Чи вбиває горілка мікроби? 5 головних запитань про антисептики для рук

16 березня 2020, 21:03

Фото тематичне

Через зростання побоювань щодо коронавірусу дезінфікувальний засіб для рук користується підвищеним попитом. Головним елементом таких санітайзерів є спирт, який становить близько 60% його вмісту. Однак він не є завжди ефективним, а також не варто намагатися створити саморобний антисептик.

Про це йдеться у матеріалі "ТСН" з покликанням на "The Conversation".

Чому спирт є основним інгредієнтом більшості дезінфікувальних засобів для рук?
Спирт ефективний для знищення різних типів мікробів, включно з вірусами і бактеріями, тому що він розгортає і дезактивує їхні активні речовини. Цей процес, який називається денатурацією, завдає шкоди і часто вбиває мікроби, тому що його білки будуть розгортатися і злипатися. Тепло також може денатурувати деякі білки - наприклад, коли ви готуєте яєчню, затверділі яєчні білки і є денатурованими білками.

Спирт не дуже добре вбиває деякі види мікробів - чому так?
Існують різні види бактерій і вірусів, і деякі з них легше вбити спиртом. Наприклад, бактерії кишкової палички, які можуть викликати харчові захворювання та інші інфекції, дуже ефективно знищуються спиртом у концентраціях понад 60%. Відмінності в зовнішній поверхні різних бактерій роблять дезінфекцію спиртом більш ефективною проти деяких з них.

Так само деякі віруси мають зовнішню оболонку, яка називається конвертом, тоді як інші не мають оболонки. Спирт ефективний для знищення вірусів з оболонкою, включно з коронавірусом, але менш ефективний для знищення вірусів без оболонки.

Незалежно від того, чи намагаєтеся ви вбити бактерії або віруси, багато наукових досліджень показали, що для ефективності необхідна концентрація спирту 60% або більше.

Якщо 60% спирту це добре, то 100% - краще?
Дивно, але ні. Фактично денатурація білка працює швидше, коли невелика кількість води змішується зі спиртом. А чистий спирт випаровується надто швидко, щоб ефективно вбивати бактерії або віруси на вашій шкірі, особливо взимку, коли повітря менш вологе. Використання 100% спирту також дуже швидко висушить шкіру і викличе подразнення. Це може привести до того, що ви не будете дезінфіковувати руки настільки часто, наскільки це необхідно. Ось чому більшість дезінфікувальних засобів для рук містять пом'якшувальні засоби, які є сумішами, що допомагають пом'якшити та зволожити вашу шкіру.

Чи є саморобні дезінфікувальні засоби для рук гарною ідеєю?
На думку автора, краще не шукати, як зробити антисептик своїми руками. Ви можете побачити в Інтернеті формули "зроби сам", зокрема і ті, які використовують горілку. Проте, горілка, як правило, має міцність алкоголю у 80 пруфів, що означає, що це тільки 40% спирту. Цього недостатньо, щоб ефективно вбивати мікроби.

Втирати спирт, який є у вашій ванній кімнаті від порізів і подряпин, може здатися гарною альтернативою, але якщо ви вже перебуваєте поряд з раковиною, то краще мити руки з милом і гарячою водою.

Чи має дезінфікувальний засіб для рук термін придатності?
Більшість комерційних дезінфікувальних засобів для рук ефективні протягом декількох років, коли вони зберігаються належним чином і мають дату закінчення терміну придатності. Слід мати на увазі, що спирт є леткою речовиною, що означає, що з часом спирт буде повільно випаровуватися, і дезінфікувальний засіб втратить здатність ефективно знищувати віруси і бактерії. Однак, оскільки дезінфікувальний засіб для рук користується таким високим попитом зараз, ви навряд чи купите його з вичерпаним терміном придатності.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору