12 січня Кабінет Міністрів України ухвалив постанову про підвищення зарплати медпрацівникам. Відтак, від 1 січня цього року зарплата лікаря повинна бути не менше 20 тис. грн, для медичної сестри - 13,5 тис. грн.
Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко повідомив, що ця постанова розповсюджується на всі державні та комунальні заклади охорони здоров'я, а також установи та підприємства, які уклали договір з НСЗУ. А забезпечення даного рівня заробітної плати визначено в бюджеті на 2022 рік.
Журналісти “Про все” вирішили запитати у представників медичної галузі Черкас про те, як вони ставляться до підвищення заробітної плати та чи допоможе це вирішити проблему із нестачею кадрів.
Директор департаменту охорони здоров’я Черкаської міської ради Всеволод Кульчиковський розповідає, що середня заробітна плата для лікарів по місту минулого року становила 15 тис грн.
- Підвищену заробітну плату медичним працівникам виплачуватимуть за кошти НСЗУ. Для лікаря вона повинна бути не менше 20 тис. грн, а для медичної сестри - 13,5 тис. грн, - каже Всеволод Кульчиковський.
Також він говорить, що нестача кадрів серед медичних працівників є, і не лише у Черкасах, а по всій Україні.
- Це зумовлено також і невисокими заробітними платами та рядом інших соціологічних чинників. Подивимося, чи підвищення заробітних плат допоможе із вирішенням питання нестачі медичних працівників. Звісно, користь від цього буде, - додає пан Всеволод.
Він пояснює, що заробітні плати медичним працівникам вираховуються з тих коштів, які отримує заклад від НСЗУ відповідно до наданих послуг. У сімейних лікарів, наприклад, заробітні плати залежать від кількості підписаних декларацій.
- Мені ця система не зовсім подобається. Я вважаю, що кількість отриманих коштів не повинна залежати від кількості підписаних папірців. Тому у нас також діє місцева програма стимулів для медпрацівників. На цей рік для її реалізації передбачено 15 млн грн з місцевого бюджету. Це просто, так би мовити, по “добрій волі” місцевої влади, - каже Всеволод Кульчиковський.
Заступниця голови Черкаської ОДА Лариса Кошова пояснює, що заробітна плата для медиків формуватиметься не лише з посадового окладу. До неї входитимуть також надбавки, доплати та премії за престижність лікарської праці. Обсяги додаткових виплат встановлюватиме безпосередньо керівник медичної установи.
Процедурна медсестра Третьої міської лікарні пані Любов каже, що офіційно їй про підвищення зарплатні ще не повідомляли, новину вона дізналася з інтернету.
- Підвищення заробітної плати, звичайно, сприймаю позитивно. Якщо раніше я отримувала близько 5 200 грн, то 13 500, які зараз обіцяють, вже набагато краще, - говорить медсестра.
Директор Черкаської обласної лікарні Віталій Шило говорить, що позитивно ставиться до підняття заробітних плат.
- Нарешті держава “повернулася обличчям” до медичних працівників. Проте, тарифи НСЗУ за надані послуги не можуть повністю покрити високі зарплати. Я вважаю, що тарифи мають бути вищими. Адже ці кошти передбачені і на виплату заробітних плат, і на розвиток медичних закладів. Ми, звичайно, будемо виплачувати установлені з 1 січня зарплати. Але хочеться також, щоб і заклад розвивався, проте на це залишається зовсім мало грошей, - розповідає пан Віталій.
Також він говорить, що гідна заробітна плата - один із основних критеріїв для стимулу працівників.
- Я сподіваюся, що це лише перший етап і держава буде підтримувати медиків не лише зарплатами, а й соціальними проєктами, щоб наші студенти залишалися в медицині та в Україні. Ця робота тяжка і морально, і фізично. Також потрібно постійно навчатися, розвиватися. Для цього теж потрібні кошти. Чи вплине збільшення заробітної плати на збільшення кількості медичних працівників сказати важко. Адже кадри потрібно готувати. Випускники медичних закладів освіти повинні хотіти працювати в лікарнях. Проте, підвищення зарплати дає можливість впевнено дивитися в майбутнє, - додає Віталій Шило.
Завідувач відділення невідкладної терапії в Третій міській лікарні Іван Тищенко каже, що із заробітніми платами у 5-6 тисяч гривень, професія медика - це ніби малооплачуване хобі.
- Підвищення заробітної плати я сприймаю позитивно, але воно прирівнює всіх лікарів, і тих які мають вищу категорію, і тих, у яких її немає. Всі будуть отримувати однаково. Як на мене, це не зовсім правильно, - розповідає Іван Тищенко.
Також він говорить, що зі збільшенням заробітних плат варто було б і збільшити тарифи на послуги від НСЗУ.
- Лікарня має сама на себе заробляти, надаючи послуги за тарифами НСЗУ. Звичайно, є допомога і від місцевих громад. Але шляхів для фінансування лікарень ніхто не дає. Тому коштів від НСЗУ не вистачає. Минулоріч наша лікарня залишилася у мінусі. Зараз навіть стоїть питання про скорочення персоналу для зменшення витрат, - каже лікар.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram