Яка в нас ситуація зі злочинністю в країні в цілому, і в Черкасах конкретно – відомо всім. Часто можна почути від політиків та чиновників, що треба встановити камери. Дехто навіть будує на цьому свою передвиборчу кампанію. І на перший погляд це ідеальне, просте рішення. Але як ми знаємо, такі от прості рішення, на жаль, не працюють.
Наприклад, Лондон, місто з найбільшою кількістю камер в світі – біля 500 000. У той же час він займає лише 14 місце в рейтингу найбезпечніших міст Європи, навіть не світу. Найбезпечніший мегаполіс світу, Токіо, не має і половини тієї кількості. Так що відеонагляд – це не панацея від злочинності.
Так чому ж наявність камер не знизить рівень злочинності? В першу чергу це не дуже то і впливає на сам злочин. Дрібні хулігани та нетверезі неадеквати, а левова частина злочинів коїться саме ними спонтанно, про камери просто не будуть думати в момент правопорушення, їм не до того. А от професійні злочинці про наявність камери подумають заздалегідь, а сховати обличчя не важко. До того ж, зафіксоване камерою обличчя треба ще опізнати та знайти, а бази даних всіх громадян в нас немає.
До того ж, щоб камери працювали, щоб картинка була достатньо чіткою, треба гарне освітлення. Тому немає сенсу встановлювати відеонагляд без модернізації міської системи освітлення. Освітлюватися мають всі вулиці, парки, провулки та подвір’я, інакше від камер вночі буде мало сенсу.
Є і приклади де камери працюють. Можна навести досвід Пекіну. Встановлення комплексної системи відеонагляду дозволило скоротити ДТП на 30%, скоротити витрати на поліцію та рятувальні служби на 20%. Але ж вони не просто встановили безліч камер – в них найсучасніше обладнання з функцією розпізнавання облич, окрім відео ведеться і аудіозапис, є загальна база громадян. До того ж вони спостерігають за містянами, так би мовити, в прямому ефірі і працюють на упередження, а не тільки шукають злочинців після скоєння злочину. Їх заходи безпеки є по факту системою стеження за громадянами і порушенням права на особистий простір. І навіть таку тоталітарну систему безпеки можна обійти – згадайте винахідливість протестувальників в Гонконзі.
Так все-таки, чи потрібні Черкасам камери? Звісно потрібні. Але про камери треба говорити в контексті загальної системи безпеки міста, в яку входить і відеонагляд, і освітлення, і патрулювання вулиць, і ліквідація потенційно небезпечних місць і ще багато чого. І найголовніше - все це має йти в комплексі з просвітницькою роботою. Бо найбезпечніші країни завжди мають так звану «нульову терпимість» до найдрібніших злочинів серед громадян. Тому якщо ви чуєте обіцянки натикати по місту камер, без створення комплексної системи протидії злочинам, знайте – це популістичні обіцянки.
Радник з питань муніципальної безпеки Черкаського осередку "Демократичної Сокири" Богдан Сегрієнко