Черкаські патрульні "по-тихому" страйкують, думають про звільнення і сподіваються, що їх почують. Так, уже третій тиждень в Україні триває всеукраїнський страйк поліцейських, зокрема до участі в ньому долучились і черкаські поліцейські. Масові невдоволення серед працівників Нацполіції викликані низькими зарплатами порівняно з іншими працівниками правоохоронних органів, зокрема НАБУ, ДБР, БЕБ, невиплатами обіцяних "ковідних" надбавок і премій. Патрульні вимагають підвищення зарплатні і сподіваються, що їх таки почує вище керівництво.
Із 20 грудня відбулися деякі зміни у роботі патрульної поліції - поліцейські почали страйкувати. Страйк назвали "тихим", оскільки українське законодавство прямо забороняє поліцейським брати участь у страйках (ст. 61 закону "Про Національну поліцію").
Суть страйку полягає в тому, що тепер поліцейські складають протоколи тільки на грубі правопорушення – статті 130 і 124 КУпАП. Зокрема, це керування транспортом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Натомість при дрібних правопорушеннях поліцейські користуються своїм правом на усне попередження.
Водночас у пресслужбі патрульної поліції Черкаської області запевняють: жодних страйків серед працівників немає.
"Управління патрульної поліції Черкаської області ні в яких страйках участі не бере. Патрульні працюють у звичайному режимі", - говорить речник патрульної поліції Черкаської області Олексій Драгун.
Однак інформація від черкаських патрульних протилежна. Як повідомив журналістам Про все один із черкаських поліцейських на умовах анонімності, більша половина патрульних таки підтримала своїх колег із інших областей і з кінця грудня вони страйкують "по-тихому". Поліцейські закривають очі на "легкі" порушення.
"Ми зобов’язані приносити у бюджет гроші, складаючи адмінматеріали, а взамін МВС і держава не дає нічого", - каже патрульний.
За словами нашого джерела, кількість винесених постанов черкаськими патрульними, у звязку з "тихим" страйком, зменшилась на 50-60%.
Поліцейський каже, що у грудні черкаські патрульні отримали 11300 грн зарплати, а також 1157 грн допомоги на поліпшення соціально-побутових умов. Обіцяної "ковідної" надбавки вони не отримали, залишились поліцейські і без 13 зарплати.
"За 2021 рік ніяких "ковідних" виплат не було, хоча вони всі передбачені відповідними наказами. У січні-лютому поліцейські лише отримали такі виплати, однак вони були за 2020 рік. Водночас медпрацівники отримують "ковідні"надбавки, хоча ми з ними знаходимось в одній категорії, - обурюється черкаський патрульний. - Щодо зарплати, то по навантаженості на кожного поліцейського, так як у нас некомплект, то нормально було б отримувати 18 тисяч, не менше".
Масові невдоволення серед українських правоохоронців не залишились непоміченим. Радниця-уповноважена Президента України з питань забезпечення прав захисників України Альона Вербицька на своїй сторінці у Facebook анонсувала, що зустрінеться з працівниками Нацполіції 11 січня о 12:00 в приміщенні Центрального Будинку Офіцерів ЗСУ (м. Київ вул. М. Грушевського 30/1каб. 117). Як повідомляють у телеграм-групі «Спілка працівників поліції», Вербицька готова спілкуватися конфіденційно з поліцейськими, щоб поінформувати про наявну проблему Президента України Володимира Зеленського. Наразі радниця перебуває в Черкасах.
Колишній перший заступник Голови Національної поліції України і керівник кримінальної поліції В'ячеслав Аброськін вражений кількістю працівників поліції, які додалися в цю групу.
"Вдумайтеся! Зі 110 тисяч діючих поліцейських до групи долучилися 51 тисяча. З моєї особистої практики за багато років служби в міліції/поліції таке єднання я бачу вперше. З ними, діючими працівниками поліції, потрібно розмовляти й зустрічатися особисто. Головне – говорити й бути на зв’язку. Мовчки вже не вийде", - написав Аброськін у Facebook.
"Розумію, що проблем стало занадто багато і проблеми ці є дуже болючі. Якщо Національна поліція готова до мітингу, то однозначно прийшов час нам зібратись для відвертої розмови. Прошу відгукнутись представників із кожної області, щоб всі були почутими. Можуть приїхати ті, хто вже не на службі, щоб потім не мати проблем із керівництвом", - написала радниця Президента Альона Вербицька у Facebook.
За словами Вербицької, зустріч буде відкрита без попередньої реєстрації та ідентифікації. Головне - дотримуватись карантинних обмежень і мати сертифікати про вакцинацію, ПЛР-тести або ж довідки про одужання.
Як повідомляють Факти, співробітники Національної поліції України вимагають перегляду зарплат. Після отримання грудневої зарплати правоохоронці почали масово висловлювати невдоволення у коментарях під постом про міжнародне співробітництво на сторінці МВС України у соцмережі Facebook.
"МВС України, де наші гроші? Коли буде виплата? Де ковідна допомога? Чому деякі кадри при виході одержують мільйонні виплати, деякі — тисячі? Чому прокурори отримали +100 до свят? Чому керівники МВС отримали по 100к+ допомоги? Ви сама гнила структура! Готуйте паркани, скоро вони вам будуть потрібні", — написав один із поліцейських.
Зазначимо, що ще 12 листопада на сайті Президента з'явилась петиція з проханням підвищити заробітну плату працівникам національної поліції. Станом на сьогодні вона зібрала 26840 голосів із 25000 необхідних для розгляду.
"Специфіка роботи працівника поліції - це високий рівень відповідальності, психологічні та фізичні навантаження, ненормований робочий день, а також, постійні ризики для життя та здоров'я, в тому числі від діяльності злочинного середовища або інших об’єктивних обставин (як зараз пандемії короновіруса). В таких умовах поліцейські повинні отримувати більшу заробітну плату, а не нижче середньої заробітної плати в країні", - йдеться в тексті петиції.
Юрист Назар Олексюк переконаний: у такому випадку мала проявляти активність і вживати дії профспілкова організація.
"Відповідно до Закону України "Про Національну поліцію", права поліцейських, зокрема і соціальні права про які йде мова, захищаються профспілковими організаціями. І працівники поліції мають право створювати такі профспілкові організації. Ці профспілки, відповідно до Закону, мали би порушувати це питання не лише перед Міністерством, але і вимагати в Уряду, звертатися до суду з вимогою підняти грошове забезпечення. Дивним є те, що ця профспілка навіть не згадується в цьому контексті…", - зазначає юрист Назар Олексюк у коментарі журналісту Про все.
Як повідомляє Захід.net, під час ухвалення державного бюджету на 2022 рік депутати відмовились виділити додаткові кошти на запит МВС, зазначивши що, по-перше, перед тим, як просити, потрібно прозвітувати, а по-друге, коштів виділяється достатньо – лише треба розпоряджатись. Так, на діяльність поліції у 2022 році загалом виділили 36 млрд грн.
Водночас на початку грудня на фінансові проблеми поліцейських відреагував голова МВС Денис Монастирський, який припустив, що патрульні могли б десь підробляти у позаслужбовий час. Ця заява обурила багатьох поліцейських, які часто працюють у нічні зміни по 14 годин, а також виходять для підсилення служби у свої вихідні. Вони вважають слова міністра неповагою.
"Я як почув це... Чому працівники МВС повинні вдень ловить бандитів, а після цього йти в АТБ охоронцем?!", - каже черкаський патрульний.
Поліцейський на умовах анонімності каже, що дехто з його колег їхатиме у столицю на анонсовану зустріч.
"Думаю, що черкаські поліцейські поїдуть у Київ 11 січня – зокрема ті працівники, у яких вихідний цього дня, чи відпустка", - каже наш співрозмовник.
Сьогодні ввечері, 5 січня, Голова Національної поліції України Ігор Клименко повідомив у Facebook, що Кабінет Міністрів України виділив поліції гроші для поетапного підвищення грошового забезпечення поліцейським із цього місяця. Першу підвищену зарплатню вони отримають вже наприкінці січня.
"Першочергово зарплати зростуть в патрульних, спецпризначенців та поліцейських, які несуть службу в зоні ООС. Також ми очікуємо наступного підвищення у квітні. Зауважу, керівники Нацполіції, структурних та територіальних підрозділів підвищення зарплат НЕ ОТРИМАЮТЬ. Хочу підкреслити, що суттєве підвищення зарплати всім працівникам поліції – надскладне питання. В сьогоднішніх умовах – це надвелике навантаження на бюджет. Однак, крок за кроком, ми це отримаємо. Поліцейський обов’язково матиме гідну зарплату за достойну цілодобову службу заради свого народу", - зазначив Глава Нацполіції Ігор Клименко.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram