Поліцейський психолог ГУНП в Черкаській області Павло Селянко з перших днів повномасштабного вторгнення росії працює з можливими зрадниками та колаборантами за допомогою "детектора брехні". Завдяки своїм знанням та поліграфу фахівцю вдається з'ясувати справжні настрої підозрюваних.
Павло Селянко зауважив, що не має розуміння, чи причетна людина до чогось конкретного, допоки не підключить поліграф.
"Коли я працюю з людьми, то вони не є підозрюваними в повному сенсі цього слова, - пояснює психолог. - Просто є обставини, чому людину треба перевірити за допомогою поліграфа. Наприклад, особа протягом певного періоду виїжджала на окуповані території або на територію ворога. Чи ж там живуть родичі цієї особи. Серед осіб цієї категорії у мене не було тих, хто передавав інформацію представникам ворожих силових структур. Водночас були випадки, коли я виявляв неправду в розповідях і повідомляв про це правоохоронцям, які далі вже займалися. На щастя, в моїй практиці більшість опитуваних не виявилися тими, хто справді шкодив чи міг нашкодити".
Водночас йому трапляються співрозмовники, які в будь-яку мить можуть почати співпрацювати з росіянами.
"Якось я в Умані працював із ймовірними колаборантами через поліграф, - згадує фахівець. - Один з них все своє життя прослужив у КДБ. Як не дивно, він має свої цінності, які його поки рятують. Хоча зізнався, що він радянська людина і досі вірний цій державі. Коли Радянський Союз розвалився, пішов працювати до ФСБ. Але побачив, як там все влаштовано, то звільнився. Він нині не підтримує дії росії. Але є небезпека, що одного дня може впізнати в цій державі ту свою колишню країну, якій він давав присягу на вірність. І ніхто не знає, коли це станеться. Ще один мій співрозмовник – колишній льотчик. Він однозначно підтримує росію. Його родич воює проти України і цей чоловік дуже пишається ним. От він якраз міг би наводити ракети на Черкащину. Проте не робитиме цього, бо правоохоронці взялися за нього".
Російські спецслужби вміють під різними "обличчями" вивідувати інформацію в українців.
"Був випадок, коли я проводив поліграфічне обстеження військового, - говорить Павло Селянко. - Він повністю проукраїнських поглядів, наша людина. Але так вийшло, що він став жертвою маніпуляції у соціальній мережі, де познайомився з красивою дівчиною. Вони спілкувалися і вона витягувала дуже акуратно й непомітно з нього різну інформацію. Та виявилося, що то була ніяка не дівчина, а чоловік - представник ворожої країни. "Працював" з ним дуже вміло. Моїм завданням було зрозуміти, чи справді військовий був жертвою маніпуляції. На щастя, він не хотів скоювати нічого поганого і не встиг видати інформацію, яка б допомогла окупантам".
Любителі поділитися відео з місць "прильотів" також іноді потрапляють на поліграф, зауважує фахівець.
"Одного чоловіка підозрювали в незаконній діяльності після нанесення ракетного удару по Черкащині, - розповідає психолог. - Це стосувалося поширення відео наслідків "прильоту" і були обставини, які змусили звернути на нього увагу. Проте він був "очищений" у цих підозрах, бо насправді він не поширював відеоматеріали на загал і до ворога вони теж не потрапили. Так вдалося врятувати його репутацію".
Деякі зрадники допомагають росіянам не лише задля грошей, запевняє правоохоронець.
"Допитував чоловіка, який напряму співпрацював і допомагав росіянам. Це був айтішник, який повівся на маніпуляцію і виконував вказівки тієї сторони: "кошмарив" різні силові відомства нашої держави. Вороги зіграли на його бажанні самоствердитися і використати свою силу проти своїх недругів. Гроші там були не на першому плані. Коли зрозумів, що його дії можуть мати серйозні наслідки, "зіскочити" вже не міг, бо був у росіян "на гачку". Проте дуже шкодував, що на це пішов, коли ми з ним говорили".
Фахівець також вміє виявити брехню завдяки тому, як людина поводиться, що та як говорить. Так він у своїх особистих спостереженнях зрозумів, що один із черкаських політиків, якого підозрюють у колабораціонізмі, на суді бреше.
"Колись бачив цю людину на відео та зробив особисті висновки, що не варто й сумніватися в тому, що його позиція зрадницька, - впевнений Павло Селянко. - Ще й подумав тоді, що вся та інформація, яка досліджувалась, потрібна не для того, аби переконатися у його винуватості, а щоб правильно провести судовий процес".
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram