Чи збудують нові птахоферми між Мошнами, Яснозір’ям і Тубільцями?

18 лютого 2015, 12:08
Фото Олега Ганіна

Фото Олега Ганіна

Таку перспективу дуже емоційно нещодавно розглядали на засіданні архітектурно-містобудівної ради при управлінні містобудування та архітектури Черкаської ОДА, інформує Черкаський край.

Кожен зі своїми аргументами

Жителів низки сіл Черкаського району стривожила інформація про плани ДП «Перемога Нова» (ТМ «Наша ряба») будувати нові птахоферми. Підприємство має намір спорудити дев’ять пташників на шматку землі площею 135 гектарів на території між Мошнами, Яснозір’ям і Тубільцями.

Архітектурно-містобудівна рада при управлінні містобудування та архітектури Черкаської ОДА розглядала представлений підприємством орієнтовний план розміщення майбутнього центру вирощення птиці. Засідання ради проходило в обстановці підвищеної емоційної напруги. В ньому взяли участь не тільки члени архітектурно-містобудівної ради і керівник підприємства, а й депутати сільських рад, Черкаської районної ради та жителі вказаних сіл.

Як запевнив директор ДП «Перемога Нова» Віктор Гриньов, втілення проекту має велике значення для економічного розвитку району. Ним передбачено створення близько 500 робочих місць. А ризики для екології, з його слів, вкладаються у межі, визначені існуючим законодавством.

— Відстань між об’єктом і найближчими оселями населених пунктів становить не менше, ніж один кілометр і двісті метрів, що цілком відповідає нормам, — зазначив Віктор Гриньов.

Аргументи директора на захист проекту громадськість не сприйняла. Обурені представники сільських громад буквально обривали пояснення Віктора Гриньова на півслові. Натомість наводили свої аргументи — наголошували на величезній загрозі для екології, яку, на їхній погляд, несе втілення проекту. Активісти говорили про небезпеку забруднення відходами підземних вод. Згадали про епізод селянсько-козацьких повстань проти польського панування — битву під Кумейками, яка відбулась у тій місцевості у ХVII сторіччі. Говорили і про унікальні цілющі властивості тамтешньої природи.

— Це золота земля. Сюди царі приїздили відпочивати. Там же граф Воронцов облаштував найбільший у Європі англійський ландшафтний парк. Невже немає іншого місця в районі для пташників? — зазначив відомий черкаський художник, уродженець с. Мошни Іван Бондар.

Згадали селяни й те, що на тих 135 га землі є і селянські паї. Але не всі їхні власники в курсі планів підприємства. Селяни висловлювали невдоволення і тим, що підприємство не проводило у селах громадські слухання щодо своїх планів.

Рада вирішила ще раз перевірити

Чи то під тиском громадськості, чи з власної волі, але жоден із архітекторів-членів ради не висловився на захист проекту. Вони засумнівались у тому, що документ адекватно враховує розу вітрів. А щодо передбаченої санітарної зони у 1 км 200 метрів, то кілька членів ради висловили думку, що з огляду на занадто велику концентрацію пташників вона замала.

Можливий вихід із ситуації підказав головний архітектор відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Черкаської райдержадміністрації Юрій Котетунов:

— Ми пропонували ДП «Перемога Нова» кілька варіантів. Один із них — ці дев’ять пташників розосередити по району. Враховуючи те, що в районі є земельні ділянки, які вже забруднені аналогічним виробництвом, то напевне варто скористатися ними. В районі є 12 корівників, які не працюють, Худяківська птахофабрика, що зараз стоїть, і такий же масив за Кумейками.

Врахувавши всі висловлені аргументи і застереження, рада знайшла за доцільне перенести розгляд проекту на пізніше та перевірити надані попередні висновки служб області, як то санітарної, комунальної гігієни, природоохоронної, водної, центру гідрометеорології та інших. А після експертизи — повернутися до повторного розгляду. Так пояснив позицію чиновників начальник управління містобудування та архітектури Черкаської ОДА Василь Дмитренко.

За коментарем ми звернулися до голови Черкаської районної ради Анатолія Яріша.

- Щойно повернувся з наради за участю голови Черкаської райдержадміністрації, представників районного управління агропромислового розвитку, сільських голів і директора ДП «Перемога Нова». Спільно з головою райдержадміністрації ми дали завдання службам району підготувати нараду зі спеціалістами екологічної служби, санепідемслужби, ветеринарної медицини. Від цих фахівців ми хочемо почути думки щодо проекту, який уже надійшов від підприємства. Моя позиція така: коли ми почуємо позицію фахівців згаданих служб про екологічне навантаження, побачимо, чи доцільно втілювати проект. Безумовно, його впровадження передбачає великий економічний ефект для соціально-економічного розвитку району. Також керівники підприємства обіцяють офіційно підписати соціальні угоди з сільськими радами щодо підтримки дитячих садків, шкіл, виділення коштів на інші соціальні потреби. Якщо я і голова райдержадміністрації, як звичайні громадяни, а не як керівники, побачимо, що екологічне навантаження не перевищує допустимих норм, тоді ми готові підтримати проект і переконувати жителів сіл. Але якщо фахівці переконають нас у тому, що втілення проекту дійсно завдасть шкоди екологічному середовищу району, то підтримувати цей проект не буду. Ще хотів би додати, що на сьогодні ДП «Перемога Нова» вирощує на м’ясо 17 мільйонів курей на рік. Зараз вони переорієнтовуються на вирощення племінного поголів’я курей. Тому кількість курей, які вирощуватиме підприємство, знизиться до чотирьох мільйонів штук. Зменшення поголів’я більш ніж у чотири рази, на мою думку, зменшить і екологічне навантаження, — висловив свою позицію Анатолій Яріш.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору