Децентралізація стане додатковим захистом від агресора, – Даньковська

13 травня 2015, 12:13

reformy

Минулого тижня у всіх областях, зокрема і на Черкащині, запрацювали Офіси реформ (інституції, які мають на меті надання допомоги громадам на шляху до децентралізації влади). Про завдання такого Офісу, його необхідність та переваги сьогодні під час прес-конференції розповіла його керівник Наталія Даньковська та заступник голови Черкаської ОДА Юрій Сас.

В Офісі реформ є керівник і чотири працівники - експерти, технологи, які відпрацьовуватимуть із громадами механізм об'єднання територіальних громад за новою структурою, що забезпечуватиме ефективність та спроможність надання людям публічних сервісів, зокрема, в галузях охорони здоров'я, освіти тощо.

- Наразі завдання Офісів реформ у тому, щоб імплементувати законодавчі зміни щодо децентралізації, запустити їх у дію в регіонах. Насамперед це надання методологічної, інформаційної та іншої допомоги. Адже до сьогодні ключовою проблемою на місцях є недостатність інформації щодо мети і суті реформи децентралізації, брак комунікації між центральною та місцевою владою щодо того, яким чином запрацює цей механізм. Без децентралізації рухатися далі ми нікуди не можемо. Оскільки села, в яких проживає 300-500 осіб, не можуть розвиватися. Тому наразі мова йде про укрупнення громад, створення об'єднаних громад, які отримують повноваження і фінансування, щоб самостійно розвиватися, - зазначила Наталія Даньковська.

Головне завдання децентралізації - можливість отримання людиною, яка проживає у селі, в рамках об'єднаної територіальної громади, пакету послуг на рівні своєї громади. Основною перевагою децентралізації для людей є те, що вони отримують як повноваження, так і гроші, і самостійно вирішуватимуть, на що їх витрачати.

- В об'єднанні більше переваг, ніж мінусів. Громада не втратить свій голос і привілеї, а здобуде їх, - зауважив експерт Офісу реформ Сергій Слинько.

За словами Наталії Даньковської, процес децентралізації сьогодні провокує багато спекуляцій.

- Розповсюджується багато недостовірної інформації, направленої на дискредитацію цієї реформи. Напередодні виборів найлегше покритикувати те, що робить влада, - стверджують керівник Офісу реформ.

Як зазначив Юрій Сас, механізм, який закладено у закон, виключає будь-яке насильство по відношенню до громад.

- Ніхто не зможе змусити їх об'єднуватися. Для цього потрібна їхня власна ініціатива. Без ухвалення рішення сільрадою, без погодження цього з іншими громадами, таке об'єднання неможливе. Не думаю, що за етапом добровільного об'єднання настане не добровільне. Адже ті переваги, які отримають об'єднані громади, покажуть усім доцільність такого кроку, - наголосив він.

Процес децентралізації перезрів і застарів, актуальним він був на початку 90-х років. Попри це впровадження реформ сьогодні також є вкрай необхідним.

- Попри розмови, що на сході України йде війна і наразі це не на часі, навпаки децентралізовані громади важче захопити. Якщо ми втілимо реформи, це буде для нас додатковим захистом від стороннього агресора. Тому втілювати реформи потрібно якомога швидше, - вважає Даньковська

Адреса Офісу реформ у Черкаській області: м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 36, к. 702, тел. 050-886-17-66.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору