На сьогодні кожна третя пацієнтка звертається для лікування до лікаря гінеколога-онколога на останніх стадіях цього захворювання. Це зменшує медичні можливості вилікувати таку пацієнтку та збільшує показник смертності від зазначеної хвороби.
Завідувач Обласним центром онкогінекології та здоров’я жінки Євген Коляда розповідає, що цитологічну діагностику для вчасної діагностики передпухлинної патології та раку шийки матки мають проходити жінки з 18 років, або ж від початку першого статевого акту один раз на 1-3 роки (залежно від наявності інфікування високоонкогенними типами вірусу папіломи людини (ВПЛ).
– Численні медичні дослідження підтвердили взаємозв’язок між виникненням злоякісного захворювання шийки матки і ВПЛ, який діагностують у 96–98% пацієнток з раком шийки матки. Здебільшого на розвиток захворювання впливають папіломовіруси високоонкогенних типів (їх 14, але найчастіше трапляються 16 та 18 типи ВПЛ), – сказав Євген Коляда.
Запобігти інфікування ВПЛ-інфекції можна за допомогою щеплення
– Вакцина проти ВПЛ ― доведена та ефективна профілактика важких форм дисплазій (ЦІН) та раку шийки матки. Вона на 95% зменшує ймовірність розвитку новоутворень. Профілактичне щеплення від ВПЛ зараховане до Національного календаря щеплень та шкільної вакцинації. Його роблять до початку першого статевого контакту дівчаткам, згідно з інструкцією до вакцин – із 9 років. У цьому випадку ефект від вакцинації буде максимальний, – зауважив завідувач Обласним центром онкогінекології та здоров’я жінки.
Для профілактики розвитку хвороби та для вчасної її діагностики потрібно:
♦ регулярно проходити цитологічний скринінговий ПАП-тест;
♦ робити аналізи, що виявляють різноманітні інфекційні ураження статевих органів у жінок (це дозволить своєчасно виявляти і лікувати інфекційні недуги, які передаються статевим шляхом (ІПСШ);
♦ не починати статеве життя до 16-18 років;
♦ обмежити кількість статевих партнерів;
♦ користуватися презервативами, щоб убезпечитися від інфікування ІПСШ та особливо ВПЛ;
♦ відмовитися від шкідливих звичок і вести правильний спосіб життя.
- Важливо регулярно відвідувати профілактичний огляд у довіреного лікаря-гінеколога та користуватися його медичними порадами, виконувати рекомендації, – порадив завідувач Обласним центром онкогінекології та здоров’я жінки Євген Коляда.
За інформацією пресслужби Обласного центру онкогінекологої та здоров'я жінки
Раніше ми повідомляли, що на Черкащині рак шийки матки діагностували у близько трьох тисяч жінок.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram