З 1 квітня в Україні стартував другий етап медичної реформи. Саме з цього часу зазнає змін і служба стоматологічної допомоги. Втім, більшість стоматологів вбачають у реформі не позитивне перетворення, а тотальну ліквідацію саме соціальної стоматології. А це, на їхню думку, призведе до того, що соціально-незахищене населення країни стане просто беззубим. І найгірші прояви це буде мати у сільській місцевості, де лікар-стоматолог вже дуже скоро може стати на кшталт динозавра.
Спочатку, за незрозумілими для самих спеціалістів критеріями, стоматологію було віднесено до вторинної ланки медичної допомоги. Власне такий підхід спровокував ліквідацію майже всіх стоматологічних кабінетів,які знаходились за межами центральних районних лікарень та поліклінік. Стоматологи майже зникли з сільських амбулаторій, крім тих, де тягар їх утримування взяли на себе фінансово спроможні ОТГ. Проте це є більше винятком, ніж правилом.
Відтак, посади лікарів-стоматологів виокремили із штатних розкладів дільничних лікарень та амбулаторій та перевели до штатів районних лікувальних закладів. Однак, там ці посади також почали максимально оптимізувати. Тому що стоматологія є дуже витратною сферою надання медичних послуг для будь-якої лікарні. При утриманні стоматологічних кабінетів потрібно врахувати не лише власне зарплату фахівців та медичних сестер, а неодмінно й витрати на обслуговування обладнання, комунальні послуги, витрати на обов’язкову стерилізацію матеріалів, податки, і звичайно, – на медичні препарати та матеріали. Враховуючи такі витрати, у більшості лікарень стоматологи отримують мізерні зарплати.
Реформатори між іншим вирішили, що стоматологія, аби бути рентабельною, має трансформуватись і стати приватною.
– Фактично державна стоматологія, як така, перестала існувати з першого квітня нинішнього року. І це не жарти!, – коментує ситуацію лікар- стоматолог комунального закладу Катеринопільська районна лікарня Сергій Назаренко. – Залишились лише по дві ставки лікарів-стоматологів на весь район. Загалом, у нас було 9 фізичних осіб лікарів. В районі наразі скоротили 4 доктора-терапевта загального прийому і одного лікаря-протезиста, лишивши одну ставку. Не факт, що і той єдиний лікар довго протримається. Тому що мусить працювати на мінімальну заробітну плату. У цей час на нього буде покладено дуже великий обсяг роботи – окрім звичних прийомів він має ще й обслужити усіх пацієнтів з невідкладними станами. Зрозуміло, що одна людина фізично не зможе витримати такого навантаження.
Сергій Іванович вважає, що реально виправити ситуацію вже неможливо. На його думку, цей процес вже є невідворотнім– лікарські кадри пішли і повертатись у щось незрозуміле не будуть. Дехто буде пробувати перейти працювати у приватну площину, проте це не стане масовим явищем. Знову ж таки тому, що стоматологія потребує великих фінансових витрат на обладнання, матеріали, технічне обслуговування, а також на оренду приміщення, що має відповідати усім необхідним санітарним стандартам.
– Повністю укомплектоване робоче місце одного лікаря-стоматолога, за підрахунками експертів науковців Інституту стоматології, обходиться у 600 тисяч гривень на рік. Тож, скільки нині буде вартувати звичайне пломбування зубів,важко відповісти однозначно, як і чи буде така послуга взагалі підйомною для людей, – розмірковує Сергій Іванович.
За його словами, тепер лікарям-стоматологам, які бажатимуть продовжити лікувати людей, доведеться орендувати приміщення, яке за санітарними вимогами має передбачати 14 кв. метрів площі на одне крісло. І плюс десять метрів на кожне наступне. Крім того, кабінет повинен буде мати все необхідне – воду, світло, тощо, аби забезпечити стерильність роботи.
Але крім вартості оренди є й інші законодавчі колізії. Так, стоматологи наразі не можуть орендувати площу в оптимізованих лікарнях комунальної форми власності, де, наприклад, було скорочено, або закрито відділення.
– Закон ухвалили, а от механізми, як він буде діяти, не доопрацювали, – розтлумачує лікар. – Місцева влада не може нарахувати нам орендну плату, тому що не має чітко визначеного алгоритму нарахування.Саме тому, наприклад, у Катеринополі, нині не має приватних кабінетів, де б надавалась стоматологічна допомога.
Лікарі звертають увагу ще на одну проблему. Невідкладні стани та дитяча стоматологія з 1 квітня визначаються в Україні, як безкоштовна стоматологічна послуга. Але ж яким чином це можна виконати ? Так, дійсно НЗФУ оплатить послугу, але лише безпосередню роботу лікаря. А кошти на витратні матеріали та обслуговування стоматкабінетыв будуть перекладатись на місцеві бюджети, які в свою чергу не завжди будуть готові нести це фінансове навантаження.
Згідно реформи, державний лікар, який залишиться працювати на одну ставку, зможе надавати лише ургентну допомогу дорослим та дітям та здійснювати планове лікування дітей до 16 років. Це означає, що фактично маса дорослих пацієнтів не зможе скористатись стоматологічною допомогою. І має звертатись виключно до приватних кабінетів, яких в тому ж Катеринопільському районі на сьогодні просто не існує. Не існує відтепер і такої важливої для дорослого населення послуги, як протезування зубів. І ось тут також виникає велике питання — яким чином можна надавати цю допомогу пільговим категоріям — учасникам АТО, ветеранам війни, чорнобильцям, які за іншим законом мають гарантоване право на її отримання?
Цим категоріям пацієнтів пропонують укладати договір з приватним стоматологом на безкоштовну для них послугу. А у свою чергу приватний лікар-протезист, з яким вони мають угоду, отримуватиме гроші від Національної служби здоров’я. Але ж приватного протезування в районі також на даний момент не існує.
І ще, відомо, що лікарням, до яких звернеться найбільше пацієнтів, згідно медичної реформи, більше заплатять. Але чомусь найменше за всіх заплатять саме за надання стоматологічних послуг. НСЗУ, наприклад, має виділити лише 919 грн. за обслуговування ста пацієнтів зі стоматологічними проблемами. Якщо порахувати, то це складає менше, ніж 10 грн. на одну людину.
Стоматологи погоджуються, галузь потребувала змін. Але ж не таких… коли люди, скоріше за все, не матимуть навіть де зуба вирвати!
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram