"Черкаси увійшли до складу Російської імперії у 1793 році. В той час місто дуже розвивалось. Але ним довго ніхто не займався. Забудова велась хаотично. Тоді й було вирішено його перепланувати", – розповідає архітектор Федір Гонца, пише "Gazeta.ua" .
1791 рік тому у Санкт-Петербурзі було затверджено план міста Черкаси. Його розробив архітектор шотландського походження Вільям Гесте. Архітектор планував створити рівні квартали з прямими вулицями.
- Спочатку дослідили тодішнє планування. Пізніше нова схема органічно вписалася в існуючий ландшафт. Багато вулиць й дотепер зберегли своє історичне планування. Це Байди Вишневецького, Верхня Горова, Кавказька, Нижня Горова, Гагаріна та усі черкаські узвози. Також в генплані враховані історичні торгівельні центри міста – Казбетський і Кривалівський ринок, Базарна площа (Соборна площа - ред.). Налагоджене сполучення Митниці з нагірною частиною міста (вулиця Богдана Хмельницького - ред.). Ще тоді були закладені перспективи розвитку Черкас та його транспортної схеми, – продовжує архітектор.
Офіційно генплан затверджений 21 квітня 1826 року. А спроектований ще 1808-го року.
- За основну модель планування було вибрано популярну на той час гіпподамову систему (загальноприйнята назва прямокутно-сітчастої системи кварталів міста - ред.). За нею побудовані більшість історичних міст США. Наприклад, Манхеттен, що в Нью-Йорку. Тут мав і вплив пізньої планувальної системи Давнього Риму. Суть її в тому, що є 2 великі взаємо перпендикулярні вулиці – Кардо Максимум і Декуманус. На яких нанизана вся інфраструктура і однакові за розміром квартали. Для Черкас Кардо Максимум став бульвар Шевченка. Декуманусом – вулиця Смілянська. Всі інші новозбудовані вулиці підпорядковувались цій моделі. Хоча генплан не був дотриманий до кінця. Але основа моделі – залишалася, – додає Гонца.
До теми:
Генплан Черкас датується 21 квітням 1826 роком. Проте тоді літочислення велося за юліанським календарем. За нашим григоріанським календарем – це 3 травня.
Під керівництвом Вільяма Гесте складені також генеральні плани забудови Києва, Вільно, Смоленська, В'ятки, Пензи. На його рахунку близько 500 планів міст Російської імперії.
Гесте ще змолоду переїхав у Росію за запрошеням архітектора-шотландця Чальза Камерона. Брав участь в будівництві Царського Села за контрактом. Згодом залишився і працював уже до кінця життя в Росії. Став і головним архітектором Російської імперії.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram