Обличчя Черкас втрачає колорит та індивідуальність. Забудова міста відбувається за найбільш економною моделлю. Черкаські ж архітектори майже не впливають на цей процес. При цьому зазначають, що його ще не пізно повернути в іншому напрямі, повідомляє "ВІККА".
Восени цього року черкащани бурхливо обговорювали пропозицію щодо нового ЦНАПу, збудувати який пропонувалося біля обласної філармонії. Начальник управління планування та архітектури Черкаської міської ради, головний архітектор міста Віталій Чернуха заспокоює противників цієї забудови.
- Це був лише ескізний проект. Заяви щодо нього мені не надходило, – пояснив він.
При цьому серед найбільш очікуваних забудов Черкас він назвав Льодовий палац. І він буде набагато більшим, ніж планувалося.
- Зараз у стадії розробки проектна документація. Той проект, що був, втратив свою актуальність. Адже спочатку планувалося будувати Льдовий палац на 600 місць. Тепер, у зв’язку із збільшенням фінансування, планується зробити два поля і кількість відвідувачів збільшиться до 1500 глядацьких місць, – пояснив він.
Головний архітектор міста, з одного боку, підтримує активну забудову Черкас, яка спостерігається останнім часом. З іншого – зазначає, що сам особисто не має впливу на те, що будується в місті.
- На щастя, закинуті роками ділянки, які перетворилися на довгобуди, зараз добудовуються. Якщо пригадати, раніше поблизу Річкового порту довго стояв паркан. А тепер вже відбудовано близько 4-х поверхів житлового будинку. На перехресті вулиць Козацька та Героїв Дніпра багато років була парковка. Зараз там вже збудовано 5 поверхів. На перехресті вулиць Жужоми та Гагаріна почали будівництво. Раніше там теж була парковка. Тепер буде житлова забудова та торговельний центр, – каже Віталій Чернуха.
У той же час Віталій Чернуха переконаний, що відносно активна розбудова міста не є гарантом того, що архітектурне обличчя Черкас матиме індивідуальні цікаві риси.
- У мене, як у головного архітектора міста, немає жодного впливу на те, що вони будують. Сьогодні я видаю містобудівні умови і жодної вимоги архітектурної немає. Так і виходить, що на сьогоднішній день будують на совість забудовника і того архітектора, якого він найняв. Якщо у забудовника низький рівень освіти, то що він може вимагати від архітектора? Будемо мати відповідний результат, – розповів він.
На його переконання, найбільш вагоме слово у питанні визначення архітектурних вимог та пропозицій має бути у фахівців, а не представників бізнесу чи громадськості.
- Архітектура – це наука. Розміщення кожного об’єкта обумовлене відповідними нормативами та документами. Це чіткі розрахунки щодо земельних ділянок, паркомісць, доступності до школи та дитячого садочка, магазинів, сервісів. А громадськість, втручаючись у процес планування, це не враховує. Тож популістичні ідеї часто не на користь громади, – розповідає головний архітектор міста.
Голова Черкаського комітету архітекторів, член містобудівної ради Черкас Сергій Фадєєв вважає, що нинішній архітектурний вигляд Черкас не має індивідуальних рис. Часи змінюються, а при замовленні об’єктів як переважав, так і переважає банальний підхід. Раніше – з ідеологічних міркувань, тепер – з фінансових.
- У радянські часи ми були під гнітом типового проектування. А щоб зробити індивідуальний проект, треба було їхати до Москви. Навіть використання природного каменю узгоджувалося на рівні міністерства. Архітектура була сіра. У промисловому проектуванні було цікавіше, ніж у міському, – розповів він.
Після розпаду Радянського союзу і до 2010 року у Черкасах, з архітектурної точки зору, настав безлад. Старий генплан був неактуальним, а нового ще було. Тоді по всій країні з’явилося дуже багато непередбачуваних об’єктів.
- Було ручне керування, темні часи. Без відповідного погодження та обговорення з’являлися такі собі "будівлі-тортики", – пригадує архітектор.
Для прикладу він пригадав скандальну історію з будинком, який побудували за приміщенням Черкаського обласного драмтеатру.
- Там колись планували робити сквер. Але комусь захотілось там побудувати торговельно-розважальний центр. Потім з’ясувалося, що грошей не вистачає і торговельний центр там вже не потрібен. Але будівництво розгорнуто. Почали шукати інвестора, а він погодився дати гроші лише на житловий будинок. Усі архітектори були проти. До того ж, там всі тротуари у сусідніх дворах заставлені автівками. І їх буде більше, – пояснив ситуацію з відомою забудовою архітектор.
На його думку, не враховуються у відповідній мірі потреби людей і при будуванні інших багатоповерхівок та житлових комплексів.
"Я вже не кажу про зовнішній вигляд: беруться типові проекти. Їх повторно застосовують. При цьому намагаються зробити якомога дешевше. Виконують роботу немісцеві архітектори. І це біда. Наші черкаські фахівці більш вибагливі до роботи, бо їм тут жити, бо їм цікаво щось зробити у своєму місті, бо вони дбають про репутацію", – каже Сергій Фадєєв.
Торговельні центри Черкас, за словами архітектора, йому взагалі нагадують сараї.
- Можливо, у нас зроблено за американською моделлю (сміється). Там торговельні центри чисті, акуратні. Але без цікавих архітектурних рішень, – зазначає фахівець.
Крім того, він підкреслює, що останнім часом Черкаси почали втрачати свою головну родзинку – зв’язок міста з природою та її проникненням у міське середовище.
За його словами, черкаські архітектори сподіваються, що гучний проект забудови набережної міста буде ретельно переглянутий та змінений.
- Ми виказали багато застережень. Взагалі, проектування за результатами тендеру – це катастрофа сучасної архітектури. У результаті цих конкурсних торгів перемагає той, хто бере менше грошей. Відповідно, така ж і якість. Ми вважаємо, що цей детальний план території треба переробляти, – зазначив він. – Ще коли Митниця тільки забудовувалася, вийшло так, що людей відгородили стінами від Дніпра. Стало незатишно. Цього разу хотілося, щоб було інакше. Але запланована забудова досить хаотична і історія повторюється. Передбачені секції житлових будинків не обіцяють стати прикрасою міста.
Сергій Фадєєв наполягає на тому, що у Черкасах повинна діяти стратегія розвитку міста, мають виконуватися елементарні норми законодавства. Також він наголошує на доцільності розвитку конкурсного, варіантного проектування. А виконавцями проектів, на його переконання, мають бути місцеві фахівці.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram