З нагоди 105-річчя від дня народження народного художника України Данила Нарбута в Черкаському обласному краєзнавчому музеї розгорнули експозицію з фондової колекції творів непересічного та легендарного черкаського митця Данила Нарбута. Виставка представляє серію парсунних полотен „Полковники“. Загалом колекція музею налічує 41 мальовничу роботу, яка належить пензлю талановитого митця. Експозицію можна побачити до 1 лютого.
Представлена серія створена Данилом Нарбутом упродовж 1986-1990 років. По суті вона є зображенням глибоких знань автора картин з історії українського костюма, зброї, військових клейнодів, геральдики, козацького минулого України. Завдяки особливому притаманному почерку художника та його баченню можна на мить перенестись у часі та побачити, як виглядали цікаві історичні постаті. Перед глядачем постає галерея образів козацьких полковників і старшин. Їхні портери виписані Дідом (так шанобливо за життя називали Данила Нарбута) виконані з притаманними митцю стилізацією орнаментальних декоративних прийомів та колоритністю характерів.
Данило Нарбут — майстер саме парсунних живописних полотен. Це перша форма портрету, як художнього жанру, який поєднував іконописний стиль та риси західноєвропейського світського живопису. Власне мистецтво парсуни виникло в сімнадцятому столітті та жило до другої половини вісімнадцятого. Саме слово „парсуна“ тлумачиться як „ персона“, „особа“. Цей тип портретного живопису зображав носія збірного образу вельможі, або державного діяча. Свого часу парсуни були парадними портретами та знаком престижності і високого положення в суспільстві.
Мистецтвознавці зазначають, що Данило Нарбут добре знався на світовому та українському мистецтві , а також мав знання з історії на дуже високому рівні. При цьому митець насправді не мав спеціальної освіти. І саме цей факт захоплює фахівців. Проте, вчителями Данила Нарбута свого часу були художник-графік Антон Середа, великий художник колорист Федор Кричевський. Відомий факт — першою вчителькою Нарбута була дочка Карпенка-Карого Марія Тобілевич.
Наша довідка :
Данила Нарбут народився 9 січня 1916 року і пішов з життя 2 березня 1998 року. Він — син художника-графіка Георгія Нарбута. Відомий як художник театру - працював у декоративній майстерні Київського оперного театру, був головним художником Київського цирку, художником-консультантом Київського театрального музею, працював художником у театрах Житомира, Чернівців і Черкас. За німецької окупації очолював сотню Української Повстанської Армії. Лауреат Шевченківської премії за портретні серії „Сподвижники Богдана Хмельницького“, „Гетьмани України“, а також за філософсько-історичне полотно „Страшний суд“. Був найстаршим членом організації УНА-УНСО.
Тетяна Балякіна
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram