Назар Олексюк, юрист
Існує порядок, як мають приймати готівку для оплати товарів чи послуг, він називається "Правила проведення розрахункових операцій в національній валюті". Цей порядок затверджений Постановою Національного банку України та уніфікований для всіх, хто працює з грошима. Там чітко передбачено, що той, хто приймає гроші (касир, водій тощо) зобов'язаний приймати будь-які гроші, навіть пошкоджені, зношені, адже ці всі гроші приймаються Національним банком.
Можуть відмовити в прийнятті пошкоджених купюр, але лише таких, по яких неможливо взагалі ідентифікувати що це за гроші, коли понад 50% площі знищена, затерта, розмита, згоріла тощо. Тому потертості, склейки, надриви не можуть бути причиною для відмови в прийнятті готівки. Ця готівка просто має статус "зношеної" і потім її все одно приймає банк.
Якщо водій маршрутки (кондуктор) відмовляється приймати гроші, в цьому випадку варто звертатися зі скаргою до органу в справах захисту прав споживачів (Держпродспоживслужба). Вони повинні відповідальну особу притягнути до адміністративної відповідальності за порушення законодавства про здійснення розрахункових операцій. За це передбачений штраф.
Я вважаю, що, окрім скарги в Держпродспоживслужбу, слід звертатися з відповідною скаргою в орган, який здійснює нагляд за транспортними перевізниками. Перевізник так само допускає порушення. Але Держпродспоживслужба повинна зафіксувати факт правопорушення, скласти протокол, притягнути до адмінвідповідальності.
Не приймати можна практично нічого. Пошкоджені, порвані, надірвані, відкушені, проколені, склеєні купюри - вони всі, згідно з Постановою Нацбанку України, мають статус просто зношених банкнот, які зобов'язані прийматися на рівні з іншими.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram