Черкаський “Азот” судиться з водоканалом через очистку стоків

28 червня 2021, 15:27

скріншот із сюжету телеканалу "Інтер"

У Черкасах під загрозою опинилася система очищення стічних вод. Водоканал відмовляється робити попередню очистку і подає скиди з високою концентрацією небезпечних речовин. А це вбиває мікроогранізми, за допомогою яких відбувається остаточне очищення. Дисциплінувати комунальників вирішили через суд. Про це повідомляють "Подробиці".

Черкаси одне з небагатьох міст в Україні, яке не має власних очисних споруд. За радянських часів їх зводили як невід'ємну частину хімічного підприємства черкаського "Азоту". І саме цей завод зараз приймає й очищує половину побутових і промислових стоків міста.

- Уже після вторинних відстійників стічні води потрапляють у біопруди, звідси в насосну станцію, після знезараження потрапляють у Дніпро, - говорить провідний інженер виробничого відділу ПРАТ "Азот" Черкаси Володимир Стецюк.

Води у стоках чистять за допомогою мікроорганізмів.

- Це майже завершальна стадія очистки стічних вод, де ми можемо побачити воочію якість очистки стічних вод і запевнити всіх громадян міста, що очисні споруди працюють якісно, - каже Володимир Стецюк.

А от попереднє грубе очищення стоків має забезпечувати - комунальне підприємство "Черкасиводоканал", і після цього направляти воду "Азоту", де проводять остаточну фільтрацію. От тільки водоканал якість промислових стоків Не контролює. Як наслідок: їхнє забруднення критичне і може призвести до псування системи очищення підприємства "Азоту".

"Азот" звернувся до водоканалу з вимогою дотримуватись екологічних і санітарних стандартів. Але там просто відмовились. Через таку недбалість комунальників усе місто Черкаси опинилося під ударом.

Тоді "Азот" пішов до суду. З єдиною вимогою - укласти щорічний контракт на очищення, де за порушення норм передбачений штраф. Підприємство "Азот" вимагає виконати норму закону, щоби врятувати екологію міста.

- Уже півроку триває судова тяганина між нами та водоканалом. "Черкасиводоканал" не може підписати догорів у нашій редакції. Єдиним пунктом, з яким не згодні у водоканалі, є штрафні санкції за перевищення гранично допустимих концентрацій, які зараз спостерігаються в стічних водах, - зазначає голова правління ПРАТ "Азот" Черкаси Віталій Скляров.

Аби знайти компроміс сторони сіли за круглий стіл разом із міською владою. Та переговори "Азоту" з "Черкасиводоканалом" заходять у глухий кут. Бо водоканал - хоч і не визнає проблеми, та чомусь допускає, що буде змушений виконати екологічні вимоги.

- Якщо угода буде підписана чи за рішенням суду чи мирова угода ми маємо певні кошти, щоб розрахуватись, - каже  директор КП "Черкасиводоканал" Сергій Овчаренко.

Забруднені стоки можуть знищити систему очищення заводу, що фільтрує половину міських стоків, каже провідний інженер "Азоту". І це стане катастрофою для Черкас. А факт суттєвого перевищення забруднюючих речовин з боку "Черкасиводоканалу" задокументований.

Тож, кажуть на "Азоті", замість того, щоб модернізуватись і домогтися кращого очищення промислових стоків, сам водоканал починає поширює неправдиву інформацію про начебто майбутнє зростання тарифів на воду. Але обдурити жителів Черкас навряд вийде. За порушення передбачена відповідальність.

- У разі порушення екологічних норм керівництво "Черкасиводоканалу" буде притягнуто до кримінальної відповідальності. Є відповідні статті Кримінального кодексу. Є чітко визначена відповідальність позбавлення волі до п'яти років, - говорить адвокат Анна Чишинська.

Міські депутати ж мають фінансові питання до керівництва водоканалу.

Про нецільове використання грошей і навіть корумпованість на черкаському водоканалі можуть свідчити й судові рішення, каже адвокат Павло Хлівенко.

- Одне із приватних підприємств звернулось до суду за скасування фінансово-господарських санкцій, які винесли відносно них водоканал в розмірі 1 млн 85 тис. І в ході розгляду цієї справи водоканал уклав мирову угоду з вказаною фірмою на 300 тисяч грн, 700 тис грн залишилось поза увагою, - додав адвокат.

Із цими фактами будуть розбиратися правоохоронці. А що ж із очищенням стоків? Мер Черкас готовий до діалогу із конфліктуючими сторонами. Місту не під силу утримувати власні очисні споруди.

- Ми завжди знаходили порозуміння в стосунках з "Азот", воно є бюджетоутворюючим підприємством що стосується модернізації там і всього іншого потрібно великі кошти, не 100, не 200, а більше мільйонів і на сьогоднішній день місто немає цих коштів, - говорить міський голова Черкас Анатолій Бондаренко.

А поки підприємство "Азот" вимагає від "Черкасиводоканалу" налагодити технології очищення стоків і тим самим зняти екологічну загрозу для міста.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору