Черкаський бізнес перевірили на дотримання умов “карантину вихідного дня” (репортаж)

14 листопада 2020, 20:05

Цієї суботи представники ГУ Держспоживслужби в Черкаській області здійснили предметну перевірку щодо дотримання в Черкасах "карантину вихідного дня". Рейд здійснювався кількома окремими групами разом з поліціянтами та представниками ЗМІ в різних районах міста (охопивши майже всю його територію). 

Як показала перевірка, більшість ТРЦ, непродовольчих магазинів та сервісів, не стали ігнорувати постанови Кабінету міністрів, якій розпорядився обмежити їхню роботу на вихідних. Однак, деякі черкаські підприємці все ж довірились внутрішньо-місцевому рішенню міськвиконкому, яке начебто дозволило їм працювати у вихідні дні. Власне, це рішення місцевого органу влади, яке юридично аж ніяк не може бути вищим за рішення Уряду, або якимось чином спростовувати його, стало фатальним для багатьох черкаських підприємців. За свою необачність тепер вони будуть розраховуватись із власного гаманця. Адже отримали протоколи про адмінпорушення, що потягне за собою відповідне покарання у вигляді чималих штрафів. Нагадаємо, що згідно з Постановою Уряду за порушення карантинних обмежень чекає штраф від 17 до 34 тисяч гривень, а для посадових осіб – від 34 до 170 тис грн.

Начальник Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби в Черкаській області Володимир Папач, перед тим як групи виїхали на перевірку, зазначив, що рейд є неупередженим заходом. Він завірив, що учасники перевірки будуть підходити до неї максимально об’єктивно.

— Постановою Уряду під час "карантину вихідного дня" у ТРЦ, спортивних клубах, фітнес-центрах, барах, ресторанах, кафе, перукарнях, салонах краси тощо заборонено приймання відвідувачів, — наголосив він. — Якщо інспектори побачать у цих закладах відвідувачів, однозначно, цей заклад працює і до нього мають бути застосовані певні дії адміністративного впливу. Тобто, має бути складений протокол про виявлені порушення, який потім буде передано до суду для винесення міри покарання за порушення. Звісно, наприклад, заклади громадського харчування можуть бути відчиненими у разі , якщо вони працюватимуть на доставку страв та їхній виніс.

Зазвичай, в умовах карантину, у закладах торгівлі мають виконувати низку вимог. Вимірювати температуру працівників закладу і фіксувати  ці дані у спеціальному журналі. У відомостях також чітко фіксується час вологого прибирання з антисептичними засобами. До речі, вони мають бути сертифікованими та мати законне походження. Також у приміщенні має бути в наявності антисептик (один для відвідувачів, інший для персоналу), спеціальний приймач для використаних масок та рукавичок персоналу. Прибирання усіх поверхонь має відбуватись з періодичністю кожні дві години.

Провідний лікар ветеринарної медицини відділу безпечності харчових продуктів Черкаського міського управління ГУ Держпродспоживспілки Черкаської області Артур Герасімов зазначив, що "карантин вихідного дня" запроваджено в усіх регіонах країни.

- З метою попередження порушень та більшої обізнаності бізнесу із дією карантинних обмежень, для попередження великого скупчення людей, більш відповідального ставлення бізнесу до їхнього здоров’я, ми запровадили перевірку.

Відвідувачі можуть нести відповідальність, в разі якщо вони перебувають у приміщенні громадського призначення без захисною маски, а також якщо неправильно її застосовують, прикриваючи лише рот.

За порушення обмежень, встановлених Постановою № 641 Кабміну та внесеними у неї змінами у Постанові №1100 від 11 листопада 2020 року.

Рішення черкаського міськвиконкому не є правомірним. Адже ми діємо згідно постанов Уряду, - розповів Артур Герасімов.

У районі ринку на колишній вул. Седова заходимо до невеличкої крамнички з одягом. Двері відчинені, а тому робимо ми це без проблем. Продавчиня Тетяна Борщевська, яка дійсно не очікувала на інспекцію, все ж намагається пояснити ситуацію. Мовляв, на сьогодні разом із власницею магазинчика запланували здійснити переоблік, аби не витрачати на це час у будень день. А ось попередження про це просто ще не встигли "приліпити" до вхідних дверей. Взагалі, за її словами, більшість своїх відвідувачів вже переорієнтували на онлайн-покупки. Втім, продавчиня таки отримує попередження від інспектувальників.

Крокуємо до іншої торгівельної точки. Щоправда, там до ситуації ставляться доволі войовничо. Так само як і до тих, хто здійснює інспектування. Втім, крамниця взуття на момент перевірки, як і попередня, також була відчиненою. На щастя для підприємиці, у цей момент в магазині не виявилось відвідувачів. Тобто, однозначно про якесь суттєве порушення однозначно говорити було не можна. Втім, і довести те, що магазин не працює, також.  Між іншим, його власниця наголосила на тому, що має повне право знаходитись у себе в крамниці та здійснювати прийом замовлень на онлайн-доставку товару.

Між іншим, упереджено налаштована подружка хазяйки крамнички взуття через деякий час вже голосила телефоном на весь ринок про те, як у магазин перевіряльники попередньо запускають начебто підставних покупців. Що насправді є цілковитою брехнею. Вона швидко попередила "своїх" про необхідність негайно закритись.

— Більшість депутатів ВР назвали карантин вихідного дня — цілковитою безглуздістю, яка не від чого не врятує. Адже, наприклад, ніхто ж не думає розганяти людей, які накопичуються на зупинках громадського транспорту та стоять один на одному, — пояснює вона своє обурення. — Малий та середній бізнес просто виштовхують усіма можливими методами з ринку та буквально знищують під корінь. Мене цікавить, хто мені дасть на сьогодні просто так 25 тисяч, аби оплатити оренду приміщення? За наших продавців, які працюють у моїй мережі і змушено не працюють у вихідний день, який зазвичай є найбільш прибутковим, я маю заплатити податки.

— У мене за весь день максимум до 1020-ти покупців трапляється. А вихідні дні дійсно хоча якось надолужували обсяги продажів. Тепер і це є неможливим, — похмуро зізнається власник ще однієї крамниці одягу поряд з магазином одягу "Одесса" Сергій Томащук. — До того ж я вірив міській владі, яка дозволила таким підприємцям, як я працювати і винесла своє рішення про те. Я орієнтувався саме на нього, коли відкрив сьогодні крамницю. А виходить, що мене просто підставили. Більшої дурниці , ніж карантин вихідного дня, я ще не чув. Бо якщо карантин, то він має бути для всіх, а не вибірково. Через такі обмеження отой ланцюг захворюваності на ковід-19 ми навряд чи розірвемо.

Пан Сергій говорить і про те, що цей штраф для нього означатиме кінець бізнесу. Бо після першого карантину ніяк не оговтався і ледь зводить кінці з кінцями. А накладені санкції з огляду на дії міської влади, що своїм популістським рішенням фактично підставила черкаське підприємництво, має намір оскаржувати у суді.

Тетяна Балякіна

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору