Унаслідок введення карантину в Черкасах люди різних вікових категорій та професій потерпають від фінансових проблем. Фахівець із економіки розповідає, що окрім тимчасових ускладнень на черкащан чекають важчі часи, коли через обмеження в Україні зміниться загальна економічна “картина”.
Попри те, що 30-го березня депутати Верховної ради України ухвалили “антикризовий закон”, економісти стверджують, що країна потерпатиме від наслідків. І найпершим може стати недофінансування державних програм, серед яких може бути сфери освіти та медицини.
Професор кафедри економіки та міжнародних економічних відносин Черкаського національно університету Євгеній Кирилюк, стверджує, що через коронавірус в Україні виникне низка проблем, безпосередньо пов'язаних із економікою.
- Під час карантину доходи громадян зменшуються, це відомий факт. Але для того, щоб зрозуміти, як вплине на різні сфери зайнятості спалах коронавірусної інфекції, можна умовно розділити черкащан на чотири групи: тіньові працівники, держпрацівники, приватні підприємці та люди, які на них офіційно працюють, - коментує Євгеній Кирилюк.
Вагома категорія черкащан залишається економічно не захищеною
За словами професора, на Черкащині досить поширена категорія громадян - працівників, яким віддають заробітну плату “в конвертах”. Вони постраждають найбільше, оскільки відсутність робочого місця та підтримки держави позбавляє їх можливості мінімального доходу.
- Держпрацівники найбільш економічно захищені. Робота більшості зараз полягає в дистанційній зайнятості, тож умови їхньої праці збережені. Є ще категорія людей, які працюють на приватних підприємствах офіційно. Вони так само економічно захищені, оскільки постановою Кабміну їм гарантоване збереження заробітної плати до 80%, - пояснює економіст.
Останньою умовною категорією є приватні підприємці, які були поширені на нині закритих ринках - люди з присадибними ділянками, які продають овочі чи побутові предмети. Через нововведення вони або позбавлені доходів узагалі, або ж ті зменшилися до мінімуму.
У розвинених країнах людям виплачують безумовний щомісячний дохід
- Якщо подивитися на досвід розвинених країн, то уряд виділяє величезні кошти на підтримку доходів громадян і підприємців. Це виражається в тому, що людям виплачують щомісячний безумовний дохід - 1000 доларів на дорослого, 500 - на дитину, - розповідає економіст.
Однак в Україні підприємцям відмінили плату ЄСВ (єдиного соціального внеску), а рішення стосовно податку на прибуток не має кінцевого рішення - можливо, його просто відтермінували. Хоча, за словами професора, у розвинених країнах ці податки громадяни мають право не сплачувати.
Прогнози Євгенія Кирилюка стосовно фінансової картини країни невтішні, однак конкретно для кожної категорії він не може нічого визначити. Причина - у невідомих термінах завершення карантину.
Падіння ВВП буде таким, як після окупації Криму
- Якби економісти знали точний прогноз медиків, коли закінчиться спалах коронавірусної інфекції, то можна було б щось розповідати про фінансові наслідки для кожної категорії окремо. А так фахівці вимушені керуватися лише загальними висновками, - пояснює професор Черкаського національного.
За словами Євгенія Кирилюка, прогнози більш ніж невтішні - падіння ВВП в Україні становитиме від 7 до 10%.
- Це насправді колосальна сума. Такий рівень падіння зараз у США, наприклад. У нас же падіння ВВП було таким у 2014-15-му роках, коли значну частину території України окупувала Росія. Наслідки цього зниження будуть такими ж серйозними, бо тягнуть за собою ряд проблем на загальнодержавному економічному рівні, - пояснює професор.
Найперше, на чому це позначиться - на державному бюджеті, оскільки буде брак надходження коштів. Через це - недофінансування важливих сфер життя, серед яких може опинитися медицина чи освіта. Пенсії, відповідно, через це також не підвищаться, оскільки не вистачатиме коштів. Доведеться брати великі запозичення з-за кордону.
Уряд буде змушений обирати між здоров'ям громадян і стійкістю економіки
Як наслідок цього професор прогнозує зниження курсу гривні та зміну курсу валюти. Рівень інфляції зростатиме, разом із нею - відсоткова ставка кредиту, що означає меншу зацікавленість підприємців в інвестиціях. Із іншого боку уряд країни змушений обирати між стійкістю економіки та збереженням здоров'я і життя українців. На думку Євгенія Кирилюка, людиноцентриська позиція є вірною в сучасних умовах.
Однак черкащани, яких ми опитали, мають різні фінансові можливості. І деякі з них стверджують: проблеми з фінансами не лише очікувані - вони розпочалися майже відразу після нововведень, пов'язаних для протидії коронавірусу в Черкасах.
Що відбувається з фінансами черкащан?
Ірина Ткаченко, підприємиця та засновниця декількох приватних шкіл, розповідає, що в її родині кошти на непотрібні чи модні речі не витрачають. Однак вимушена економія відбувається завдяки тому, що зараз не ходять у заклади харчування через те, що ті зачинені.
- Нам назустріч пішли орендодавці, тому це значно полегшило фінансове навантаження. В екстреному режимі ми перетрансформували заняття в онлайн-режим, бо коштів у викладачів нашого закладу освіти на два місяці безприбуткового життя не вистачить, - коментує підприємиця.
Ірина Мірошник, працююча пенсіонерка, каже, що доглядає за хворою 91-річною свекрухою. Занепокоєння жінки викликає лише стан здоров’я родички, а з фінансовим становищем у черкащанки все майже стабільно.
- У середині березня я сплатила комунальні послуги, придбала на місяць ліків. Трохи збільшила суму витрачених середньомісячних коштів, бо придбала більше препаратів на випадок, якщо їх раптом не буде в найближчій аптеці - шукати по місту нема можливості, - згадує черкащанка.
Пані Ірина завчасно придбала декілька кілограм крупів, м'яса, цукру та пастеризованого молока. Все розрахувала, аби двох літнім жінкам можна було пересидіти карантин та не виходити з будинку зайвий раз.
- Щодо економії - то дійсно було декілька планів. Хотіла придбати собі куртку та взуття. Однак доведеться на невизначений термін відкласти бажання. Пенсія приходить стабільно, розраховуюсь за комунальні послуги через термінали. Зараз є деякі надвитрати, але це можна виправити після карантину, - ділиться пенсіонерка.
За словами Ірини Мірошник, підвищення цін на продукти у неї занепокоєння не викликає - вона не “гречаний” фанат, а ріст ціни на лимони у весняний період був завжди.
Яна Руда, журналістка, коментує, що унаслідок введення карантинних заходів більше виникає проблем із побутовими речами.
- У дітей розклеїлось взуття і їх нема де тепер заклеїти, бо все зачинене. Також певні переживання є стосовно того, що все дуже подорожчало. Хоч ми з чоловіком обидвоє працюємо, доводиться все одно економити. Через це тимчасово не сплачуємо комунальні платежі. Рятує дрібний бізнес типу продажів в інтернеті бувших у використанні речей. На цьому трохи заощаджуємо, - ділиться черкащанка.
Світлана Шитова зазначає, що на початку карантину проблеми розпочалися економічного плану, через що довелося максимально економити на всьому можливому. Відтак - жодних покупок в мережі, менше м'ясних продуктів, цукерок.
- Ми увімкнули жорсткий режим економії. Але дуже сподіваємось, що найближчим часом карантин закінчиться, - розповідає черкащанка.
Сергій Степанюк, економіст, зазначає, що з заробітною платою проблем у нього не виникає - вистачає і на сплату комунальних послуг, і на придбання продуктів харчування та медикаменти.
- Якщо не буде чергового подорожчання продуктів, ніхто з родини серйозно не захворіє, то проблеми фінансового плану виникнути не повинні. Однак ремонт квартири, придбання одягу та розваги зараз не на часі, - ділиться економіст.
У черкащанки Ганни Чепелюк розповідає, що унаслідок введення карантину вона з родиною відмовилася від щорічної закордонної відпустки. Економія відбувається за рахунок того, що кошти на кав’ярні, заклади харчування та проїзд не витрачають.
- Поки що коштами на відпустку перекриваємо витрати, але зростання цін на продукти дається в знаки. Матеріальне становище погіршується через цей аспект, - згадує пані Ганна.
Варіанти заробітку є завжди
Владислав Кошман вважає, що питання фінансів та економії доречно ставити пенсіонерам, у яких через введення карантину фактично відібрали усі засоби для існування.
- Ринки зачинені, залишилися лише мінімальні пенсії, на яких живе більшість людей літнього віку. У мене є руки, ноги й очі, а для працездатного населення завжди є варіанти заробітку. Наприклад, кур’єри, водії, охоронці та прибиральники території потрібні завжди. Зараз актуально шити маски та продавати їх через різні платформи. А конкретно в Черкасах існує гострий дефіцит робочих рук, які б клали плитку по місту, - жартує Владислав Кошман.
Сергій Лавриненко родом із Черкас. Він переїхав до Києва декілька років тому, однак, за його словами, нестачі коштів у нього немає - у нього незалежна праця від закладів харчування та транспорту, тому фінансове становище черкащанина не постраждало. Єдиною причиною, через що змінюється його фінансова “картина”, є падіння курсу гривні.
Працюючий пенсіонер Сергій Збаровський розповідає, що введення карантину на його статки не вплинуло, однак у його знайомих, які жили на щомісячні 6 тисяч гривень і нині знаходяться у відпустках за свій рахунок, з часом мають проблеми фінансового плану.
- Пенсію виплачують вчасно, тому жодних проблем, - розповідає черкасець.
Режим економії, з карантином чи без, звичний
Черкащанка Олена Кузьмич стабільність фінансового становища родини рятує придбанням товарів із великим терміном придатності. За час карантину у магазині вона була лише двічі.
- Деякі продукти добре зберігаються у морозильній камері, а ажіотаж у магазинах зазвичай на ті продукти, якими люди живуть один день. Щойно повернулася з покупками - придбала невеликий рибний кошик, цукерок, капустину та пляшки пива. Враховуючи попередній запас, то наступний похід до магазину відбудеться, мабуть, перед Великоднем, - жартує пані Олена.
Віталій Басс, учитель музики, на початку карантину фінансове становище мав стабільне - жартує, що не зносив полиці з туалетним папером та гречкою в магазинах.
- До 17-го квітня протягнемо в стандартному режимі, аби зарплату видавали без затримок. Прибутки, звісно, впали у зв'язку з карантином, але поки що терпимо. До карантину зарплата була мінімальною, тож поки що звичний режим, - коментує черкащанин.
На сьогодні Віталій пішов у щорічну відпустку. Розповідає, що сенсу зберігати її немає, оскільки планував відпочити влітку, а не витратити час на карантин.
Черкаських безробітних побільшало
У Черкаському обласному центрі зайнятості розповідають, що з часу прийняття карантину в області з 13-го березня по 10 квітня до обласної служби звернулось 3145 безробітних. Всього послугами служби зайнятості користувались майже 23 тисячі осіб. А це, якщо порівнювати з попереднім роком, майже на тисячу безробітних більше.
- Із тих, хто отримав статус безробітного за період карантину, 90% призначили виплату допомоги по безробіттю. Усього на сьогодні допомогу отримують майже 17,2 тисячі осіб, а це 87 % від загальної кількості безробітних, які перебувають на обліку. У цей момент зареєстровано майже 20 тисяч безробітних в області, - коментує директор Черкаського обласного центру зайнятості Григорій Дендемарченко.
За словами директора центру зайнятості, попри введення карантинних заходів працевлаштування безробітних відбувається. Так за місяць карантину роботу отримали більше двох тисяч безробітних черкащан. Вакансії від роботодавців надходять доволі активно - за "карантинний місяць" обласний центр зайнятості отримав 3,1 тисячі пропозицій із працевлаштуванням в області.
Автор: Аліна Євич
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram