Доступні – не значить безкоштовні, – як черкащани оцінили медичну реформу

29 квітня 2017, 09:45

У Черкасах 56 аптек та аптечних пунктів відпускають ліки за програмою відшкодування їх вартості "Доступні ліки". Відповідні угоди з фармацевтичними компаніями уклали амбулаторно-поліклінічні заклади міста, інформує "ВІККА".

Директор департаменту охорони здоров’я та медичних послуг Черкаської міськради Олег Стадник наголошує: не всі ліки, які виписуються за програмою "Доступні ліки", є безкоштовними.

- На жаль, у жителів міста склалося враження, що усі ліки, виписані за рецептами на відшкодування, є безкоштовними. Безкоштовного в природі взагалі нічого не буває. Є механізм відшкодування вартості виписаних ліків. Відшкодування відбувається як за рахунок державної медичної субвенції, так і за рахунок доплат коштів пацієнта, – пояснює Олег Стадник.

За його словами, загалом у програмі задіяно понад 150 найменувань лікарських засобів (із повним списком препаратів можна ознайомитися у відповідному розділі на сайті МОЗу, – ред.). Для більш як третини з них відшкодування відбувається повне: платитиме поліклініка, а не пацієнт. Для іншої частини ліків повинно бути співфінансування: частково платить поліклініка фармацевтам наприкінці місяця по актах взаємної звірки виписаних та виданих ліків. Друга частина оплати проводиться пацієнтом біля прилавку аптеки при отриманні ліків.

- Орієнтовна кількість щоденно вписаних рецептів по місту коливається в межах півтори тисячі. Безумовно, поки що трапляються випадки, коли люди похилого віку вважають будь-який виписаний рецепт безкоштовним, і на цьому ґрунті подекуди виникають конфліктні ситуації, – додає чиновник.

Більшість пацієнтів нововведення не оцінили, адже за ліки їм нерідко доводиться доплачувати значну частину їх вартості. У черги за "безкоштовними ліками" здебільшого вишиковуються пенсіонери. Аптекарі кажуть, що емоції у людей похилого віку від невиправданих очікувань зашкалюють. На горіхи дістається і працівникам аптечних кіосків.

- Із того, що мені призначають, безкоштовних ліків немає. За все треба платити або доплачувати. Ось виписали рецепт на "Діабетон". Він коштує 102 грн, з них маю сплатити 89 грн. Це не безкоштовні ліки, а просто знижка. Заради цього рецепту простояв у черзі з ранку і до обіду. А необхідних багатьом "Адельфану" та "Клофеліну" у цих списках взагалі немає", – скаржиться черкаський пенсіонер Петро Йосипович.

Деякі відвідувачі аптечного кіоску кажуть, що взагалі відмовилися від таких рецептів, адже за ними виписують медикаменти не кращої якості. До того ж, щоб знайти деякі ліки, які відпускаються за рецептом, треба обійти не одну аптеку.

- Мені, наприклад, потрібен "Ензикс Дуо". Замість нього виписують "Еналапріл", а в мене від нього кашель алергічного характеру.  Це жарт над людьми, а не безкоштовні ліки. Взяли б та просто знизили їх вартість. Не треба було б турбувати терапевтів і стояти в черзі за рецептами, – пояснює відвідувачка поліклініки Тетяна Артемівна.

Не стримуючи емоції, жінка називає такі нововведення геноцидом пенсіонерів.

Є серед власників рецептів і ті, хто цілком задоволений таким наслідкам медичної реформи. Але пенсіонери, чиї ліки відпускаються безкоштовно, у меншості.

- Я вчора взяла за рецептом "Діаформін", який приймаю постійно. Мені його повністю оплатили. Зекономила 46 гривень, –  розповідає пенсіонерка Ольга Василівна.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору