Чому перемогу на Черкащині отримали партії влади, і так низько пала “Батьківщина”?

30 жовтня 2014, 15:00

6112

Чи не вперше за всю історію незалежності наша область проголосувала за партії влади. Пояснити це не складно, ми і раніше голосували за політичні сили цього спектру, однак у результаті загальноукраїнського волевиявлення вони опинялися в опозиції, бо владу нам обирав схід та південь країни.

Про це інформує "Веічрка".

Перемога чи програш Порошенка?

26 жовтня черкащани на дільницях обрали до Парламенту партію президента та прем’єр-міністра. Це свідчить про те, що українці можливо вже й розчарувалися у деяких кроках керівників країни, однак ще мають до них довіру. Блок Петра Порошенка, який здобув беззаперечну перемогу на президентських виборах, цього разу поступився політичній силі прем’єр-міністра.Лише на 194 окрузі перше місце посіла політична сила Президента, на решті округів перемога дісталася «Народному Фронту».

Ці вибори показали, що Порошенко іде шляхом Віктора Ющенка. За 5 місяців Президент втратив половину свого особистого рейтингу, адже його блок іменний, а отже в очах виборця повністю асоціюється з ним. Причина в тому, що люди виходили на Майдан заради судової реформи, реформування міліції, справедливих податків та грамотного їх розподілу, однак нічого з цього досі не зроблено. У владі змінилися обличчя, але не підходи. Тож люди персоніфікували проблеми з однією людиною — президентом Порошенком. І це прикро, бо прем’єр-міністр Арсеній Яценюк та голова Верховної ради Олександр Турчинов винні не менше за нього, якщо не більше.

Ці вибори можна розглядати як жовту картку для Петра Порошенка. І коли він та інші представники влади не зроблять висновків, вони досить швидко можуть втратити владу. Однак результати виборів показують – більша частина черкащан ще довіряють чинній владі і сподіваюся на майбутні реформи. Хоча частина вже зневірилася. Про це свідчить і нижча ніж на президентських виборах явка черкащан на дільниці. Якщо на президентських виборах явка на Черкащині становила 65,5% виборців, та на парламентських вона була на 10% нижчою.

Змінили уподобання

2012-го року практично на всіх округах області перше місце посіла «Батьківщина», друге–третє місця дісталися «Удару» або ж Партії Регіонів, залежно від округу. В п’ятірку лідерів тоді входили Компартія та «Свобода». Сьогодні ж на жодному з черкаських округів «Батьківщина» не входить у трійку лідерів, а на деяких – не потрапляє навіть у п’ятірку. Голова обласного осередку ВО «Батьківщина» Анатолій Бондаренко у відповідь на запитання: «Чому Батьківщина так мало набрала голосів» — розводить руками.

—    Ми намагаємося проаналізувати, що сталося і чому ми отримали такий результат. Однак це не лише тенденція Черкащини – це загальнонаціональний результат. Мені важко зрозуміти причини. Аналізуючи настрої людей, я не бачу, щоб у виборців змінилися потреби, запити чи настрої. Очевидно, причина в наших помилках, — розмірковує Анатолій Бондаренко.

Керівник обласного осередку Комітету виборців України Максим Михлик втрати «Батьківщини» вбачає в тому числі і в недолугому керуванні кампанією і обласним осередком партії її керівництва.

—    Партія продовжила вже звичну практику соціального популізму, яка приносила підтримку на минулих виборах. Але тепер виборцям вже цього замало і до того ж сьогодні на цім полі найкраще працює Радикальна партія Ляшка, — аналізує Максим Михлик. — Також є суттєвою і кадрова проблема. Після відокремлення на загальноукраїнському рівні  «Народного Фронту», а на обласному – низки відомих і харизматичних політиків – Старікова, Даценко, Булатецький – партія втратила впізнавані обличчя. Кандидати на мажоритарних округах, які повинні були витягувати рейтинг партії, були відверто слабкі, а сам Бондаренко замість обласної кампанії партії захопився своєю особистою і провів її досить невдало. Результат — рейтинг в Черкаській області близько 6%, хоча в сусідній Кіровоградський більше 8%.

«Самопоміч» — у поміч

Здивування викликає те, що черкащани довірили свої голоси «Самопомочі» — партії із львівським лідером. Можливо, ця політична сила стала альтернативою для тих, хто розчарувався у діях влади та людях у списках її партій. Однак серед кандидатів цієї політичної сили принаймні немає колишніх, які вже здобули певну і не зовсім кришталеву репутацію.

Так само достойним був і список «Громадянської позиції «Анатолія Гриценка». Однак за час від президентських виборів наш земляк чомусь втратив значну частину своїх симпатиків на Черкащині. Чи то відсутність фінансування і реклами вплинула на його результати, чи вдало збудована його конкурентами кампанія з дискредитації дала свій результат. Так само втратив рейтинги на Черкащині і Олег Ляшко, поступившись не тільки  Блоку Петра Порошенка, а й «Народному Фронту», «Самопомочі» та навіть «Свободі».

Радує, що Компартія не потрапила навіть до п’ятірки лідерів, хоча в десятку по деяких округах таки заходить. Чи то електорат цієї політичної сили фізично вимер, чи дійсно людям розвиднілося і після ленінопаду по всій Черкащині рука більше не піднялася поставити галочку навпроти компартії.

Те що черкащани віддали перевагу Яценюку – добрий знак. Чи то списки партії президента викликали сумнів у виборців, чи відсутність достойних конкурентів від блоку Порошенка на округах, де балотувалися хоч і колишні, однак досить потужні регіонали, однак виборець зробив свої висновки і від президентських виборів, за якихось п’ять місяців президент втратив понад 30% голосів українців, а це близько 60% його рейтингу. Чи дійсно черкащани так глибоко аналізували дії гаранта та кадровий склад його політичної сили, однак для багатьох причиною такого вибору було – не допустити узурпації влади в одних руках, аби не повторити помилки із Януковичем. Правда за таких обставин Порошенко з Яценюком мають шанси повторити помилку Ющенка й Тимошенко. Однак хочеться вірити, що замість чвар буде здорова конкуренція, яка примусить лідерів і керівників країни змагатися між собою у запровадженні реформ, кроках на стабілізацію та ріст економіки.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору