Завтра відбудеться „історична“ позачергова сесія Черкаської обласної ради. „На кону“ - 100 млн грн держсубвенції. Боротись за своє право на самостійний розвиток збираються з’їхатись представники практично всіх ОТГ Черкащини.
Нагадаємо, депутати обласної ради вже тричі не ухвалювали поправок до так званого Перспективного плану формування територій громад Черкаської області, який покликаний забезпечити охоплення об’єднаними територіальними громадами території всієї області з обов’язковим урахуванням їх спроможності та добровільності. З 2015 року зміни до Перспективного плану вносили 8 разів. Якщо цей документ врешті-решт не буде ухвалено, то вже утворені ОТГ та ті, які мають утворитись у найближчий час, залишаться без фінансової підтримки від держави.
Про це йшлося на прес-конференції в Центрі розвитку місцевого самоврядування за участі заступника голови Черкаської ОДА Ярослава Березаня.
— Існують величезні ризики того, що черкаські ОТГ не отримають фінансування. І винуватицею цього може стати Черкаська обласна рада. Втім, залишилась остання надія на те, що депутати все ж таки ухвалять рішення на користь об’єднаних громад, — зауважив директор Центру розвитку місцевого самоврядування Сергій Слинько. — Якщо рішення не буде прийнято, то є ймовірність, що ОТГ Черкащини не зможуть потрапити до державного бюджету, а відтак - не отримають більше 100 млн грн державної субвенції, яка передбачена реформою децентралізації. Всі наявні блага та плюси, які отримують об’єднанні громади (а саме: фінансову самодостатність та самостійність, бюджетні відносини напряму з державою без втручання в цей процес районних адміністрацій, а за деякими напрямами і без втручання обласної адміністрації тощо) стануть можливими після внесення громади до Перспективного плану та визнання Кабінетом міністрів її, як спроможної. Цей аналітичний документ містить конкретний економічний розрахунок по кожній ОТГ. Причому не лише таких, які лише утворюються, але й тих, які мають утворити найближчим часом.
Що насправді стало каменем спотикання у питанні не прийняття відповідного рішення щодо змін у Перспективному плані? Ярослав Березань вважає , що — банальні політичні ігри.
— Як відомо, реформа децентралізації, ініційована Президентом, як показує практика, є успішною, — зауважив він. — На жаль, ми заходимо в період передвиборчої кампанії. І будь-яка реформа, яку здійснює Петро Порошенко, піднімає його рейтинг та позбавляє аргументів його опонентів. Саме політична гра на сьогодні заважає деяким депутатам обласної ради від деяких політичних партій прийняти необхідне громадам рішення.
Присутні на прес-конференції лідери громад Руської Поляни та Сагунівки Олег Гриценко та Ірина Бодяненко висловили надію, що здоровий глузд переможе, і обласна рада ухвалить рішення на користь ОТГ. До того ж, нагадали вони, Черкащина є лідером у процесі децентралізації, і у нас в ОТГ вже встигли об’єднатись 150 населених пунктів області. І цей „потяг“ вже не зупинити.
— Ми хочемо достукатись до обласної ради і дати врешті громадам можливість розвиватись. Люди хочуть самі вирішувати, як витрачати кошти і як розвивати свої села. Це дуже добре, коли вони мають бажання брати участь в громадському житті. Зрозуміло, що громади хочуть отримати державну субвенцію з нового року, аби продовжити реалізовувати власні інфраструктурні проекти. Якщо рішення не ухвалять, то ми вважатимемо це навмисною дією, аби зашкодити громадам, — підкреслила сільський голова села Сагунівка Ірина Бодяненко.
Представники громад також наголошують, що, якщо обласна рада вчетверте не прислухається до запитів громад, вважатимуть це диверсією.
Читайте також: Напередодні новорічних свят на Черкащині пройдуть вибори в ОТГ.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram