Дійдемо й до Президента, – громадськість Корсунщини вимагає не віддавати ГЕС у приватні руки

06 серпня 2015, 15:47
f9d4a4628cee4336658c5b5a1c00ddd1_XL

Фото: "Черкаський край".

Сьогодні на кам’яні береги красуні-Росі у Корсуні-Шевченківському та Стеблеві боляче дивитись: річка обміліла, оголивши вкрите нальотом бруду та водоростей каміння, русло заполонила болотяна рослинність, а сама вода позеленіла від цвітіння дрібних водоростей. Така ситуація повторюється практично щоліта, пише "Черкаський край".

Оскільки для райцентру Рось є джерелом питної води, екологічні активісти постійно «тримають в тонусі» громадську думку та органи місцевої влади щодо екологічного стану напувальниці. Чимало проблем з якістю річкової води пов’язують з діяльністю Стеблівської та Корсунь-Шевченківської ГЕС: багато хто переконаний, що водосховища перешкоджають природному очищенню русла і води.

Активісти не раз висловлювали претензії щодо порушення правил експлуатації водосховищ керівництву зовнішньо-економічної асоціації «НовоСвіт», яке є орендарем обох ГЕС, докоряли, що їх економічні інтереси переважають над екологічними і навіть тримають у секреті від громадськості умови оренди ГЕС. Оскільки в державі триває процес приватизації обленерго, екологи припускають, що продаж гідроелектростанцій у приватну власність позбавить їх можливості впливати на ситуацію, а значить доля ріки залишиться передбачуваною тільки в напрямку погіршення.

Екологічні та громадські активісти виступили проти приватизації обох ГЕС, їх підтримала у травні нинішнього року сесія районної ради, прийнявши рішення просити ФДМУ включити Корсунь-Шевченківську та Стеблівську ГЕС у список об’єктів, заборонених для продажу в приватну власність.

Районна рада одержала нещодавно офіційну відповідь на це суспільно-гостре питання з Фонду державного майна України. За наданою Фонду інформацією Міністерства екології та природних ресурсів України, обидві ГЕС експлуатуються за Правилами, розробленими Українським науково-дослідним інститутом водогосподарсько-екологічних проблем. Правильність встановлених обсягів санітарних витрат води підтверджує якість води нижче греблі ГЕС: станом на липень 2015 року вона відповідала нормативам другого класу – добрі та 3 категорії – добрі.

У листі-відповіді зазначено, що Корсунь-Шевченківська та Стеблівська ГЕС не є водокористувачами, які безповоротно забирають воду для своїх потреб, а скидають її в нижній б’єф транзитом через турбіни для потреб інших водокористувачів та для санітарних попусків.

ЗЕА «НовоСвіт», значиться в листі ФДМУ, дотримується встановлених режимів роботи, узгоджених Міжвідомчою комісією по узгодженню режимів роботи водосховищ і управлінню водними ресурсами у басейні річки Рось та затверджених Державним агентством водних ресурсів України.

«Враховуючи вищенаведене, питання включення Корсунь-Шевченківської та Стеблівської ГЕС до переліку об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, є неможливим.

Разом з тим зазначаємо, що відповідно до ст.7 Закону України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності», якою визначено перелік об’єктів права державної власності, що можуть безоплатно передаватися з державної у комунальну власність, до цього переліку гідроелектростанції не включено», — значиться у відповіді.

Ця відповідь громадських активістів не зупиняє. Як повідомив голова районної екологічної організації Олександр Майдаченко, з вимогою не передавати обидві ГЕС у приватні руки та обґрунтуванням своєї позиції вони звернулися до Кабінету Міністрів України, РНБО, обласної державної адміністрації та обласної ради. «Якщо не допоможе, дійдемо й Президента України – гаранта наших конституційних прав на чисте і безпечне довкілля. Великі надії покладаємо на децентралізацію і розширення органів місцевого самоврядування», — підкреслив він.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору