречною. Тому поки що ми говоримо про те, що віряни в Україні не зовсім готові до переходу на новий стиль.

Коли народився Ісус Христос

Єдиної дати святкування народження Ісуса Христа в давнину не існувало. Климент Александрійський вказував на 17 листопада, але не залишив жодних обґрунтувань цієї дати. День народження Христа також пов'язували з початком весни, який за юліанським календарем припадав на 25 березня. Бо на цей день, мовляв, припадало народження світу.

Водночас на Заході Різдво довгий час святкували разом зі святом Богоявлення та 6 січня. Це свято поєднувало і Христове Різдво, і Хрещення Ісуса в ріці Йордані. Святкування великої кількості подій із життя – одна з головних причин, через яку Західна Церква першою відділила Різдво і почала святкувати його окремо.

Вперше в історичних джерелах 25 грудня як дату народження Христа вказав Діонісій Філокал. Ця дата була святковою для літургійного служіння у Римі, проте відколи вона встановлена – невідомо. Рішення про святкування Різдва 25 грудня схвалили на Ефеському (Третьому Всесвітньому) церковному соборі в 431 році.

Чому Різдво святкують 25 грудня та 7 січня

фото тематичне

Оскільки святкування 25 грудня пов'язують з католицизмом, а 7 січня – з православ'ям, першу дату часто неправильно називають "католицьким Різдвом", а другу – "православним".

Насправді і православні, і католики святкують Різдво в один день – 25 грудня. Хоча по факту виходить по-іншому, бо православні та католики відзначають свято за різними календарями. На Заході – за григоріанським (саме 25 грудня), а, наприклад, в Росії, Грузії, Сербії та Україні – за юліанським календарем (7 січня).

Як виникли різні календарі

фото тематичне

Юліанський календар запровадив Юлій Цезар. Це був практично такий самий календар, як сучасний. Але юліанський календар виявився не зовсім точним і почав зміщуватися. Усе тому, що Земля робить оберт навколо Сонця на близько 12 хвилин повільніше, ніж думали давні римляни. Тож Різдво почало потроху наближатися до весни. За 1,5 тисячі років юліанський календар відстав аж на 10 днів.

Тоді Папа Римський Григорій XIII влаштував реформу юліанського календаря. Він наказав вважати невисокосними деякі роки, які раніше були високосними. Цим розходження зменшилося до 26 секунд на рік. Щоб компенсувати відставання, Папа наказав навіть пропустити 10 днів. Так, у 1582 році після 4 жовтня настало відразу 15 жовтня. Цей реформований календар назвали григоріанським.

Папа Римський Григорій XIII влаштував реформу юліанського календаря.

  • Але не всі країни перейшли на новий календар. Так, українські землі, які згодом були у складі Російської імперії, жили за старим – юліанським. Це було з політичних мотивів імперії, мовляв "католик православному – не брат".
  • Проте згодом УНР під час революції перейшла на новий григоріанський календар. При цьому запровадили його і більшовики. Проте церква дотримувалася традиції та не хотіла підтримувати комуністів.
  • Тож виникла така ситуація, що звичайні люди почали жити за новим стилем – григоріанським календарем, а церква продовжувала – за юліанським.
  • Неточність церковного – юліанського календаря – за роки поглибилася. На сьогодні неточність становить аж 13 днів.

Тож, коли католики святкують Різдво 25 грудня за григоріанським календарем, то за юліанським – це лише 12 грудня. Українським православним та греко-католикам треба чекати ще 13 днів на народження Христа. Тож, коли на юліанському (церковному) календарі – 25 грудня, то на григоріанському, за яким ми живемо, вже 7 січня.

Підготувала Тая Агавердієва

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору