Депутати з-під лавки або “почьом нинчє голос ізбіратєля”

31 липня 2020, 17:43

Нещодавно уряд вирішив, що місцеві вибори мають пройти 25 жовтня. Ще є багато невирішених питань по виборчому кодексу та по організації, але незважаючи на це, всі місцеві сили вже починають готуватися до майбутніх передвиборчих перегонів.

А це значить, що найближчим часом в місті буде вирувати активна робота – будуть будуватися дитячі та спортивні майданчики, ремонтуватися та фарбуватися паркани з лавочками. На перший погляд нічого поганого в цьому немає, але якщо заглибитися – є деякі неоднозначні моменти.

От наприклад, є в нас у місті умовний депутат з якоїсь партії, імена та назви тут геть не важливі. Він дуже хоче піти на другий термін. І тому він на своєму виборчому окрузі починає бурхливу діяльність – будує майданчики та клумби, фарбує паркани та лавочки, одним словом облагороджує місто. Кожен депутат має спеціальний фонд на потреби громадян за їх заявками. Нажаль найчастіше він іде на передвиборчу кампанію кандидата, а не на нагальні потреби містян. Тобто це чергове окозамилення та умовна гречка, за яку сплачують самі ж виборці.

Другий варіант – є умовний бізнесмен, який хоче стати депутатом. І як раз перед виборам він перетворюється на благодійника – теж активно будує-ремонтує на своєму окрузі. Вкладає то він свої власні кошти, але й тут все не так просто – найчастіше всі ці майданчики, паркани та клумби потім виявляються бесхозними. Тобто коли вони виходять з ладу, потребують профілактики, ремонту чи коли хтось на них травмується – виявляється, що вони нікому не належать та немає відповідального. Вони не знаходяться ні на балансі ОСББ, ні на балансі комунальних служб.
Також обидва ці випадки об’єднує ще низка спільних проблем:

- Незбалансованість розташування. Їх будують, не враховуючи потреби громадян, а виключно на потрібному округу, там де знайшли місце. Наприклад, багато хто міг помітити велику кількість спортивних майданчиків на Митниці, при тому, що в інших районах їх кількість набагато менша, і подекуди вони зовсім відсутні.

- Недотримання технічних норм. Найчастіше при будівництві цих майданчиків ніхто не консультується зі спеціалістами, а модель чи підрядник обирається замовником на свій смак та гаманець. Такі спортивні та дитячі майданчики можуть нести реальну небезпеку;
Відсутність єдиного плану. Найчастіше такі об’єкти будуються ситуативно і ні з ким не узгоджуються.

- Немає єдиного стилістичного, кольорового рішення таких об’єктів, не враховується оточення, а іноді зовнішній їх вигляд викликає відвертий подив. А в результаті місто виглядає чи то еклектично, чи то як картата ковдра.

Ми нічого не маємо проти будування нових клумб, фонтанів, парканів, лавочок, спортивних та дитячий майданчиків. Але наша позиція полягає в тому, що всі заходи з благоустрою міста мають відбуватися системно, спираючись на потреби громади, єдину концепцію та технічні норми. Тому закликаємо вас не захоплюватися черговим кандидатом, який пофарбував лавочки в вашому подвір’ї, а думати та аналізувати програму та бекграунд кандидата, прагнути не до ситуативного покращення, а до планомірних змін в місті.

Радник з розвитку доступності і міського простору Черкаського осередку "Демократичної сокири" Ольга Краснова

Вгору