Чиновники Черкаської міської ради в 2016 році виділили воякам-учасникам антитерористичної операції землю під забудову, із романтичними видами на… стихійне сміттєзвалище, пише "Черкаський край".
Пагорб сорому
Ніхто з новоявлених власників ділянок і гадки не мав, яку свиню підсунули їм чиновники. Згодом виявилося, що кілька земельних ділянок межують зі смітником. Саме в такій ситуації опинився ветеран АТО Микола Здір. Влітку 2014-го боєць пройшов пекло «Іловайського котла», а отримані рани досі нагадують про бої. Чоловіку загрожує часткова, або й повна втрата зору.
— Коли нам виділили землю, ми дуже зраділи, але не знали, що поряд із моїм і сусідніми наділами кількох побратимів розростається смітник. І тепер нам що, жити на смітнику? Не раз звертався в мерію, але звідти посилають подалі, — поскаржився Микола Здір.
Власне, стихійне звалище — це величезна купа землі й побутових відходів заввишки метрів три, завширшки близько чотирьох і завдовжки з десяток метрів. Вона тут так давно, що перетворилася на такий собі курган. На ньому ростуть бур’яни і навіть кілька вишень. Коли він з’явився, не пам’ятають навіть місцеві жителі.
Діалог із міською радою ветеран веде з травня, коли вперше письмово звернувся до міського голови Черкас Анатолія Бондаренка. Натомість отримував відписки. В листі за підписом мера чиновники лаконічно пояснювали, чому не можуть прибрати сміття:
«…Земельна ділянка із 2001 року перебуває в оренді ПАТ «Черкаське хімволокно» (псг «Поляна») згідно акту на право постійного користування. Виходячи із вищевикладеного зазначаємо, що відповідно до «Правил благоустрою міста Черкаси» орендар зобов’язаний утримувати територію (надану і прилеглу до неї) у належному стані… Здійснення прибирання на орендованих територіях неможливе у зв’язку з тим, що це буде розцінено як нецільове використання коштів».
На особистому прийомі міський голова Черкас пообіцяв солдату, що запросить його на сесію, яка й має вирішити проблему. Пообіцяв навіть надати час для виступу ветеранам АТО, щоб депутати почули захисників Вітчизни. Та обіцянка — цяцянка. Сесія, що має розглянути це питання, все чомусь ніяк не відбудеться. Незадоволений ветеран і ставленням депутатів міськради до проблеми АТОвців.
— Я думав, що тільки у Верховній Раді «дурдом сонечко». А воно й на міській сесії так само. Я раз був на пленарному засідання і дивився: одна морозиво смакує, друга нігті чистить, третя шоколадку їсть. То що це за робота? Отак вони й до АТОвців ставляться, — обурився військовий.
Дієву допомогу Микола Здір отримав завдяки журналістам: після виходу в ефір сюжету телеканалу «Рось», над розкопуванням і вивезенням пагорба натужно запрацювали машини одного з комунальних підприємств обласного центру. Утім, запалу комунальникам вистачило лише на день. Мабуть чогось забракло: чи то пального, чи часу, чи совісті — прибрали лише половину смітника.
Бюрократична тяганина для ветеранів — звична справа
— Обіцяно було дуже багато, але, на жаль, бачимо, що деякі питання застряють у владних кабінетах і не вирішуються. Нова влада після революції обіцяла кардинально змінити ситуацію. Я вважаю, що зміни мають відбуватися без оцих заминок на кожному етапі, — зазначив Сергій Лугеря, ветеран АТО, голова ГО «Об’єднання бійців-реформаторів», представник Державної служби України в справах ветеранів війни і воїнів АТО.
На його думку, надання фронтовикам землі під забудову не вирішує проблеми забезпечення АТОвців квартирами. Адже більшість вояків не може самостійно збудувати собі дім — у них просто немає на це грошей. Набагато краще й ефективніше, з точки зору забудови міста, було б розробити програму, за якою давали б землю інвесторам під будівництво багатоповерхівок, а вони віддавали б місту певну кількість квартир для ветеранів. Його колега Василь Шкут — «кіборг» (захисник Донецького аеропорту), більш різкий у висловлюваннях:
— Зараз у Черкасах у черзі на ділянку під забудову — близько двох тисяч АТОвців. Триває четвертий рік війни, і в обласному центрі землю отримало тільки близько ста бійців. Із такими темпами процес затягнеться років на тридцять, коли половини ветеранів АТО вже не буде серед живих. Землю в Черкасах дають депутатам, можновладцям і їхнім друзям. А учасникам війни дають землю там, де звалища. Зрозумійте, нам некомфортно просити за себе. Ми просто вимагаємо виконання законів України.
На думку ветерана, посадовці не розуміють, що знущатись над людьми, які пройшли пекло війни, не просто не шляхетно, але й небезпечно:
— Чиновник, сказавши крилатий вислів: «Не я вас туди посилав», ризикує нарватися на контуженого і… нам шкода такого чиновника, — підкреслив Василь Шкут.
Запитання ветеранів АТО про скандальну ситуацію зі сміттєвим курганом, що межує з ділянками фронтовиків, "Черкаський край" переадресував міським керманичам. Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко вважає, що вихід — у рішенні депутатів або в заміні земельних ділянок.
Заступник міського голови Станіслав Овчаренко зазначив, що Черкаси — у лідерах щодо вирішення земельних проблем ветеранів війни на Сході:
— У нашому місті багато уваги приділяється допомозі АТОвцям. Ці люди ціною свого життя захищають кордони й цілісну територію України. Міська рада затвердила програму підтримки й допомоги учасникам АТО. Її рішенням були надані більше 90 земельних ділянок.
Посадовець визнав, що деякі з них у районі мікрорайону «Лісовий» межують зі стихійними звалищами. І пояснив, що смітники утворили місцеві жителі, які замість того, щоб складати своє сміття в контейнери, викидають у ліс і на сусідні ділянки.
— Відповідні доручення дані муніципальній інспекції — щоб розібратися в ситуації, зобов’язати підприємство навести належний санітарний стан. Тому в нас є два шляхи. Перший: дотиснути керівництво ПАТ «Хімволокно» щодо наведення ладу, або за рахунок міського бюджету прибрати сміття з цих земельних ділянок. Що власне ми вже і намагалися зробити, але ще не завершили, — уточнив Станіслав Овчаренко.
Гра в «поламаний телефон»
Журналісти «Черкаського краю» звернулись за роз’ясненнями і на ПАТ «Хімволокно». Голову правління ПАТ «Черкаське хімволокно» Віктора Олексенка відверто здивувала причина нашого візиту. А ще більший подив викликали листи за підписами міського голови Черкас та його заступника. Бо з них виходило, що підприємство має земельну ділянку, перетворену на полігон для сміття.
— Не впевнений, що вказана земельна ділянка наша. Ще у 2015 році ми частково відмовлялися від земельних ділянок якраз на користь воїнів АТО. Дійсно, на «Хімволокні» залишилась єдина земельна ділянка якраз у мікрорайоні «Лісовий». Зараз точно я не можу сказати, чи є на ній сміття — треба виїхати на місце й подивитися. Про те, що там є ця проблема, я ні разу не чув і жодних приписів не бачив.
Виходить як у приказці: Петро киває на Івана, Іван киває на Петра. Чиновники запевняли, що ситуацію щодо сміттєвого кургану вивчали, а працівники управління інспектування Черкаської міської ради неодноразово вносили приписи, щоб зобов’язати ПАТ «Черкаське хімволокно» прибрати курган зі сміття. Натомість керівник підприємства каже, що нічого про приписи не знає. Тож із логіки прояснити ситуацію мав би начальник управління інспектування Черкаської міської ради Віталій Косяк. Проте на робочому місці ми його не застали, а домовитись про зустріч по телефону чиновник відмовився.
Тож залишається сподіватися, що черкаська влада й підприємство з’ясують, чия земля в неналежному стані й приберуть сміття, а не підштовхуватимуть воїнів АТО до кардинальних дій.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram