Про кращий досвід поляків у реформування місцевого самоврядування та децентралізації протягом тижня розповідали українським журналістам у Варшаві, серед них була і журналістка з Черкащини Ірина Васюра. Приїхавши до Черкас, Ірина поділилася враженнями із "Про все".
Децентралізацію у дії українці мали можливість побачити побувавши у гміні Юзефув – невеличке містечко на 20 тисяч жителів у передмісті Варшави.
Влада на місцях
Гроші на місцях та подвійна відповідальність чиновників – чи не найголовніша перевага децентралізації. Ще два десятиліття тому у Юзефуві не було каналізації, а 12 років тому місто повністю залежало від Варшави, нині бюджет міста складає 106 млн. злотих і на 50% формується з податку на доходи громадян, друга частина формується із податку на нерухомість. Тобто сказати, що проблему не можливо вирішити «бо гроші не перераховує казначейство» вже не можна.
- Гміна – це найвдаліший спосіб місцевого самоврядування. Адже і бурмістр, і депутати проживають тут і як ніхто знають проблеми міста, мають можливість спілкуватись із людьми, - каже бурмістр Юзефува Станіслав Крушевскі.
Реальні повноваження громади
Куди і як витрачати гроші Юзефува можуть визначати його мешканці шляхом голосування. Перше, що зробили у цій гміні отримавши повноваження – оновили каналізацію, замінили вікна та утеплили усі адмінприміщення для енергозбереження, збудували дороги та за підтримки ЄС звели сучасну школу із басейном та великим спортмайданчиком.
- Наше головне завдання: зробити життя в місті комфортним, аби людям хотілось жити в цій гміні і саме тут сплачувати податки, - пояснив Станіслав Крушевскі.
Перспективи розвитку
Україна має перевагу у порівнянні із Польшею на початку реформ. Адже у нас є приклад країни, яка пройшла цей шлях. Маємо врахувати не лише позитивний досвід, але й помилки сусідньої держави. Найперше на що потрібно звернути увагу – це оптимізація територіального устрою, бо ж зараз в Україні існує понад 10 тисяч громад – це занадто багато на думку експертів. Перше що зробила Польща під час впровадження реформ це зменшила кількість воєводств із 49 до 16.
- Реформи в Україні має робити фахівець, а не політики і це має відбуватись набагато швидше. Це абсолютно реально навтіь в нинішніх умовах, - переконаний екс-мер Варшави та експерт у сфері місцевого самоврядування Марцін Свєнціцький, - Країна має потенціал, готова до змін і не повинна бути заручником двох областей, де відбувається АТО.
P. S. Мусиш від себе вимагати навіть коли інші від Вас не вимагають. Саме ці слова розміщені на фасаді гміни Юзефува запам'ятовуються. Напевно саме у бажані і відповідальності кожного полягає секрет успішного місцевого самоврядування. Прибрані вулички, затишні оселі, ідеальні дороги та зразкова школа – усе це може бути і в Україні, якщо ми вимагатимемо змін не лише від політиків, а й від себе.
Матеріал підготовлено у межах проекту "Українська школа журналістики"
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram