27 березня делегація депутатів обласної ради — члени постійної комісії з питань екології, природокористування, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій — на чолі з головою обласної ради Валентиною Коваленко побували в Холодному Ярі на Чигиринщині, щоб вивчити питання створення національного природного парку. В обговоренні проблеми також взяли участь лісівники, науковці та громадські активісти, інформує Черкаська облрада.
Ідея створення на цих землях національного природного парку набуло широкого суспільного резонансу. Щоб розпочати роботу над проектом, має бути погодження усіх власників і користувачів цієї території. Але місцеві громади прилеглих сіл Мельників, Головківки, Куликівки, Лубенців, Грушківки, Жаботина на сходках у 2010 році та в 2014 році не підтримали ідею створення парку. В березні 2015 року депутати Кам’янської райради на сесії проголосували проти створення парку, а на сесії обласної ради не було схвалено звернення депутатів до Мінекології та природних ресурсів України щодо підтримки створення цього національного природного парку. Крім того, мисливські організації Кам’янського та Чигиринського районів, яким рішенням обласної ради надані в користування мисливські угіддя в Грушківському і Креселецькому лісництвах, виступили проти створення природного парку у зв’язку із забороною проведення полювання в національних природних парках.
Як підкреслив начальник Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Дзюбенко, обласне управління підтримує ініціативу створення НПП «Холодний Яр». Проте лісівники пропонують відвести під ці цілі меншу територію, ніж того хочуть науковці та активісти — на землях лісогосподарського призначення лише Креселецького лісництва, в межах комплексної пам’ятки природи загальнодержавного значення «Холодний Яр». В такому випадку буде збережене та повноцінно працюватиме держпідприємство «Кам’янське лісове господарство», безболісно може бути вирішене питання щодо частини мисливських угідь, якими сьогодні користується Чигиринське районне добровільне товариство мисливців та рибалок.
Науковець, біолог Микола Чорний, в свою чергу, наголосив на необхідності створення на території Черкащини такого природного парку:
— В Україні Черкаська область абсолютний аутсайдер зі створення заповідних територій. В Європі – 15%, в Україні – 6,8%, а на Черкащині – 3%.
Науковець також наголосив, що не треба плутати заповідник із Національним продним парком. Інформація щодо того, що після створення парку люди не зможуть збирати там гриби і ягоди, не відповідає дійсності.
На важливості створення такого природного парку наголосила і голова обласної ради Валентина Коваленко:
— Створення національного природного парку – це робота на віки. Але якщо громада категорично проти, то доведеться чекати, доки громада визріє для того, щоб такий національний парк створити. Для цього потрібно більше роз’яснювати, що такий парк справді потрібний, і його створення вигідне усім.
Депутати вирішили, що до чергової сесії буде підготовлене нове звернення до Мінекології щодо підтримки створення національного природного парку «Холодний Яр». У ньому пообіцяли врахувати і побажання лісівників.
Також депутати взяли участь в акції «Майбутнє лісу в твоїх руках» — озброївшись лопатами, відрами та рукавичками, посадили калину біля «Монастирського ставу». Усього було висаджено кілька десятків кущів.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram