За останній тиждень на адресу фірми, яка опікується утриманням доріг в Черкасах було чимало нарікань з боку окремих політиків. У той час, як пересічні мешканці вцілому позитивно відмічають покращення стану зимового утримання доріг порівняно з минулими періодами. Причиною звинувачень став снігопад, під час якого на дорогах утворився накат та ожеледиця . Про те, що стало причиною виникнення такої ситуації, протягом якого часу після снігопаду відповідно до стандартів повинні бути чистими дороги, а також про допомогу бійцям та про те, чим займатиметься в місті новостворена громадська організація «Спільна справа» - далі, у інтерв'ю з генеральним директором ЧСУ-525 Андрієм Бортником.
- Пане Андріє, черкащани постійно обурюються з приводу того, що дороги в місті ніхто не прибирає. Що потрібно для того, щоб вони були ідеальними навіть під час снігопаду?
- Для цього є кілька засобів. Єдине, що може дати 100% гарантію - побудувати над містом величезний купол, який повністю закриє місто від снігу. Нехай кожен замислиться, скільки часу у нього йде на те, щоб очистити свою машину від снігу зранку. Хвилин 10-15 мінімум. Перед нами стоїть завдання зробити те ж саме з територією міста. Зробити це за 5 хвилин неможливо! Не існує чарівної палички, помахом якої увесь сніг зникає з доріг. Тому у нас є державні стандарти, які кажуть, що після завершення снігопаду протягом 24 годин дороги повинні бути прибрані. Снігопад у нас закінчився 27 січня о 5 годині ранку. Об 11.00 усі дороги вже були у чудовому стані, і ми лише покращували те, що можна було зробити (чистили прибордюрку, розширювали дороги). Нас звинувачують в накаті і ожеледиці, які виникли 26 січня, у результаті чого у місті виникло багато аварій. Накат цього дня виник 0 17.00 і протримався до 10.00 27 січня. Така ситуація виникає тому що, щоб подіяв наш реагент, потрібно щоб на дорогах був інтенсивний рух (мінімум 100 машин на годину по кожній полосі). Коли такого руху немає будь-яка технологія не спрацьовує.
- Чи існує якась інша технологія, яка б працювала краще за водно-соляний розчин?
- Можна використовувати іншу технологію і засипати усе піском, але потрібно розуміти, що в Черкасах ніколи не було тієї кількості техніки, щоб в один момент засипати піском усе місто. У кращі часи на це потрібно було дві доби. Коли три роки тому був аналогічний снігопад, місту вдалося з ним впоратися за 2,5 тижні. Ми ж впоралися за 6 годин після завершення снігопаду. Це реальний плюс нової технології. Як і те, що не дивлячись на щоденні, протягом перших двох тижнів року, прогнози гідрометценту про ожеледицю, на дорогах міста вона ні разу не утворилась завдяки превентивній обробці. Якщо ви подивитесь статистику минулих років, то місто в кращому випадку могло мобілізувати під час снігопаду 12-14 машин. У цьому році в Черкасах працювало 24 машини.
- У цьому році окрім утримання доріг ви активно займалися волонтерством. Зокрема, ви поставили перед собою мету запровадити лінію по виробництву сухих борщів, щоб щоденно годувати 10 тисяч бійців. Чи вдалося реалізувати заплановане?
- Так, спочатку ми придбали п’ять джипів і передали на передову нашим воїнам. Але потім зрозуміли, що це разова допомога і можна зробити щось більш ефективне і тут виникла ідея запустити виробництво сухих борщів. Нашою метою було зробити таке виробництво на високому рівні. Коли скрізь для приготування борщів використовується побутове обладнання, ми поставили собі за мету зробити лінію, яка зможе щоденно нагодувати 10 тисяч бійців. На цей проект ми витратили річний прибуток кількох наших підприємств ЧСУ-525 і ще кількох. Сума інвестицій склала понад 700 тисяч грн. Учора ми отримали першу продукцію. Ми вийшли на продуктивність 2300 порцій щоденно. Але це ми використали приблизно 10% підготовлених овочів. Наразі триває тестування обладнання, через тиждень воно завершиться і ми вийдемо на промисловий рівень виробництва.
- Наскільки за смаком відрізняється сухий борщ від домашнього?
- Ми самі варили такий борщ, виходить дуже смачно. Завдяки технології, яку ми використовуємо, у цих овочах, які в пакеті, зберігається близько 90% вітамінів. За смаковими якостями борщ виходить такий же, як вдома. Для того, щоб його приготувати необхідно 10 л води, три банки тушонки і вміст цього пакету. Зберігати його можна протягом двох років без втрати якості. Також він немає жодних вимог до зберігання. З продуктів випарована уся волога, тому з ними нічого не станеться. Час приготування борщу становить 35 хв.
- Яким чином ви збираєтесь доставляти сухі борщі бійцям в зону АТО?
- Ці пакети ми передаємо безкоштовно. З приводу доставки у нас є домовленість із Самообороною Майдану. Першу партію повезли вже вчора. Волонтери, які їздять на фронт, також можуть до нас звертатися та брати ці пакети безкоштовно. Єдине, що ми просимо вказувати, куди вони йдуть і після цього робити фото з доставки, щоб ми були впевнені, що це не йде кудись на сторону. При тій кількості обсягу виробництва, на які ми плануємо вийти, ми можемо забезпечити 25% усіх воїнів АТО своїми борщами щоденно. Зважаючи на те, що бійці не захочуть їсти борщ кожного дня, ми взагалі можемо закрити цей напрямок і забезпечувати борщами усіх воїнів.
- На кожній етикетці на пакеті зображені українки та написано побажання бійцям. Як виникла така ідея оформлення сухих борщів?
- На етикетках у нас зображені дівчата-волонтерки, які брали участь у виготовленні пакетів, з їхніми побажаннями бійцям. Кожен волонтер, який хоче допомогти і долучитися до підготовки таких пакетів на знак подяки отримує від нас фотосесію в українському стилі і розміщення фото на етикетці.
- Ми знаємо, що окрім волонтерства наразі ви створюєте громадську організацію. Яка буде її мета?
- Ми створили громадську організацію «Спільна справа», наразі вона у стані реєстрації. Її мета – зробити Черкаси справжнім європейським містом. Це не політична організація, ми не йдемо в політику. Ми не виступаємо за чи проти мера чи секретаря міськради. Наша мета – боротьба з корупцією у місті. Ми багато критикуємо міську раду щодо непрозорої купівлі робіт чи послуг. Це питання навіть не рівня тендерних процедур. Це глобальна політика. На днях прочитав, що місто хоче відмовитися від тендеру по утриманню зливової каналізації і передати ці кошти напряму в статутний фонд ЧЕЛУАШ. Постає запитання: куди ми йдемо. Коли ЧЕЛУАШ перемагав на тендері, вартість їх робіт становила 1 млн 200 тис. грн. Коли зайшла моя фірма, вартість робіт зменшилась до 300 тис. грн. ( у 4 рази). Тому ми вирішили створити громадську організацію. Ми залучаємо фахових юристів, аудиторів, аналітиків і будемо займатися аналізом усіх бюджетних витрат міста. Ми запрошуємо до співпраці усі громадські організації, яким цікаво і цілі яких співпадають з нашими. У нас є певні ресурси, і ми готові витрачати їх на благо містян.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram