Нещодавно Верховна Рада змінила закон про права власності в багатоквартирному будинку. Відтепер власники житла можуть у будь-який момент позбавитися будь-якого управителя, призначеного за конкурсом, якщо вони оберуть свого або створять ОСББ. Чекати цілий рік, поки спливе термін угоди, більше не потрібно – достатньо лише попередити конкурсного управителя про розірвання договору за два місяці, інформує Громадське ТБ: Черкаси.
До того ж, поки місцева влада проводитиме конкурси управителів, комунальні багатоповерхівки не залишаться без обслуговування, як цього боялися люди, – їх і надалі утримуватимуть ЖЕКи.
Отже, після створення ОСББ ви маєте податкові знижки, можливість отримати додаткові кошти з міського та державного бюджетів, а також самостійність у прийнятті рішень – куди витрачати гроші.
Як зробити свій будинок енергоефективним. Приклад одного ОСББ
Володимир Барабаш, голова правління ОСББ «ОВУ Гоголя, 221»:
– За останні три роки ми у всіх квартирах поміняли електролічильники на двотарифні. Мешканці мають можливість використовувати електроенергію з 11 вечора до 7 ранку за вартістю 50%.
В ОСББ «Гоголя, 221» термомодернізація будинку відбувається напрочуд активно. Володимир Антонович розповідає, що нині інтенсивно утеплюють фасади квартир. Найкращий ефект можна досягти тоді, коли це утеплення відбувається комплексно – одразу всього під’їзду або будинку. Тоді спрацьовує ефект “термоса”, і тепла з заощаджують більше, ніж при поквартирному латковому утепленні:
– Термомодернізацію ми проводимо за програмою співфінансування з міського бюджету – 50/50. Окрім зовнішніх стін квартир, ми утеплюємо також і місця загального користування і технічні поверхи. Це дає відчутний ефект – умови проживання людей у квартирах стали більш комфортними, ми стали на 30% менше платити за тепло. В цьому році 45 квартир будуть утеплені, в них проведуть термоізоляцію.
Окрім квартир, утеплили також приміщення самого правління ОСББ та приміщення, де працюють чергові по будинку. Вони приймають від мешканців заявки на роботи, які необхідно зробити, а також фіксують різні потреби чи аварійні ситуації тощо.
На території багатоповерхівки встановлена система відеоспостереження, яку черговий постійно контролює. Сам двір огороджений, а при в’їзді тут встановлений шлагбаум.
За програмою співфінансування міської ради тут у двох під’їздах зробили капітальний ремонт пасажирських ліфтів. Повністю замінили все старе обладнання, яке вже відпрацювало свій термін експлуатації, а також встановили нові кабіни та зробили естетичний ремонт.
Переробили у будинку і систему опалення: встановили 4 теплові пункти та теплові лічильники, які «Теплокомуненерго» поставило на комерційний облік. Володимир Барабаш каже, що жителі одразу відчули зміни:
«У порівнянні з минулим опалювальним сезоном економія по будинку за цей рік склала 350 тисяч гривень. Сам лічильник економії не дає. Але коли відбувається регулювання кількості теплоносія, який ми подаємо в будинок, то можна зекономити до 50% вартості опалення. Якби у нас не було цих лічильників і, відповідно, обліку, ми не змогли б порахувати, наскільки вигідною є термомодернізація загалом».
Лічильники встановлювали за гроші мешканців без залучення додаткових коштів із міського бюджету. За перший же рік їхнього використання всі витрати на встановлення вдалося компенсувати:
– Тоді вони нам обійшлися десь у 12 тисяч гривень, а ми зекономили близько 15 тисяч у перший же рік. А далі йде пряма економія, – розповідає голова правління ОСББ.
Володимир Барабаш говорить, що у деяких мешканців були сумніви щодо необхідності таких заходів. Кажуть, що можна було б обійтися і без лічильників чи утеплених технічних приміщень. Але коли люди почали менше використовувати теплоносія і, відповідно, менше платити за це, вони переконалися в доцільності термомодернізації:
– Коли люди відчувають цей ефект на своєму гаманці, далі їх легше переконувати у необхідності подальшої модернізації, – каже Володимир Антонович. – Для того, щоб більше заощаджувати, потрібен комплексний підхід – термоізоляція магістральних трубопроводів по будинку, щоб у підвалах не було по 40-50 градусів, утеплення технічних поверхів, витяжки перевіряти. Також потрібно утеплювати місця загального користування, замінювати двері та вікна тощо.
Утім не всі роботи проведені тут до кінця. Наразі об’єднання співвласників вирішує питання модернізації системи опалення і встановлення поквартирних теплових лічильників:
«Якщо дійдуть згоди всі мешканці будинку, ми плануємо таку модернізацію зробити, а це дасть по наших розрахунках десь втричі меншу оплату за опалення».
Нагадаємо, що з 1 липня 2016 року тарифи на теплову енергію та послуги центрального опалення для населення зростуть майже вдвічі. За 1 Гкал тепла доведеться сплачувати 1043 грн, а не 534 грн, як це було раніше. У Національній комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), пояснили, що подорожчання відбувається за рахунок зростання паливної складової, тарифу на електроенергію і заробітних плат.
Окрім тепла, більше платити доведеться і за гарячу воду. Для черкащан 1 м3 гарячої води коштуватиме 75,39 грн (замість 68,98 грн). Тож заощаджувати енергоносії – актуально як ніколи.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram