Рівно тридцять років тому в селі Червона Слобода небайдужі до всього українського, талановиті чоловіки організували співочий гурт «Черкаські козаки». Колектив, який виконував народних, патріотичних пісень у тоді ще радянській Україні, був справжньою дивиною. Проте дуже швидко сільські музики завоювали глядацькі симпатії і вже в перший рік свого існування отримали запрошення виступити з концертом у далекій Мексиці. А далі – турне США й Канадою, повні концертні зали, шанувальники й творчий успіх, пише Нова Доба.
Ідея створити такий колектив з’явилася в двох братів – Юрія та Василя Марштуп. Хлопці саме закінчили Канівське училище культури.
– Ми були молодими, амбітними, творчими. Отримавши освіту, розуміли, що музика може бути різною, не лише популярно- естрадною, – розповідає молодший із братів Василь Васильович. – Вирішили організувати колектив, до якого запросили патріотично налаштовану молодь – хлопців із тієї ж таки Червоної Слободи.
Спершу новостворений колектив, до якого входило десятеро учасників, виступав на фермах, тракторних бригадах. Та з часом популярність виконавців росла – їх дедалі частіше запрошували виступити на великі свята.
– Хоча співали народних, козацьких пісень, на сцену виходили у відповідному вбранні, й усе це відбувалося ще за кілька років до того, як Україна стала незалежною, та все ж великих перешкод із боку влади не було. Навпаки, нас навіть запросили виступити на стадіоні «Динамо» в Києві, – пригадує Василь Васильович. – Потім, у 87-му році уперше запросили в закордонну поїздку до Мексики. Щоправда, тоді з нами їхали й працівники КДБ, які пильно слідкували, щоб не говорили зайвого.
Величезне 20-мільйонне Мехіко неабияк вразили запальні українські пісні. А повернувшись додому, «Черкаські козаки» вирушили з концертами до західної України. Так мало-помалу колектив ставав дедалі відомішим, настільки, що в 1991 році творчість «Черкаських козаків» привабила американського продюсера.
– Леонід Олексюк – канадієць українського походження – зацікавився нами й заради знайомства та подальшої співпраці з колективом прилетів до України, – говорить пан Василь. – Послухав наших пісень на концерті, поспілкувався особисто й запросив у турне з гастролями до США та Канади.
Від’їзд за океан трапився напередодні проголошення незалежності.
– Поїздка тривала два місяці. І саме перебуваючи в турі, дізналися про неймовірні зміни, які трапилися в нашій країні. Ми стали першими, хто заспівав Гімн України в Штатах, в посольстві України, що розташовувалося в багатомільйонному Нью-Йорку, – відзначає виконавець.
Із тих пір «Черкаські козаки» не раз бували за океаном, об’їхали з концертами найбільші міста: Детройт, Бостон, Клівленд, Вашингтон, Маямі, канадські Торонто, Оттаву, Вінніпег та інші.
– У силу життєвих обставин колектив зменшився, почав існувати в міні-варіанті, – пригадує минулі роки Василь Марштупа. – Час минув, життя почало брати своє: потрібно було утримувати сім’ї, а на музиці багато не заробиш.
Тож від активної концертної діяльності довелося відійти. Хоча все ж таки гурт продовжував виступати на свята в обласній філармонії.
– А кілька років тому, після перевороту у владі та революції, вирішили знову відновити наш колектив, – відзначає Василь Васильович. – Зараз у «Черкаських козаках» вісім осіб, більшість із професійною музичною освітою. Вже встигли побувати в Польщі, плануємо знову вирушити до Штатів. Маємо чимало творчих планів та задумів.
Нині ансамбль патріотичної пісні «Черкаські козаки» успішно діє при черкаському обкомі профспілки працівників культури, який очолює заслужений працівник культури України Василь Марштупа.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram