Черкаським власникам домашніх сонячних електростанцій пояснили щодо розрахунків за “зеленим” тарифом

30 серпня 2022, 18:31

Останнім часом побільшало звернень власників приватних домашніх сонячних електростанцій щодо розрахунків за купівлю електричної енергії, виробленої в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії згідно з договорами про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством. У зв’язку з цим ТОВ «Черкасиенергозбут» надає роз’яснення стосовно ситуації у країні, яка склалася з такими розрахунками.

Відбуватися цей процес має наступним чином: споживач встановлює у себе сонячні панелі, укладає відповідні договори, використовує вироблену «зелену» енергію на власні потреби, а решту продає за високим тарифом. Відповідно до чинного законодавства, фактично купувати цей надлишок має електропостачальник.

Електропостачальник має власним коштом завчасно придбати увесь обсяг електричної енергії, яка знадобиться його споживачам. Купляє він за ринковою ціною (зараз це орієнтовно 3 грн за 1 кВт*год), а продає населенню по ціні 1,44 та 1,68 грн за 1 кВт*год в залежності від обсягу споживання. При цьому 35 копійок з кожного кіловата постачальник має передати оператору системи передачі і близько 1 грн – оператору системи розподілу. Тобто фактичні витрати постачальника складають близько 4,50 грн за 1 кВт*год, а отримає від побутового споживача максимум 1,68 грн.

Цю різницю яка складає близько 3 грн має покрити компанія «Гарантований покупець» (скорочено Гарпок). Але, на жаль, борги Гарпоку перед кожним постачальником універсальних послуг сягає мільйонів, і ТОВ «Черкасиенергозбут» не є виключенням. 

"Відтак, де брати електропостачальнику кошти на оплату послуг розподілу і передачі (а саме з коштів, сплачених за передачу, НЕК «Укренерго» має потім компенсувати кошти, які витратив постачальник, купуючи у споживачів електроенергію за «зеленим тарифом»), коли борг перед ним самим лише з боку Гарпоку сягає сотень мільйонів гривень, а до того приєднуються і борги самих побутових споживачів, сума яких щомісяця зростає? На жаль, це питання без відповіді", - зазначають у пресслужбі ТОВ "Черкасиенергозбут".

Оскільки ситуація з розрахунками майже однакова по всій країні, але головне для постачальника – закупити електроенергію, щоб уникнути аварійних ситуацій, то і заборгованість за послуги передачі і розподілу також зростають. НЕК «Укренерго» також недоотримує коштів, тому не має змоги відшкодувати затрати постачальників відповідно до затвердженого розміру послуги зі збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, а розраховується лише в частині податків.

Так виникає замкнуте коло. Тому надзвичайно важливою є оплата рахунків усіма споживачами електричної енергії. Лише завдяки стовідсотковій оплаті електропостачальник зможе закуповувати електроенергію у потрібному обсязі, оплачувати послуги передачі і розподілу, та акумулювати кошти для розрахунків за «зеленим» тарифом.

В Україні наразі триває війна, тому основні зусилля покладаються саме на забезпечення електропостачання населення та об’єктів критичної інфраструктури, але ТОВ «Черкасиенергозбут» робить все можливе, щоб розрахуватися «зеленим» тарифом у найкоротший термін і у повному обсязі. Без платіжної дисципліни й вчасних розрахунків енергетика області опиняється під загрозою.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Олексій :

Давно пора зелений тариф знизити. Скоро біля/на кожному 2му будинку будуть сонячні панелі, а толку? Де здешевлення для НАС? Для населення, кінцевого споживача? Експорт є, а нам говорять, взимку можуть бути перебої з постачанням. То може з герусами у нас щось не так, а не з ел.енергією?

Вгору